Ceny stagnují

Po strmém růstu se ceny jatečných prasat v Evropě zastavily. Německo vyhlašuje počtvrté v řadě cenu 1,83 €/kg a stejný trend je patrný i ve většině ostatních zemí. Ze zemí s významnou produkcí prasat momentálně zdražuje jen Nizozemí, a i tam je růst ceny jen velmi mírný (+ 1 cent).

V tomto kontextu je vývoj na našem trhu stále pozitivní. Posun ceny sice již není tak razantní jako v minulých týdnech, ale přesto se zdražování nezastavilo. Minulý týden se cena, ve srovnáním s tím předchozím, zvedla v průměru o 34 haléřů. Protože hlavní hráči cenu nemění, zdá se, že je růst dán tím, že se na jejich úroveň dotahují i menší porážky. Nezměněné ceny vyhlásila prakticky všechna sledovaná jatka i pro příští týden.

Informace z referenčních trhů SZIF ukazují další pokles porážek jatečných prasat. V kontrastu s nimi jsou informace ČSÚ, podle nichž se průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku porážky jatečných prasat prakticky nezměnily (-0,3%). Čísla za duben dokonce naznačují, že by se porážky mohly zlepšit. Ve srovnání s loňským dubnem bylo podle statistiků poraženo téměř o 20 tisíc prasat více (+10%).

-JS-