Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 568      Týden 8     Rok 2020    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Ceny opět stoupají

Německá vyhlášená cena znovu stoupla. Tentokrát ji pěticentový posun přivádí na 1,96 €/kg JUT za tepla. Proti polovině ledna jsou tak prasata o 14 centů dražší. I rekapitulace cen ve zbytku EU v minulém týdnu vypadá poměrně pozitivně. Nejdůležitější země zdražovaly (Belgie +5 centů, Nizozemí +2 centy, Španělsko +3 centy). Ve zbytku Unie ještě přetrvával opatrnější postoj a ceny zůstávaly beze změn.

Náš trh je v tomto okamžiku výrazně ovlivněn změnou směnného kurzu koruny. Koruna výrazně posílila a dostala se vůči euru dokonce až pod hranici 25 Kč. Na této hodnotě byla naposledy v roce 2012. To samozřejmě zlevňuje dovoz, a tak i v okamžiku, kdy v Evropě cena stoupá, projevuje se u nás mírný tlak na zlevňování. To se projevilo v minulém týdnu poklesem průměrné ceny téměř o 30 haléřů na 45,03 Kč/kg JUT.

Pro příští týden však už zřejmě optimismus převážil i nad směnným kurzem. Vyhlášené ceny se prakticky všude zvyšují. Kostelecké uzeniny nabízejí za prasata 48 Kč stejně jako většina jatek na Moravě. Jatka Český Brod, Příbram i Blovice zvýšila cenu na 47 Kč/kg.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Portál farmáře se proměnil

Státní zemědělský fond výrazně upravil svoji část portálu farmáře, jejímž prostřednictvím budou chovatelé podávat žádosti o národní i evropské dotace. Navíc se na portálu farmáře (PF) objevila i aplikace, kterou chovatelé budou používat pro nahrávání příloh k žádostem o dotaci - nejdůležitější v tomto směru budou pro chovatele prasat dotační tituly 8.F. a přílohy prokazující vynaložení nákladů.

Chovatelé mohou na PF již nyní najít tuto aplikaci a nahrávat do ní průběžně (což vřele doporučujeme) veškeré doklady. Ty je potom možno až do odeslání celé žádosti nadále upravovat či mazat. Není proto potřeba obávat se průběžného vkládání. Kompletní popis najdete na stránkách SZIF: http://www.schpcm.cz....

Vedle toho SZIF zveřejnil i informace o novinkách u některých dotačních programů z kapitoly 8.F. a 20.C. Většina z těchto změn již byla na stránkách Vepřovinek zveřejněna. Přesto doporučujeme všem žadatelům o dotace celou informaci si detailně prostudovat. Ke stažení je na http://www.schpcm.cz....

Zdroj: SZIF

Šetrná kastrace s dopomocí

Od počátku roku 2021 nebude v Německu možné kastrovat selata bez anestezie, kterou se v tomto případě rozumí naprosté zbavení zvířat bolesti. Preferovanou metodou je u našich sousedů plná narkóza s použitím izofluoranu. K tomu je však třeba jednak přístroj, který anestezii zajišťuje, a vedle toho také proškolená obsluha. A právě problémy v technické i personální vybavenosti byly důvodem, proč se zákaz kastrace bez anestezie odložil. Původně totiž již měl být rok v platnosti.

Nyní spolkové ministerstvo zemědělství připravilo podpůrný program, který by měl chovatelům pomoci s pořízením techniky i vlastních anestetik. Pro rok 2020 do něho bylo alokováno 20 mil. eur (500 mil. Kč). Chovatelé budou moci o podporu žádat již od února.

Zdroj: Pig333.com

inzertní banner
ADDICOO - natural choice

Německo vyjednává s Čínou o exportu v případě moru

Tak, jak se přibližuje africký mor prasat k německému území, zvyšuje se nebezpečí pro celou EU, že by jeden z největších exportérů do Číny mohl být zablokován. Až dosud totiž Čína naprosto striktně aplikuje politiku zákazu dovozu ze země, kde byl záchyt viru potvrzen. Nebere ohled na regionalizaci ani na to, zda se jedná o nakaženého divočáka nebo prase domácí.

Evropská unie a jmenovitě Německo se již dlouhou dobu snaží tento přístup změnit. Nyní se zdá, že by čínská strana mohla přistoupit na ústupek. Pokud by se AMP vyskytl jen u divočáků, mohlo by maso být dál ze země dováženo. Návrh takové dohody je již připraven, ale není zdaleka jisté, že bude podepsán. Před finálním rozhodnutím je plánováno, že v březnu přijedou do Německa čínští inspektoři a budou zkoumat úroveň opatření na biologickou ochranu chovu.

Pokud se přesvědčí, že je biosecurity dostatečná, zřejmě změní zaběhnutý systém exportu. Při něm dnes musí jít s každou dodávkou vepřového masa potvrzení, že je Německo alespoň 12 měsíců prosté AMP.

Zdroj: PigProgress

Střety farmářů a ekologů se přiostřují

Tradiční berlínské Grüne Woche ukázalo, jak hluboce se rozcházejí názory zemědělců a lidí, kteří tvrdí, že chrání planetu. Při zahájení veletrhu protestovali zemědělci proti reformě zemědělství, která klade podle jejich názoru příliš velký důraz na ochranu životního prostředí a zvířat, a přitom málo zohledňuje ekonomické zákonitosti. Jejich odpůrci, aktivisté ze spolku "Máme toho dost!" naopak tvrdí, že:"zemědělský průmysl pohání klimatickou změnu a společenské konflikty".

Schizofrenii současné situace ukazuje to, že i v sousedním Německu tlačí maloobchodní řetězce bezohledně na velmi nízké ceny masa. Z toho tedy vzniká situace, kdy aktivisté prosazují opatření, která zdražují výrobu a spotřebitelé s podporou maloobchodu naopak požadují cenu velmi nízkou. Těch, kteří jsou ochotní připlatit je i v sousedním bohatém Německu jen velmi málo.

Zdroj: iDnes.cz

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 8 týden
Německo 1,96 
Dánsko 14,00 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4504 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6147 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4225 Kč/t

Kurs 25,035 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 28.února.2020
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz