Číslo 683
Týden 29
Rok 2022

Jih zdražuje, Německo vyčkává

Rozpolcenost evropského trhu, kterou sledujeme už několik týdnů, dál trvá. V minulém týdnu znovu ceny v Německu a zemích, které s ním sousedí (Nizozemí, Belgie), zůstávaly beze změn a obrázek se nezmění ani v příštím týdnu. Vyhlášená cena totiž zůstala na 1,85 €/kg JUT za tepla. Celá řada dalších zemí ale ceny zvyšuje. Týká se to především jihoevropských destinací, kde se projevuje efekt letní turistiky, ale také třeba Polska.

Česká republika si našla svoji cestu někde mezi oběma směry. Minulý týden se totiž prodloužil trend velmi mírného růstu ceny. Po sedmnácti haléřích z předminulého týdne, zdražila jatečná prasata v tom minulém o dalších 20 haléřů. Přesto se cena stále ještě nevyšplhala ani nad 45 Kč/kg. K pokrytí nákladů tak stále zbývá ještě notný kus cesty.

Pro příští týden nechávají všechna sledovaná jatka cenu beze změn. Prasata se tedy budou vykupovat za ceny od 44 po 45 Kč/kg.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Nový program Provoz na obzoru

Evropská komise v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu schválila České republice program státní podpory primárních zemědělských výrobců v objemu 20,2 milionu Eur, tedy 500 milionů korun. Podpora podle schváleného programu bude spočívat zejména ve snížení jistiny provozních půjček pro zemědělské prvovýrobce. Podpora má činit 50 procent nesplacené částky úvěru, maximálně zhruba 10.000 eur, tedy 250.000 Kč.

Na základě schválení Evropskou komisí připravuje PGRLF obdobný program, jakým byl "Provoz 2020". Zásadním omezením z pohledu chovatelů prasat je to, že se o podporu budou moci hlásit jen malé a střední podniky působícím v zemědělské prvovýrobě, které ovlivnil nárůst cen elektřiny, krmiv a pohonných hmot.

Zdroj: ČTK, MZe

Dánsko přezbrojuje

Největší evropský producent selat spustil program na přebudování poroden prasnic. Současné technologie s fixační klecí musí být do roku 2035 nahrazeny buď volným ustájením, nebo pouze dočasnou fixací prasnic v prvních dnech po porodu.

Od 18. října mohou chovatelé v Dánsku žádat o podporu na přestavbu stájí. Celkový rozpočet programu je 25 mil. DKK (82 mil. Kč) a každý žadatel by měl být podpořen až do výše 40% z celkových nákladů za předpokladu, že nepřesáhnou 4.000 DKK (13 160 Kč) na metr rekonstruované plochy. Úprava ustájení v tomto programu by měla být hotová do roku 2024.

Zdroj: Pig333.com

inzertní banner
Forceris - Zdraví selat

Obiloviny na začátku sklizně zlevňují

Po strmém růstu ceny obilovin v průběhu letošní zimy se dostavila korekce. Pšenice i ječmen na burzách klesají. Hlavní důvody jsou dva. Prvním z nich je fakt, že letošní sklizeň bude podle všeho velmi dobrá. Austrálie, kde už je sklizeno, ohlásila rekordní množsví obilí a i na severní polokouli, kde žně momentálně probíhají, vše nasvědčuje dobré úrodě.

Druhým faktorem je postupné otevírání nových kanálů pro obilí z Ukrajiny. Vývozy přes Polsko a Rumunsko sice v žádném případě nemohou dosáhnout hodnot obchodu z dřívějších let, přesto ale mají na cenu výrazný vliv - obzvlášť potom v regionech relativně blízkých Ukrajině.

Napříč celou Evropou došlo ke snížení ceny v řádu o 15-20%. Ve východním Polsku dokonce hrozí kolaps cen, protože tudy proudí největší část současných ukrajinských exportů. V příštím týdnu se navíc očekává jednání obou znepřátelených stran v Turecku, které by mohlo odblokovat námořní dopravu obilí.

Zdroj: IGC


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 29 týden
Německo 1,85 
Dánsko 11,30 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 42,50 €/kus
Dánsko 43,01 €/kus
Holandsko 41,50 €/kus

Kurs 24,500 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 8.srpna.2022
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz