Prostor pro růst ceny je stále velký

Po měsíci rychlého růstu se situace v Německu uklidnila a cena až do příští středy zůstane beze změny. Platit tak bude dál 1,73 €/kg JUT za tepla. To by odpovídalo základní ceně přesahující 45 Kč/kg JUT za studena. Pozitivní vývoj pokračoval i ve zbytku EU a tempo růstu se nesnížilo. Ceny rostly v rozmezí od 2 centů (Belgie a Francie) až po 16 centů v Polsku!

U nás pokračoval v předvelikonočním týdnu růst ceny. V průměru se u jatečných prasat ve třídách SEU dostala téměř na hladinu 40,50 Kč/kg. Dalece tedy překonává loňskou cenu i tříletý průměr, proti němuž je momentálně o 3,50 Kč vyšší. Při tomto cenovém vývoji je pozitivní, že se zvyšuje i objem porážek. Za prvních šestnáct týdnů na bylo referenčních trzích poraženo přibližně o 6% zvířat více. Otázkou je, jak se projeví pokles stavů prasnic v průběhu příštích měsíců.

Pro příští týden vyhlásily Kostelecké uzeniny spolu s jatkami Český brod cenu 42 Kč/kg. Ve středních a západních Čechách je situace komplikovanější a ceny jsou na 40 Kč/kg.