Číslo 648
Týden 41
Rok 2021

Velmi nízké ceny se znovu nemění

Po snížení německé vyhlašované ceny v minulém týdnu se situace opět uklidnila. Při středečním vyhlášení zůstala cena beze změn. Výpočet ceny pro chovatele se tak bude odvíjet od základu 1,20 €/kg JUT za tepla. Naopak v Dánsku, které v posledních týdnech cenu drželo beze změn, došlo nyní ke zlevnění o 30 ore (4 centy). Předcházející týden byl na evropských burzách poznamenán německým zlevňováním, a proto ceny většinou znovu klesaly. Pokles ceny se pohyboval mezi 3 a 4 centy. Jedinou významnější výjimkou bylo Nizozemí, kde cena zůstala beze změn.

V České republice se naštěstí německý pokles neprojevil a o další týden se tak prodlužuje stav, kdy cena nepatrně stoupá. Tentokrát to bylo o šest haléřů. Růst je ale natolik mírný, že za čtyři týdny prasata zdražila o pouhých 18 haléřů na 33,50 Kč/kg JUT. Te je stále hluboko pod výrobními náklady. Průměrná cena ve třídách SEU je od počátku roku pouze 35,34 Kč/kg. To je o 5 Kč méně, než kolik činí dlouhodobý průměr pro prvních 40 týdnů a o 7,50 méně než loňský průměr.

V příštím týdnu se ceny prasat zřejmě nebudou měnit. Podle všech informací tuzemská jatka znovu prodloužila platnost vyhlášených cen.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Africký mor pokračuje ve své cestě

Pomalé šíření moru je zřejmě nezastavitelné. Potom, co byla v Německu pod dálnicí A4 nalezena těla pozitivních divočáků, přišla nyní zpráva o dalším dlouhém skoku viru. Jen několik kilometrů severně od Drážďan, blízko dálnice vedoucí na Berlín (v okolí města Radeburg), byl zastřelen divočák, u kterého preventivní vyšetření zjistilo v krvi virus AMP. To znamená skok o 60 kilometrů na západ od dosud nejzápadnějšího známého výskytu. V populaci divočáků se tak mor evidentně šíří navzdory všem opatřením, které německá strana využívá. Vedle ohrazení infikovaných zón totiž Němci (tak jako Češi) vyplácejí zástřelné i nálezné. Pohybuje se mezi 150 € (v infikované oblasti), po 100 € v nárazníkových zónách.

Mor se zároveň přiblížil i k našim hranicím. Jen 14 kilometrů od hranic Frýdlantského výběžku byl v Polsku nalezen další uhynulý divočák. Ani v blízkosti tohoto nálezu nebyla dříve zjištěna žádná pozitivní zvířata. Skryté šíření moru je tak zřejmě ještě častější, než bylo předpokládáno.

Zdroj: PigProgress

Nevládní organizace jsou proti plánům komise

České zemědělské organizace vyzvaly europoslance, aby odmítli části ekologické strategie nazvané Od vidlí po vidličku (Farm to fork strategy). Obávají se zdražení a snížení produkce potravin. Pod dopis europoslancům se podepsali představitelé Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Potravinářské komory ČR a Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a Slovenské poľnohospodárské a potravinárské komory. Hlasovat o strategii by měl Europarlament zhruba za týden.

Mnoho návrhů ve strategii je podle zemědělců ve vzájemném rozporu. Příkladem je cíl snížení emisí metanu z chovů. To povede ke snížení stavů hospodářských zvířat. Zároveň tak vznikne vyšší potřeba dodání živin do půdy formou umělých hnojiv. Jiný cíl ale stanovuje snížení spotřeby těchto hnojiv. Hrozí tak nejen ztráta úrodnosti, ale i ztráta organické hmoty, a tím poškození zemědělských pozemků.

Podle dopadové studie, kterou zpracovala USDA (Americké federální ministerstvo zemědělství) by realizace plánů zahrnutých do Zelené dohody a strategie Farm to fork vedla k razantnímu snížení objemu zemědělské výroby v EU, zvýšení cen a zhoršení celosvětové dostupnosti potravin. I přes opakované požadavky, Evropská komise obdobnou dopadovou studii vlastních plánovaných kroků nepředstavila.

Zdroj: AK ČR

inzertní banner
Inovativní složení otevírá skvělou budocnost pro chovatele, veterináře i selata.

PGRLF vyhlásil sazby podpor

Podpůrný garanční a lesnický fond informoval o tom, že základní sazba u programu Zemědělec bude 2%. U mladých zemědělců do 40 let bude tato sazba zvýšena o další 1%. Tyto sazby se týkají žádostí podaných v době od 1. 10. 2020 do 30. 9. 2021.

Dotační program Zemědělec je nastaven jako dotace části úroků z běžného úvěru, který byl otevřen s cílem rozvoje zemědělských prvovýrobců. Podpořeny mohou být úvěry na investice do strojního zařízení a technologického vybavení, výstavbu, pořízení nebo vylepšení nemovitého majetku či investic na nákup plemenných zvířat. Podporovaná investice musí vést ke zlepšení celkové výkonnosti a udržitelnosti zemědělského podniku, zejména snížením výrobních nákladů nebo zlepšením, a dalšímu rozvinutí produkce podniku zemědělského prvovýrobce.

Zdroj: PGRLF

O maso "nemaso" u nás není zájem

Po celém světě zařazují potravinářské společnosti do svého repertoáru stále více rostlinných alternativ k masným výrobkům. U nás je naštěstí trend stále masu příznivě nakloněn. Jediným významnějším pokusem proniknout do tohoto segmentu trhu je výroba alternativních burgerů a mletého masa, kterou před rokem spustila společnost Uzeniny Příbram. Produkce byla prodávána v Penny Marketu. Své zákazníky však nenašla a program byl ukončen.

Tuzemští zemědělci a potravináři veganský trend propagovaný v západní Evropě nenásledují. Podle vyjádření předsedy Svazu zpracovatelů masa Karla Pilčíka je podobný jídelníček požadován přibližně 3-5% zákazníků a v posledních letech se nijak nezvětšuje. V alternativách napodobujících maso je podle něho vysoký podíl alergenů, oleje a éček.

Zdroj: E15


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 41 týden
Německo 1,20 
Dánsko 8,40 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 20,00 €/kus
Dánsko 21,51 €/kus
Holandsko 21,00 €/kus

Kurs 25,405 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Olmix
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 24.října.2021
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz