Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 374      Týden 33     Rok 2019    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Jatečná prasata zdražují

Ceny jatečných prasat v Německu dál rostou. Pro příští týden bude vyhlášená cena na úrovni 1,88 €/kg JUT za tepla. Stejným směrem se vyvíjí i ceny ve všech ostatních zemích EU. Růst je navíc všude poměrně rychlý - mezi 5 a 7 centy.

Posun cen v celé západní Evropě ovlivnil i obchodování u nás. Cena jatečných prasat ve třídách SEU se v minulém týdnu mírně zvýšila. Chovatelé dostávali v průměru 44,63 Kč/kg. To sice ještě není tolik, kolik se platilo na počátku prázdnin, ale pozitivní signál musí chovatele těšit.

Od počátku roku dosáhl průměr na 39,56 Kč/kg. To je výrazně víc, než ve stejnou dobu loňského roku (35,10 Kč/kg). Vzhledem k tomu, že rok 2018 byl extrémně špatný, není to překvapení. Letošní průměr ale již přesahuje i pětiletý průměr, který leží na úrovni 38,42 Kč/kg.

Pro příští týden zůstala cena v Kosteleckých uzeninách, Jatkách Český Brod i jatkách Příbram na úrovni 46 Kč. Posun na 47 Kč ohlásila jatka Blovice a některá jatka na Moravě nabízejí dokonce 47,50 Kč/kg JUT.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Změny v drobném prodeji

Od prvního srpna začíná platit novela vyhlášky o evidenci zvířat, která zaplňuje mezeru vzniklou při změně zákona o šlechtění. Ten uložil povinnost registrovat každého, kdo chová byť i jen jedno prase. Vyhláška zavádí takzvané dočasné hospodářství. To se týká prodejů prasat, které budou do sedmi dní poražena.

V tomto okamžiku bohužel vyhláška přináší další administrativu. Prodej na dočasné hospodářství bude v běžném hlášení o stavech prasat uveden pod kódem 75. Každý prodej však musí být uveden samostatně a v příloze hlášení k němu potom musí být uvedeny další detaily (číslo občanského průkazu, jméno, adresa trvalého bydliště). Přílohu je možné posílat jak v papírové podobě, tak ve formě datové věty. Programátoři stájových software tak pravděpodobně připraví pro chovatele nástroje pro jejich generování přímo z jejich programů.

Pro ty, kteří vedou obrat stáda na portálu farmáře, bude v nejbližší době k dispozici nástroj, který by měl na základě vyplněného čísla OP načíst všechny ostatní požadované údaje.

Kompletní manuál pro vedení, včetně aktuálních změn naleznete na https://www.cmsch.cz.... Vlastní tiskopis pro hlášení detailů na https://www.cmsch.cz....

Momentálně používaný kód 73 by již neměl být od 1.8.2019 používán. V hlášeních za srpen a září ještě bude tolerován, ale později již bude odmítán jako chyba.

Zdroj: MZe, ČMSCH

Mor dál na postupu

U našich východních sousedů se objevila další ohniska moru prasat. Po prvním výskytu na konci července v obci Strážne následovaly v srpnu další tři případy v obcích Veľký Kamenec, Somotor a Rad, všechny v okrese Trebišov. Dnes byla ohlášeno dalších pět ohnisek - všechny nálezy u domácích prasat. Kromě toho byl v tomto týdnu poprvé mor potvrzen i u divokých prasat. Nakaženého divočáka ulovil myslivec, následně byl vzorek zaslán na vyšetření do laboratoře ve Zvolenu, uvedlo ministerstvo podle slovenských médií. Divočák byl uloven v loveckém revíru v katastru obce Svätuše v okrese Trebišov, přibližně sedm kilometrů od hranice s Maďarskem, kde je výskyt afrického moru u divočáků diagnostikován už delší dobu. Od začátku letošního roku v Maďarsku zaznamenali více než 800 případů pozitivní černé zvěře.

Další postiženou evropskou zemí se stalo Srbsko. Již více než týden se o výskytu moru v této zemi spekulovalo, ale žádná oficiální zpráva výskyt viru nepotvrzovala. To se stalo až nyní a potvrzeny byly hned čtyři ohniska. Sedm pozitivních zvířat bylo poraženo a spolu s nimi dalších 114 v pozitivních chovech.
Také jihovýchodní Asie hlásí další oběť moru - tentokrát se jí stal Myanmar - stát dříve známý jako Barma.

Zdroj: PigProgress

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Obchodní válka postihuje zámořské zemědělce

Již od března loňského roku jsou vztahy mezi USA a Čínou na úrovni bodu mrazu. Jako odvetu za cla, které uvalilo USA na ocel a hliník, se Čína rozhodla zatížit clem celou řadu zemědělských produktů. Mimo jiné je mezi nimi i vepřové maso. Ani po roce se ale nezdá, že by se situace lepšila.

Po rozšíření cel i na sójové boby, které jsou hlavním vývozním artiklem USA, se stala situace pro tamější zemědělce velmi tíživou. Vývoz bobů se snížil na jednu třetinu. Protože farmáři jsou v USA základem voličstva Donalda Trumpa, stává se záležitost politicky velmi citlivou.

Po loňském záchranném balíčku, v jehož rámci bylo rozděleno 12 miliard amerických dolarů, se letos bude pomoc zemědělcům opakovat. Celková výše pomoci zatím není jasná, protože se bude postupovat podle odlišného klíče. V každém případě ale budou, mimo jiné, mezi její příjemce zahrnuti i chovatelé prasat a pěstité sóji.

Zdroj: ThePigSite

České Budějovice budou patřit zemědělcům

Již příští týden (22.8.2019) otevře své brány Agrosalon Země živitelka. Na českobudějovickém výstavišti se v jejím rámci představí téměř 600 vystavovatelů. Země živitelce bývá často vyčítáno, že zcela ztratila odborný význam a soustředí se jen na prodej a zábavu pro laickou veřejnost.

To by se podle předsedy představenstva výstaviště Mojmíra Severina mělo změnit. "Vše směřujeme k posilování odborné stránky akce" řekl. Země živitelka je výstavou s nejdelší tradicí v celé České republice a doprovodný program vypovídá o snaze zvýšení odborné účasti. Na výstavišti se budou, vedle tradičních národních dožínek, odehrávat i konference České zemědělství po roce 2020, nebo Voda ve 21. století.

V rámci celého Agrosalonu bude kladen důraz na péči o krajinu a šetrné zemědělství. To je totiž v současné době jedna z největších výzev, které před zemědělstvím stojí.

Zdroj: Země živitelka

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 33 týden
Německo 1,85 
Dánsko 11,40 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 3874 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6176 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4354 Kč/t

Kurs 25,735 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
De Heus
 
Alltech, Mycosorb
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 22.srpna.2019
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz