Zvýší se daň na maso v Německu?

V současnosti činí v Německu u masa daň z přidané hodnoty 7%, přitom z většiny potravin se platí 19 procent. Maso tak má výhodnější sazbu než například dětská výživa. Ještě v průběhu parlamentních prázdnin otevřel diskusi o zrušení výjimky a tedy v důsledku i zdražení masa poslanec za Zelené Friedrich Ostendorff s návrhem, aby ušetřené peníze šly na zlepšení podmínek chovu zvířat. Také zemědělský expert CDU Albert Stegemann řekl deníku Die Welt, že by to mohl být „konstruktivní návrh“ k diskusi.

Vše se odvíjí od cen, které jsou podle poslance nereálně nízké. Nově by půl kila nejlevnějšího masa přišlo v přepočtu místo na 65 na zhruba 72 korun. Vyšší daňové výnosy by měly putovat zpátky ke zvířatům - formou dotací na zlepšení podmínek jejich chovu. Vyšší ceny a tedy i nižší spotřeba mají navíc přispět k ochraně klimatu.

Německo ale velká část diskuse o zdražení masa ještě čeká. Levice tento krok označuje za sociální hrozbu pro nejchudší, Alternativa pro Německo zase za hrozbu pro konkurenceschopnost německého masného průmyslu. Možné zrušení výjimky může ještě urychlit pokles spotřeby vepřového masa a spolu s rychle se zpřísňujícími standardy welfare tak může našim západním kolegům způsobit obrovské problémy.

Zdroj: ČTK