Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 388      Týden 49     Rok 2019    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Cena láme rekordy

Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu opět stoupla a nastavuje tak novou rekordní hranici. Prasata budou v průběhu příštího týdne prodávána za 2,03€/kg JUT. Dánsko, které před několika týdny zahájilo růst cen nyní , naopak již několik týdnů stagnuje. Je však jediné. Prakticky v celé EU cena neustále roste.

Podobným směrem se ubírá i vývoj u nás. Po sedmdesáti haléřích z předminulého týdne se v tom minulém cena posunula o další více než korunu a jatečná prasata tak byla prodávána za 47,43 Kč/kg JUT za studena. V porovnání s loňským rokem je momentální cena o 37% vyšší (12,70 Kč/kg) a v nápočtu od začátku roku dosáhla na 41,74 Kč. To je stále ještě o 90 haléřů méně, než v tuto dobu v roce 2017, ale o 6,50 Kč více, než v roce minulém. Vzhledem k momentální ceně navíc celoroční průměr ještě mírně vzroste.

Pro příští týden se cena znovu posunuje. Všude už se dostává alespoň na hranici 50 Kč/kg a mnohde dokonce ještě výše. Padesát korun budou vyplácet Kostelecké uzeniny, Jatka Blovice a Příbram. Moravská jatka se pohybují v rozmezí 51,50 - 52 Kč/kg.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Mor dál míří na západ

Potvrzení výskytu afrického moru prasat v západním Polsku přede dvěma týdny znamenalo poplach pro chovatele prasat nejen v oblasti Wielkopolskie, kde je lokalizováno 30% produkce prasat a která s infikovanou oblastí sousedí, ale i pro německé chovatele. Ohnisko bylo vzdáleno od hranic pouhých 75 kilometrů. Stačily jen dva týdny a vzdálenost byla zkrácena téměř na polovinu. Ačkoli byl okolo infikované oblasti vztyčen plot, nepodařilo se zřejmě dalšímu šíření zabránit.

Nově byl africký mor prasat potvrzen ve městech Zielona Gora, Sulechow, Swidnica a Nowogrod Bobrzanski. Dva případy byly navíc nalezeny ve vesnici Nowosolski Poviat, která je od německých hranic vzdálena pouhých 40 km. Infikovaná oblast má tak nyní rozměry 40 km od severu na jih a 53 km z východu na západ. Je otázkou, zda oplocení, které se nyní staví mezi vojvodstvími Wielkopolským a Lubským, může šíření moru zastavit. Ačkoli je jeho délka 80 kilometrů, ani zdaleka nemůže obklopit celou infikovanou oblast. Především v Německu, které je největším evropským producentem prasat jsou obavy ze zavlečení viru obrovské.

Mapu výskytu AMP v Polsku najdete na: https://www.google.c...

Zdroj: ThePigSite

Spotřeba masa vzrostla

Ekonomické krize, a naopak oživení se projevují i v našem jídelníčku. Právě lepší příjmy rodin jsou zřejmě jedním z faktorů, které vedly k tomu, že v roce 2018 stoupla celková spotřeba masa na 82,4 kilogramu na osobu a rok. To znamená nárůst o 2,1 kilogramu ve srovnání s předchozím rokem a dokonce 3,6 kilogramu ve srovnání se stavem před deseti lety.

Pozici nejoblíbenějšího masa si s přehledem dál drží vepřové, které s 43,2 kilogramy tvoří nadpoloviční většinu. Na druhé pozici se již celou řadu let drží drůbeží maso s 28,4 kg/osobu. Na posledním vývoji je pozoruhodné, že spotřeba obou těchto druhů se zvýšila (vepřové +0,9 kg; drůbeží +1,1 kg). V minulých letech byl obvykle vývoj takový, že se celková spotřeba držela přibližně na stejné úrovni a to, co jeden druh masa získal, druhý ztratil.

Velký vliv na spotřebu má samozřejmě cena. Je proto otázkou, jak se do poptávky po vepřovém mase promítne současné zdražení. Vzhledem ke zpoždění statistiky se to ale dozvíme až téměř za dva roky.

Zdroj: ČSÚ

inzertní banner
ADDICOO - natural choice

Šlechtění na znaky welfare

Tlak na zvětšování welfare staví před šlechtitele naprosto nové výzvy. Tradiční model šlechtění, založený na snaze posunout maximálně produkční znaky na co nejlepší úroveň, se změnil již před lety. Důvodem je příroda, která do genetického kódu zabudovala množství vazeb mezi znaky, které způsobily, že rostoucí užitkovost zároveň znamenala vznik problémů v ostatních oblastech. Dobře známým a viditelným problémem je zhoršování libida a kvality spermatu u kanců, ale i zhoršování kvality masa a podobně. Proto byla do selekce zahrnuta celá řada znaků, které s produkcí přímo nesouvisí, ale podílejí se na dobrém výsledku chovu - zdravotní stav, kvalita masa a podobně.

Nyní se do řady doprovodných znaků zařazují i znaky chování prasat. Skupinové kotce pro prasnice a v budoucnosti zřejmě i volné porodní kotce kladou nové požadavky na chování zvířat. Zalehávání selat kvůli neopatrnému uléhání, rvačky mezi prasnicemi, ale i agrese vůči lidem mohou velmi výrazně ovlivnit ekonomické výsledky chovu. Proto jsou i tyto znaky zařazovány do šlechtitelských programů a mohou výrazně napomoci při přechodu na technologie s vyšší úrovní welfare.

Zdroj: Swineweb.com

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 49 týden
Německo 2,03 
Dánsko 13,60 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4271 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6316 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4212 Kč/t

Kurs 25,525 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
De Heus
 
Alltech, Mycosorb
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 15.prosince.2019
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz