Číslo 723
Týden 21
Rok 2023

Po dvou měsících se cena pohnula

Po delší době se vyhlášená cena jatečných prasat v Německu znovu pohnula. Oproti minulému týdnu se zvýšila o 5 centů na 2,38 € za kilogram JUT. Naopak v Dánsku se prodlužuje současně platná cena (13,80 Dkk = 1,85 €). V následujícím týdnu se dá předpokládat, že na tento vývoj budou reagovat i evropské burzy. Uplynulý týden byl však stále ještě ve znamení klidu a ceny se prakticky nikde neměnily.

I náš trh je na tom velmi podobně. Už od poloviny března se datuje klidné obchodování bez větších změn ceny. Stále jsou tak těsně pod úrovní 54 Kč/kg JUT za studena a minulý týden na tom nic nezměnil. Jedinou výraznější změnou je objem porážek. Po několika týdnech, kdy byl významně ovlivněn svátečními dny, se vše vrací do normálu a porážky jsou jen těsně pod úrovní, na které byly v loňském roce.

Klid už ale nebude platit pro příští týden. Růst ceny v Německu se projevuje na vyhlášených cenách. Pro příští týden vyhlašují Kostelecké uzeniny i Jatka Český brod 55 Kč/kg (+1 Kč).

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Rumunsko neúspěšné v boji s AMP

Rumunsko je z pohledu afrického moru prasat jednou z nejpostiženějších evropských zemí. Jen v průběhu roku 2022 bylo zjištěno 465 ohnisek divočáků a virus pronikl do 329 chovů prasat domácích. Většinu z nich tvořily malé záhumenkové chovy. Objevily se mezi nimi ale i velké podniky. Už v loňském roce byl mor zjištěn v chovu s celkem 43 tisíci prasat.

Nyní je zasažen další z velkých podniků. Je ve stejné oblasti, jako předchozí velký chov - na severozápadě země blízko hranic s Maďarskem a Srbskem, nedaleko od Temešváru. Na farmě bylo poraženo téměř 18 tisíc prasat.

Spolehlivá vakcina není, i přes řadu informací o slibném postupu, stále k dispozici a důsledná biosecurity bohužel zůstává jedinou obranou chovatelů před tímto onemocněním.

Zdroj: pig333.com

inzertní banner
DeHeus - Umíme to i bez zinku

Data o krmení mohou odhalit počínající problémy s okusováním

V poslední době se roztrhl pytel s aplikacemi využívajícími strojové učení. Pro chovatele by mohla být užitečná pro včasnou detekci okusování ocásků na základě vyhodnocování dat z krmných systémů. Časná detekce je totiž rozhodující pro to, jestli se okusování rozšíří nebo jestli se podaří eliminovat ze skupiny jak agresory, tak i oběti.

Pokud jsou využita data z automatických krmných systémů k analýze chování, podařilo se skupině vědců, nalézt takový algoritmus, který předpověděl téměř 80% výskytů okusování ocásků. Zásadním omezením této metody je dostupnost dat. V předvýkrmu a výkrmu, kde je nejčastější výskyt okusování ocásků, je v současnosti využíváno jen minimum krmných systémů, které by mohli poskytnout data o individální spotřebě krmiva.

Zdroj: Pig333.com

inzertní banner
CEVA - Ochrana proti neonatálním průjmům

Na valné hromadě se bude volit nové vedení Svazu

V úterý 13. června se bude v konferenčním centru Státního veterinárního ústavu Jihlava konat valná hromada Svazu chovatelů prasat. Vedle tradičních informací o činnosti v uplynulém roce a plánech do budoucnosti budou tentokrát členové volit nové vedení Svazu. Končí mandát jak členů předsednictva, tak i revizní komise.

Členům Svazu byly zaslány pozvánky včetně navržené kandidátky. Každý člen však má možnost doplnit kandidátku a navrhnout dalšího kandidáta. Návrh je možné zaslat buď písemně na adresu SCHP nebo přednést přímo na místě. Kandidátem může být kdokoli ze členů Svazu.

Začátek jednání valné hromady je naplánován na 9:30 hodin. Vzhledem k poslednímu vývoji v oblasti afrického moru prasat proběhne po skončení oficiálního jednání ještě přednáška zástupce slovenské SVS o zkušenostech s ochranou chovů proti zavlečení viru s doporučeními k biosecurity chovů.

SCHP


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 21 týden
Německo 2,38 
Dánsko 13,80 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 88,00 €/kus
Dánsko 110,75 €/kus
Holandsko 90,00 €/kus

Kurs 23,645 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 30.května.2023
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz