Zelená nafta má konečně normativy

Pro letošní rok prodělala zelená nafta výraznou změnu - možnost, aby chovatel žádal o vratku daně jen na základě počtu zvířat udaného ústřední evidencí. Tím odpadá celá komplikovaná evidence spotřeby pohonných hmot.

K tomu, aby chovatel mohl použít zjednodušený způsob výpočtu ale dlouho chyběla podstatná věc - vyhláška, která uvádí normativy na kus zvířete. Situace se změnila a ministerstvo financí vyhlášku vydalo (79/2019 sb. - https://www.zakonypr...). Chovatelům prasat stanovuje spotřebu 7 litrů minerálních paliv na prasnici a rok a u všech ostatních kategorií potom 11,67 litru. Odhaduje se, že při tomto zjednodušeném způsobu bude vratka přibližně o 20% nižší než při tradičním způsobu výpočtu. Může se to ale pro každý podnik lišit v závislosti na skutečné spotřebě PHM.

Původní způsob žádosti zůstává ale zároveň také platný. Pokud chce chovatel raději uplatnit ten, musí podat daňové přiznání do konce června a potom každé čtvrtletí. V případě zjednodušené evidence se podává pouze jedno daňové přiznání na konci roku.

Zdroj: MF ČR