Nejnižší ceny za mnoho let
Ceny jatečných prasat u nás prolomily znovu rekordní hodnoty. Tak nízko, jako ve druhém týdnu letošního roku, nebyly za celou dobu, kdy Svaz chovatelů prasat eviduje tuto statistiku (od roku 2006). Cena v průměru tříd SEU se dostala na 32,64 Kč/kg JUT. Na tuto úroveň přivedl cenu dva týdny trvající pokles. Ve srovnání s koncem roku 2020 je tak cena o korunu nižší.
Přitom ceny v celé Evropě se nemění. Německo i Dánsko drží svoji vyhlášenou cenu již víc než měsíc beze změny a tomu odpovídá i vývoj na burzách. Jedinou výjimkou jsou Rumunsko a Česká republika, kde cena klesá.
Pro příští týden se snad situace uklidní i u nás. Všechna sledovaná jatka nechávají cenu beze změny.
-JS-
Výplata národních dotací by měla být dokončena do konce ledna
Předsednictvo Svazu chovatelů prasat projednávalo v úterý současnou katastrofální situaci v chovu prasat. Hlavní snahou bylo nalézt jakékoli možnosti pomoci celému sektoru. Svaz proto dál žádá ministerstvo o prosazování záchranného balíčku na půdě EU a hledání veškerých možností národních podpor.
Zástupce SZIF, který se jednání účastnil, informoval o tom, že výplaty dotačního titulu 20.C. (Wellfare) byly dokončeny téměř z 90%. Komplikovanější je situace u dotací na ozdravování, kde bylo v polovině ledna vydáno rozhodnutí jen u 54% žadatelů. Další žádosti jsou dosud zpracovávány a Státní zemědělský intervenční fond předpokládá, že do konce měsíce bude zpracována drtivá většina žádostí.
Protože většina rozhodnutí je vydávána až v lednu, je třeba dořešit otázku zaúčtování dotací. V tomto okamžiku neexistuje na tenhle problém jednotný názor a proto Svaz chovatelů prasat a AK požádají Ministerstvo financí o vydání metodického pokynu.
Zápis z celého jednání bude ihned po ověření dostupný na webu SCHP v sekci Svaz.
Předsednictvo SCHP
Počet nálezů AMP v Německu překročil 500 kusů
Obě německé spolkové země, které jsou zasaženy africkým morem prasat, hlásí další nálezy. V případě Brandenburska dosáhl počet pozitivních kusů 527 a s námi sousedící Sasko hlásí 17 nálezů. Ačkoli vyvíjí naši severní sousedé obrovskou snahu a veškeré infikované zóny jsou oploceny, nedaří se mor úplně zastavit. Dva z posledních nálezů jsou 2 kilometry vzdáleny od ohraničení původní infikované zóny.
To, že se stále nedaří zastavit další rozšiřování zasažené oblasti, je velkou komplikací při jednáních s Čínou o možném obnovení exportu z Německa.
Svaz požádal Státní veterinární správu o pracovní schůzku na téma ochrany ČR před zavlečením moru. Ústřední ředitel SVS na ní informoval, že kromě již existujících opatření (zástřelné a nálezné v severních Čechách) má veterinární správa připravené dlaší kroky, pokud by nákaza překročila hranici, kterou tvoří dálnice A4, která probíhá 20-30 kilometrů severně od česko-německých hranic. V každém případě už teď apelují veterináři na maximální zabezpečení chovů. Průnik do domácího chovu by měl naprosto katastrofální důsledky pro všechny chovatele v širokém okolí.
Zdroj: Swineweb.com a SVS
Poslanci schválili zákon o povinném podílu českých potravin
Ve středu prošla dolní komorou parlamentu novela zákona o potravinách, která řeší problém dvojí kvality potravin a zároveň stanovuje u některých potravin povinný podíl těch tuzemských. Od roku 2022 by mělo podle novely být ve větších prodejnách 55 procent vybraných potravin z české produkce, následně by poměr rostl o tři procentní body ročně. V roce 2028 by tak činil minimálně 73 procent.
Proti novele se staví Potravinářská komora a maloobchodní řetězce. Jejich hlavním argumentem je obava z nedostatku některých potravin a ze zdražování. Zemědělci na druhé straně si od zákona slibují narovnání poměrů v cenové vertikále potravin. „Problém je v nastavení obchodní přirážky řetězců, které nakupují nekvalitní a dotovanou nadprodukci ze zahraničí a využívají tyto nízké ceny k tlaku na tuzemské dodavatele,“ uvedl prezident AK Jan Doležal.
Další osud novely stále ještě není jasný, protože ji bude projednávat Senát a následně ji musí podepsat prezident ČR. Ve hře je i stanovisko EU. V každém případě jde ale o další legislativní snahu, jak narovnat podmínky v zemědělství a potravinářství.
SCHP