Cena se u nás dostává znovu pod tlak

Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu se opět nezměnila, a i pro příští týden tak platí základ 1,40 €/kg JUT za tepla. Zajímavé však bude sledovat další vývoj. V Belgii a Španělsku se totiž cena zvýšila o 2 centy, a to by mohlo znamenat další pozitivní impuls pro celý evropský trh. Zvýšení cen ve Španělsku není touto dobou žádné překvapení. Dochází k němu se železnou pravidelností s blížícím se létem a davy turistů. Na rozdíl od ostatních evropských zemí Španělsko nemá dostatek jatečných prasat a porážkové váhy klesají. To je pravý opak toho, k čemu dochází ve většině ostatních zemí. Přinejmenším na německém trhu nabídka prasat bez problémů pokrývá poptávku a podle tlaku dovozů na náš trh se zdá, že podobně je tomu i v dalších zemích.

Tuzemští chovatelé se i v minulém týdnu dočkali jen velmi drobných změn. Po dvou týdnech, v jejichž průběhu cena stoupla prakticky o 40 haléřů, došlo ke korekci a cena se opět vrátila jen těsně nad hranici 35 Kč/kg. Po několika málo týdnech, kdy byla cena vyššší, než v minulém předchozím roce, se situace znovu obrací a cena je opět pod úrovní loňska.

Pro příští týden je vývoj znovu smíšený. Kostelecké uzeniny a Jatka Český Brod dál drží cenu beze změn (37 resp. 36 Kč/kg). Na Jižní Moravě však jatka vyhlašují ceny o 50 haléřů nižší: 34 Kč/kg.

-JS-