Každé prase musí být registrováno

Novela plemenářského zákona, která začne platit 25. ledna letošního roku, přináší pro chovatele prasat jednu poměrně zásadní změnu. Zatímco dosud byla povinná registrace každého chovatele vlastnícího dvě či více prasat, od příštího týdne se bude muset registrovat každý, kdo chová prase. Na první pohled to pro běžné chovatele neznamená žádnou změnu. Jejich registrace se nijak nemění. Velmi výrazně to ale může zkomplikovat drobný prodej prasat na poražení. I ten, kdo si pořídí prase a bezprostředně po koupi ho porazí, stává se (z pohledu zákona) chovatelem. Měl by se tedy registrovat a vést odpovídající evidenci.

Aby byla věc ještě komplikovanější, měl by se každý chovatel registrovat hned na dvou místech. Prvním je Českomoravská společnost chovatelů (https://www.cmsch.cz...), kde je vedena ústřední evidence a druhým potom LPIS. Pro přihlášení do něho je třeba navštívit regionální pracoviště OPŽL SZIF.

Do budoucna se pravděpodobně povinnosti člověka kupujícího jedno jediné prase pro domácí porážku zjednoduší. Spolu se schválením nového zákona o zemědělství odpadne povinnost registrovat se v LPIS a v průběhu prvního pololetí vznikne institut dočasného hospodářství, které vznikne při prodeji a automaticky zanikne po určitém čase. Momentálně ale musí každý chovatel prasete být registrován na obou místech a prodávající by měl od každého kupce vyžadovat číslo registrovaného chovu.

Plné znění plemenářského zákona včetně novely platné od příštího týdne najdete na https://www.zakonypr.... Evidenci zvířat řeší paragraf 23.

-JS-