Číslo 690
Týden 38
Rok 2022

Prasata u nás překvapivě zlevnila

Ceny jatečných prasat v sousedním Německu zůstanou pro příští týden beze změny. Po rychlém růstu tak již třetí týden bude platit cena 2,10 €/kg JUT za tepla. Bez posunu zůstává také cena v Dánsku. Zastavení růstu v Německu ovlivnilo burzy s jatečnými prasaty v uplynulém týdnu. Většina z evropských burz se přizpůsobila a nechala cenu beze změn. Výjimkou je Itálie, kde ceny dál rostly.

Ceny v České republice se stále pohybují pod 50 Kč/kg. V minulém týdnu dokonce překvapivě mírně klesly (-25 haléřů). ČR je tak jedinou zemí v EU, kde se průměrné realizační ceny snižují za situace, kdy je v Evropě poměrně značná poptávka po jatečných prasatech.

Pro příští týden zůstávají vyhlášené ceny beze změn. V západní polovině republiky zústává cena stále 51 Kč/kg. Ve východní, která má lepší možnost exportovat do Maďarska a na Slovensko, se bude vyplácet o korunu více.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Již jen týden na podávání žádostí

Dotační program 20.C. přispěl chovatelům 356 miliony korun na zlepšení životních podmínek prasat. Největší objem prostředků byl rozdělen prostřednictvím programů na podporu zlepšení světelného režimu a zajištění nezaroštované plochy. Naopak nejmenší zájem chovatelů byl o podporu šetrných metod kastrace.

Již za několik dní skončí další dotační období a žadatelé budou muset doložit, že v jeho průběhu plnili všecha požadovaná ustanovení. Ještě před tím je ale třeba podat žádost na tento dotační program pro příští rok. Chovatelé, kteří o dotaci budou mít zájem musí žádost podat do konce září.

Žádost se podává prostřednictvím Portálu farmáře a musí obsahovat informaci o tom, do kterých programů se hodlá chovatel zapojit a seznam hospodářství, na nichž budou životní podmínky zvířat zlepšovány. Obzvlášt volba programů je velmi důležitá, protože po začátku října už nebude možné žádný nový program přidat.

SCHP

Svaz žádá o zapojení do Českých cechovních norem

Na valné hromadě Svazu chovatelů prasat, která se konala v minulém týdnu, byly jedním z velmi důležitých témat České cechovní normy. Svaz chovatelů prasat se jejich prostřednictvím snaží prosadit do všech výrobků, které jsou touto značkou označeny, suroviny z tuzemské produkce. Velmi důležité ale v tomto směru bude, aby se podařilo do systému Českých cechovních norem zapojit co největší podíl chovatelů. Ředitel Svazu proto apeloval na chovatele, aby se do systému zapojili v co největším počtu.

Momentálně je do ČCN zapojeno 61 tis. tun JUT produkce a 670 tis. selat. Jedná se tedy více než o jednu čtvrtinu. Další žádosti o objemu 600 tun produkce a 50 tis. selat zatím čekají na doložení všech potřebných dokumentů.

Zájemci o zapojení do systému Českých cechovních norem najdou veškeré potřebné informace na webu Svazu chovatelů prasat (http://www.schpcm.cz...).

Zdroj: Valná hromada SCHP

inzertní banner
Forceris - Zdraví selat

Ceny obilovin postupně klesají

Cena pšenice na světových trzích klesá. V minulém týdnu se krmná pšenice v Německu (Hamburg) a Nizozemí (Rotterdam) prodávala těsně nad 8 000 Kč/tunu. To je ve srovnání s vrcholem ceny pokles o 20%. Na burze v USA se ceny dokonce vrátily takřka na úroveň z doby před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků snížila poptávku i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství předpokládá, že export zemědělských produktů ze srpnové hodnoty 4,5 milionu tun v září vystoupí na 5,4 až 5,5 milionu tun. Před únorovou invazí Ukrajina měsíčně vyvážela kolem šesti milionů tun. Ukrajinští zemědělci už sklidili letošní úrodu pšenice, které představovala asi 19 milionů tun. U ječmene dosáhla úroda přibližně 5,5 milionu tun.

Výrazně kolísat mohou podle analytiků v nadcházejícím období také ceny sójových bobů. Důvodem k tomu může být vysoká konkurence přicházející z Jižní Ameriky. Farmáři v Argentině totiž, v reakci na příznivější směnný kurz, který vláda pro tyto účely stanovila, zvýšili export sójových bobů. Argentina je jejich největším světovým producentem.

Zdroj: ČTK

Porážky v Dánsku jako na hopupačce

Přede dvěma lety se musela jatka v Dánsku vypořádat s obrovským nárůstem porážek. Bylo to způsobeno záchytem AMP v Německu a v důsledku toho vyblokování německých jatek z mezinárodního obchodu. Mnoho dánských chovatelů, kteří z důvodu lepší ceny vyváželi živá prasata do Německa, se vrátila na jatka Danish Crown. Jatka proto musela výrazně zvýšit kapacitu a najmout nové zaměstnance.

Nyní se situace obrátila. Vysoké náklady přiměly část dánských chovatelů prasat snížit stavy, nebo dokonce skončit s chovem úplně. Jen od konce roku 2021 do června 2022 klesl počet prasnic o 45 tisíc kusů (-4%) a počet prasat celkem propadl dokonce o milion kusů (-7%).

To se samozřejmě projevuje na objemu porážek a jatka budou muset kapacitu naopak redukovat. Ze dvou závodů Danish Crown bude v nejbližší době propuštěno přibližně 350 zaměstnanců.

Zdroj: Pig333.com


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 38 týden
Německo 2,10 
Dánsko 12,40 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 56,00 €/kus
Dánsko 64,54 €/kus
Holandsko 46,50 €/kus

Kurs 24,655 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 5.října.2022
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz