Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 491      Týden 21     Rok 2018    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Ceny konečně rostou

Zdá se, že jaro konečně přineslo dlouho očekávaný obrat. Cena jatečných prasat vyhlášená v Německu pro příští týden znovu stoupla. Připsala si další dva centy a prasata tak budou do příští středy obchodována podle základní ceny 1,44€/kg JUT za tepla. Pozitivní nálada se objevila i v dalších, z pohledu produkce prasat, významných zemích: Belgie + 4 centy, Nizozemí +2 centy, Španělsko +1 cent.

Posun k lepšímu se objevil v minulém týdnu i u nás. Pokles ceny se zastavil, a dokonce došlo k mírnému vzestupu. V průměru to bylo sice jen o 10 haléřů, ale vzhledem k vývoji v západní Evropě se dá očekávat, že růst bude pokračovat a jeho tempo by se mělo zvýšit.

V informacích zasílaných členům Svazu se objevila novinka. Kostelecké uzeniny a Jatka Český Brod začala poskytovat vyhlášenou cenu již ve čtvrtek. Proto ji budeme našim členům poskytovat bezprostředně po jejím přijetí. Již včera tak bylo avizováno, že obě zmíněná jatka budou v příštím týdnu nakupovat za 36 Kč. Jatka Příbram i Blovice vyhlásily ceny 35 Kč/kg JUT.

-JS-

inzertní banner
Biofaktory - Lifestart

Maďarsko hlásí další případ moru

Delší dobu po prvním ohnisku afrického moru prasat se objevila informace o druhém výskytu. Překvapivě byl uhynulý divočák nakažený virem, nalezen na odlišném místě - na severovýchodě země v sousedství ukrajinských hranic ve vesnici Tiszakerecseny v okrese Szabolcs-Szatmár-Bereg. Vzhledem k blízkosti hranic se předpokládá, že přenos byl způsoben migrací černé zvěře.

Tak jako v případě afrického moru prasat už mnohokrát, vznikají paradoxní situace. Ukrajina, odkud se virus do Maďarska poměrně jistě dostal, uzavřela své hranice pro veškerá živá prasata a výrobky z něj, které pocházejí z Maďarska.

Zdroj: OIE

Připravte se na horka

Horké letní dny každoročně přináší velké části chovatelů prasat spoustu problémů. Existuje ale celá řada opatření, jak se jim bránit, nebo je přinejmenším zmírnit. Tím nejúčinnějším je bezesporu chlazení (ať už vzduch na vstupu do stáje, nebo zvířat samotných). To se však neobejde bez investic a není tak, toto řešení, vhodné pro každého. Existují ale i možnosti jiné.

Jedním ze základních opatření je kontrola přívodu vody. Její dostatek je důležitý celoročně, ale horké letní dny jsou z tohoto pohledu nejkritičtější. Je překvapivé kolik chovů právě tuto oblast podceňuje. Kontrola napáječek by tak měla být základním opatřením před příchodem léta.

V poslední době se objevují krmné přípravky, které napomáhají snižovat tepelný stres. Mnohé ale překvapí, že roli může hrát i složení krmné směsi. Ke stresu z vnější teploty totiž se přidává i problém, jak se zbavit vlastního přebytečného tepla, které v každém organismu vzniká. A právě množství tohoto vzniklého tepla je možno snížit. Při trávení některých krmných komponentů totiž vzniká víc tepla, než u jiných. Pokud to aplikujeme do praxe, dá se říci, že letní krmná směs by měla obsahovat víc energie ve formě tuků a méně ve formě bílkovin a vlákniny.

Zdroj: NationalHogFarmer.com

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Evropa znovu uvažuje o plotu proti AMP

Myšlenka bránit se proti moru pomocí plotu se objevovala i v minulosti poměrně často. Jednalo se o oplocení celé východní hranice EU nebo okolo ohnisek nebo naposledy na hranicích některých západních zemí (Dánsko Německo). Nyní Evropská agentura pro bezpečnost potravin znovu zvažuje realizaci tohoto opatření na hranicích Polska, které požaduje právě polská strana.

Existují již i plány a rozpočty pro tyto rozsáhlé akce, které by měly oddělit Polsko od Kaliningradské oblasti, pobaltských zemí Běloruska a Ukrajiny. Podle polského ministra zemědělství by mohla být stavba 1200 km dlouhého plotu započata ještě letos a vyžádala by si 53 mil. €. V okamžiku, kdy je AMP již v centrálním Polsku, a navíc v dalších šesti zemích EU, ale projekt nejspíš postrádá smysl. Zabránil by sice možná migraci divokých zvířat, hlavním přenašečem se bezesporu ukazuje člověk. A v tomto ohledu plot nic nevyřeší.

Definitivní stanovisko EFSA zatím není známé, ale dá se předpokládat, že svůj dřívější přístup nezmění a stavbu plotu nedoporučí.

Zdroj: Ukrainian Stock Breeders Association

Polští zemědělci protestují

Africký mor prasat, sucho a dovozy potravin - to jsou problémy, které přivedly polské chovatele prasat k protestům. Náhrady pro chovy postižené africkým morem prasat stále ještě nejsou dořešeny a na úkor postižených chovatelů se zvyšuje dovoz potravin. Polští zemědělci proto požadují, aby bylo zákonem zaručeno, že alespoň polovina potravin prodávaných v maloobchodní síti bude domácího původu.

Protesty se rozšířily i na další oblasti. Zemědělci požadují, aby byl zvažovaný zákaz chovu kožešinových zvířat zrušen a aby byly kompenzace za poškození sklizně povětrnostními vlivy vypláceny rychle a transparentně.

Zdroj: POLSUS

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 21 týden
Německo 1,44 
Dánsko 8,90 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4439 Kč/t
Sojový šrot (CME) 7572 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4375 Kč/t

Kurs 25,810 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 28.května.2018
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz