Růst cen má přestávku

Cena jatečných prasat v Německu zůstala již druhý týden beze změny. Základ pro platbu tedy bude založen na 1,80 €/kg JUT za tepla. Beze změny zůstala cena i ve druhé zemi, která je pro chov prasat velmi důležitá - v Dánsku (11,40 DKK). V pozastavení růstu má, ne příliš překvapivě, prsty Čína. Tamnější vláda totiž rozhodla, že každá dodávka mraženého vepřového masa musí být vyšetřena na AMP. To krátkodobě trošku přibrzdilo export. Dá se ale předpokládat, že jeho tempo z dlouhodobějšího pohledu zůstane nadstandartní a bude udržovat cenu v EU poměrně vysoko.

Česká republika, která stále poměrně výrazně zaostává jak za průměrem EU, tak i za cenou svého největšího souseda, i v minulém týdnu doháněla ztrátu. Již devátý týden v řadě cena jatečných prasat stoupala. Po nárůstu z minulého týdne o více než korunu se dostala na 43,13 Kč za kilogram JUT ve třídách SEU. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je cena téměř o devět korun vyšší. Dokonce i proti tříletému průměru je cena o pětikorunu vyšší. Průměr je však poměrně hodně ovlivněn nízkou loňskou cenou.

Je sice znát, že na našem trhu je rovnováha stále na straně chovatelů, ale nejdůležitější porážky nechávají ceny beze změny. Jatka Český Brod, stejně jako Kostelecké uzeniny, nechávají cenu na 44 Kč/kg. Mírně pod ní jsou jatka Blovice a Příbram (43,50 resp. 43,30 Kč). Naopak na Moravě se daří cenu v některých případech posunout na 45 Kč.

-JS-