Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 384      Týden 45     Rok 2019    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Dánsko dál zdražuje

Rozporuplný vývoj dál pokračuje. Cena pro příštích sedm dní v Německu znovu zůstává beze změny. Dánové však znovu cenu zvyšují o dalších 20 ore (13,20 DKK = 1,77€). To znamená za posledních pět týdnů zvýšení o 16 centů (více než 4 Kč).

Tak jako zůstal beze změny vývoj v Dánsku i Německu, nezměnil se ani postoj zbytku Evropy. Většina zemí v minulém týdnu cenu neměnila a velmi mírně oslabovaly země s výrazným turistickým ruchem (Španělsko, Francie). Pokles byl však velmi mírný stejně jako v minulých týdnech. Jatečná prasata ztratila za poslední měsíc v součtu pouhé 2 centy.

Naše cena zůstává dál napojena na vývoj u našeho velkého souseda a zůstává tedy v klidu. V minulém týdnu se vykupovala zvířata ve třídách SEU průměrně za 45,55 Kč/kg JUT za studena a ve stejném duchu se zřejmě ponese i příští týden. Žádná ze sledovaných jatek totiž cenu nemění.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Nová hlášení do ústřední vidence zatím váznou

Podle novely vyhlášky o označování zvířat by měl být v ústřední evidenci hlášen odsun na přechodné hospodářství. Na portálu farmáře (PF) však systém, který umožňuje hlášení dočasných hospodářství zatím nebyl zprovozněn. Chovatelé, kteří zasílají hlášení o stavech zvířat prostřednictvím portálu farmáře (ať už vedou registr prasat přímo na PF nebo nahrávají elektronické hlášení prostřednictvím PF) tak musí ještě v hlášeních za říjen a listopad použít kód 73, tak, jak tomu bylo dosud.

V hlášeních, která jsou zasílána v papírové podobě, nebo elektronicky přímo na e-mailovou adresu ČMSCH (ueprase@cmsch.cz), může již být využito kódu 75 a zaslání přílohy se seznamem dočasných hospodářství.

Zdroj: MZe

Produkce vepřového konečně roste

Podle zpráv, které zveřejnil minulý týden Český statistický úřad, konečně došlo k růstu produkce vepřového masa. Tato pozitivní zpráva se týká třetího čtvrtletí letošního roku. V něm se vyrobilo 51 586 tun vepřového, což ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2018 znamená nárůst o 1,6%. Po dvou letech, kdy se výroba nijak významně neměnila, tak dochází konečně k pozitivnímu vývoji.

Zatím sice není posun nijak velký, ve srovnání s propady, které se v letech 2008 - 2017 pohybovaly obvykle na úrovni okolo 5% ročně. Přesto je to první pozitivní známka, která musí být kladně kvitována. Protože na konci prvního čtvrtletí došlo k výraznému zvýšení cen, dá se očekávat, že bude tento trend v budoucnosti potvrzen. Nárůst produkce souvisí se skutečností, že od prvního čtvrtletí letošního roku došlo k výraznému navýšení cen a jejich stabilizaci. Zvýšila se o 24,4% na 44,49 Kč/kg.

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Vláda schválila návrh národních dotací pro příští rok

Zemědělci v příštím roce dostanou v národních dotacích 3,8 miliardy korun, stejně jako letos. Vyplývá to z materiálu, který ve středu schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo zemědělství. Nejvíce peněz, přes miliardu korun, by mělo jít na zlepšování podmínek v chovech hospodářských zvířat.

"Dotační programy jsou nastavené tak, aby pomohly zabránit nepříznivému vývoji v některých odvětvích živočišné výroby. Protože právě ta jsou nezbytná pro zachování zaměstnanosti na venkově a přitom v současnosti ztrácí pozice, přestože v České republice existují předpoklady pro konkurenceschopnou produkci," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Podle něj jde především o chovy prasat a drůbeže.

Do odvětví živočišné výroby by mělo podle předkládací zprávy k materiálu směřovat 2,7 miliardy korun, do odvětví rostlinné výroby 351 milionů, do potravinářství 578 milionů a na ostatní aktivity 193 milionů Kč.

V nákazovém fondu bude 763 milionů korun, na poradenství a vzdělávání plánuje stát přerozdělit 141 milionů, například na podporu potravinových bank 63 milionů korun či na podporu producentů kvalitního mléka 400 milionů korun.

Zdroj: MZe

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 45 týden
Německo 1,85 
Dánsko 13,20 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4230 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6354 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4167 Kč/t

Kurs 25,485 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
De Heus
 
Alltech, Mycosorb
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 12.listopadu.2019
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz