Informace o chovu prasat

Rusko ukročilo bokem - chovatelům prasat se neuleví  (Týden 45)
Rusko prohrálo spor o zákaz dovozu vepřového masa z EU z důvodu výskytu afrického moru prasat. Nepomohlo ani odvolání. V chovatelích prasat se tak probudila neděje, že alespoň část zboží, která nebyla zahrnuta v sankcích spojených s anexí Krymu, se bude moci vrátit na ruský trh. Tato naděje, pokud vůbec existovala, se ukázala jako lichá. Rusko totiž spolu s ukončením sankcí spojených s morem rozšířilo seznam zboží zahrnutého pod kontrasankce spojené s Ukrajinským problémem. Oficiálním zdůvodněním ruské strany, proč byl seznam zakázaných komodit, zahrnutý pod sankce a kontrasankce rozšířen, je boj proti pašování. Spor u WTO se tohoto zákazu netýkal, takže ruský postup je z hlediska mezinárodního práva v pořádku.
Číst dál ...

Pravidla pro chovatele se zpřísňují  (Týden 45)
Státní veterinární správa vydala, v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) nová, přísnější pravidla, která jsou založena na regionalizaci území podle stupně ohrožení. Nová opatření se dotknou chovů prasat v celém okrese Zlín, nebo jeho částech.
Číst dál ...

Africký mor prasat je pořád velkým nebezpečím  (Týden 44)
Ačkoli by se podle mediálního zájmu mohlo zdát, že africký mor prasat je věcí minulosti, není to v žádném případě pravda. Skutečný stav je možná ještě komplikovanější, než před dvěma měsíci. Hlavním důvodem je pohyb divokých prasat. Ten je způsoben jednak nástupem říje u divočáků a jednak tím, že potrava a kryt z většiny polí již zmizely.
Číst dál ...

Poslední místa na konferenci  (Týden 44)
Již jen několik málo míst zůstává k dispozici na konferenci "Efektivita a dobré životní podmínky v chovu prasat", která se odehraje ve středu 8.11. v hotelu Akademie Naháč. Vzhledem k velikosti sálu nebude možno po uzavření registrace akceptovat další přihlášky.
Číst dál ...

Konference nabídne odpovědi na celou řadu problémů  (Týden 43)
Africký mor prasat, zákaz užívání oxidů zinku, potenciálně nižší cena jatečných prasat v příštím roce ... to je jen příklad problémů, které v chovu prasat jsou, nebo zřejmě vyvstanou Chovatelé se musí v rámci svého podnikání se všemi vyrovnat. Aby jim Svaz alespoň trochu usnadnil život, uspořádal konferenci, na níž nabídne alespoň na ty nejožehavější odpovědi a názory špičkových odborníků z ČR i zahraničí.
Číst dál ...

Načti další zprávy