Cena dál roste

Rychlý růst cen v Německu se sice zpomalil, ale neskončil. Proti minulému týdnu se ve středu cena posunula o 3 centy na 1,73 €/kg JUT za tepla. Všeobecně se mluví o tom, že hlavním důvodem je export do Číny. To je však jen jedna část pravdy. Tou druhou je nabídka jatečných prasat - za prvních 14 týdnů letošního roku bylo v Německu poraženo o 3,3% prasat méně, než ve stejném období roku 2018.

Růst pokračoval i v dalších zemích EU. Tentokrát již nebyla ani jediná, kde by vývoj nebyl pozitivní. Nejnižší růst (1 cent) zaznamenala Francie. Všechny ostatní země zvýšily ceny o 5 až 9 centů.

Rychlý růst cen jatečných prasat se konečně dostavil i k nám. Za poslední dva týdny poskočila průměrná realizační cena ve třídách SEU o více než dvě koruny. Ve čtrnáctém týdnu dostávali chovatelé v průměru 37,58 Kč/kg JUT a v týdnu právě uplynulém cena dál stoupala, i když konečné průměry dosud nejsou známé. Zvýšení znamená, že cena překročila nejen loňskou cenu, ale dokonce i průměr z posledních tří let.

Pro příští týden vyhlašují Kostelecké uzeniny i Jatka Český Brod shodně 41 Kč/kg. Na západ od Prahy (jatka Příbram a Blovice) se bude příští týden cena odvíjet od vyhlášených 40 Kč/kg JUT za studena.

-JS-