Cena se dál mění jen minimálně

Ani čtvrtý týden letošního roku nepřerušil klid na trhu s jatečnými prasaty. Německá vyhlášená cena zůstala opět beze změny. Do nejbližší budoucnosti je ale očekáván mírně pozitivní vývoj. Nabídka prasat se snižuje a poptávka zůstává stále velmi dobrá. Drtivá většina evropského trhu následuje Německo a ani tam se ceny nemění. Jedinou výjimkou je Belgie, kde zřejmě v reakci na další šíření moru, prasata zlevnila o dva centy.

V České republice dostávali chovatelé za prasata ve třídách SEU 34,73 Kč/kg. Po více než roce se tak vyrovnala cena jatečných prasat s loňskou úrovní. Bohužel to není díky jejímu růstu, ale naopak proto, že na začátku roku 2018 prasata prudce propadla.

Průměrná cena za rok 2018 byla ve třídách SEU 35,34 Kč/kg JUT. Prakticky stejnou cenu dostávali chovatelé naposledy v roce 2010 - tedy v roce, který znamenal konec celé řady chovů. V žádném jiném roce (od roku 2006 od kdy SCHP vede statistiku) nebyly ceny tak nízko.

Pro příští týden se na cenách jatečných prasat opět nic nemění. Jedinou výjimkou jsou jatka na Jižní Moravě, která nabízejí cenu o 50 haléřů nižší než v tomto týdnu. Konkrétně tedy budou Jacom a Bučovice nakupovat za 34 Kč/kg.

-JS-