Informace o chovu prasat

Kulhání nesouvisí s váhou  (Týden 49)
Doporučená obrátkovost stáda je dlouhodobě doporučována přibližně na úrovni 40-50 %. V posledních letech se však velmi často dostává nad 50 %. Více než 20 % prasnic, které jsou zařazeny do reprodukce, se nedočká druhého oprasení. To má samozřejmě velký vliv na ekonomiku chovů.
Číst dál ...

Mor dál putuje na západ  (Týden 48)
Zatímco u nás se daří držet mor stále na stejném území, u našich severních sousedů tolik štěstí nemají. V posledních dnech byli nalezeni divočáci s pozitivním nálezem v bezprostředním okolí Varšavy - tedy poměrně daleko od území, která byla považována za infikovaná.
Číst dál ...

Mor stále trápí chovatele i veterináře  (Týden 48)
Evropská komise v polovině října vydala rozhodnutí o takzvané regionalizaci. To s sebou nese určitá omezení pro chovatele prasat v okrese Zlín. Informace o tom, že veškerá prasata, která jsou zde chována a nejsou registrována v centrální evidenci, musí být do konce roku poražena, již proběhla. Zároveň se ale komplikuje život i těm, kdo jsou evidováni a dodržují veškerá povinná pravidla. Jatka zřejmě budou muset jejich prasata porážet odděleně a nebudou smět být označena oválnou značkou zdravotní nezávadnosti.
Číst dál ...

Rusko ukročilo bokem - chovatelům prasat se neuleví  (Týden 45)
Rusko prohrálo spor o zákaz dovozu vepřového masa z EU z důvodu výskytu afrického moru prasat. Nepomohlo ani odvolání. V chovatelích prasat se tak probudila neděje, že alespoň část zboží, která nebyla zahrnuta v sankcích spojených s anexí Krymu, se bude moci vrátit na ruský trh. Tato naděje, pokud vůbec existovala, se ukázala jako lichá. Rusko totiž spolu s ukončením sankcí spojených s morem rozšířilo seznam zboží zahrnutého pod kontrasankce spojené s Ukrajinským problémem. Oficiálním zdůvodněním ruské strany, proč byl seznam zakázaných komodit, zahrnutý pod sankce a kontrasankce rozšířen, je boj proti pašování. Spor u WTO se tohoto zákazu netýkal, takže ruský postup je z hlediska mezinárodního práva v pořádku.
Číst dál ...

Pravidla pro chovatele se zpřísňují  (Týden 45)
Státní veterinární správa vydala, v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) nová, přísnější pravidla, která jsou založena na regionalizaci území podle stupně ohrožení. Nová opatření se dotknou chovů prasat v celém okrese Zlín, nebo jeho částech.
Číst dál ...

Načti další zprávy