Růst cen se zastavil

Poprvé od začátku roku došlo ke snížení německé vyhlašované ceny. Ve středu klesla o 2 centy na 1,83 €/kg. Ačkoli cena v ostatních zemích rostla nebo stagnovala, německá jatka se rozhodla zahájit protiútok. Ze všech stran se na ně za to snesla kritika, protože podle chovatelů prasat tomu situace na trhu neodpovídá. Jde zřejmě o reakci na rychlý skok ceny v minulém týdnu a snahu udržet konkurenceschopnost na vývozních trzích. Svoji roli také hraje přechodné zpomalení exportu způsobené požadavkem Číny na testování dodávek na virus AMP.

I na našem trhu se ve 23. týdnu růst ceny prakticky zastavil. Chovatelé dostávali za prasata ve třídách SEU v průměru 43,45 Kč/kg (+8 haléřů ve srovnání s předchozím týdnem). Ve srovnání s loňskem se prasata prodávají o více než 8 Kč dráže a i ve srovnání s tříletým průměrem jsou o tři koruny dražší. V průměru od začátku roku se dostaly ceny na 37,38 Kč. Průměrná cena tedy stále nepokrývá výrobní náklady.

V tomto týdnu zůstaly ceny prakticky na všech jatkách beze změn. Kostelecké uzeniny a Jatka Český Brod tak platí 46 Kč/kg JUT, stejně jako Jatka Bučovice. Mírně pod touto úrovní zůstávají Jatka Příbram (45 Kč) a Blovice (44,50 Kč).

-JS-