Informace o chovu prasat

Genovou manipulací proti PRRS  (Týden 28)
Již přibližně před rokem jsme informovali o tom, že jedna z ekonomicky velmi významných nemocí prasat, respirační a reprodukční syndrom (PRRS), by mohla být řešena pomocí genové manipulace. Vědci se pokusili z genomu zárodečných buněk prasat odstranit gen, který je zodpovědný za tvoření bílkoviny zvané CD163. Ta je místem, na něž se v organismu virus PRRS váže.
Číst dál ...

Mor v Rumunsku se rychle rozšířil  (Týden 28)
Přibližně ve stejnou dobu jako se objevil africký mor prasat u nás, oznámilo první výskyt i Rumunsko. Zasaženou oblastí byl region Satu Mare poblíž hranice s Maďarskem a Ukrajinou. V letošním roce pak Rumunsko ohlásilo i první nález AMP u prasete divokého (29. 5. 2018) ve stejné oblasti. V posledních dnech se ale situace velmi rychle změnila. Od 10. 6. 2018 se africký mor prasat rozšířil o 195 ohnisek v regionu Tulcea.
Číst dál ...

Proti okusování ocásků cestou necestou  (Týden 26)
Jednou z priorit, kterou si vytkla Evropská komise pro nejbližší dobu, je boj proti krácení ocásků. Již dnes je podle nařízení na ochranu zvířat možno krátit ocásky jen v případě, že chovatel prokáže, že v případě nekrácení vznikají zdravotní problémy způsobené okusováním.
Číst dál ...

Každé prase bude registrované  (Týden 26)
Snaha o zvýšení ochrany před africkým morem prasat, který se dál šíří v některých zemích Evropské unie, si vynucuje celou řadu změn. Kromě úsilí o radikální snížení stavů černé zvěře či diskusí o stavbách plotu na různých místech dopadá i na registraci chovů a jednotlivých zvířat. Až dosud existovala v evropské legislativě možnost, kterou ČR využila, že chovy s pouze jedním prasetem nemusí být registrovány.
Číst dál ...

Evidence antibiotik bude povinná  (Týden 25)
Boj proti rezistenci některých mikroorganismů vůči antibiotikům je v poslední době velkým tématem. Celá Evropa se snaží snížit jejich spotřebu a v mnoha zemích se to daří. Dánsko či Německo jsou z tohoto pohledu velmi známé. I Česká republika se ale může pochlubit dobrým výsledkem. Mezi lety 2010 a 2016 dokázala snížit objem antibiotik užívaných u hospodářských zvířat o 35%.
Číst dál ...

Načti další zprávy