Dotační politika

Národní dotace

Chov prasat je oborem bez přímých plateb. Veškeré dotace jsou proto vypláceny z národních rozpočtů.
Veškeré takové dotační tituly však musí být, i přes to, že jsou vypláceny z národních prostředků, nejdříve schváleny Evropskou komisí. Národní dotace jsou obecně řešeny podle "Zásad pro vyplácení dotací". Ty můžete v kompletním znění najít webu MZe. Jejich zkrácená verze, týkající se pouze chovu prasat je ke stažení na našem webu.

Česká republika má notifikovány následující dotační programy:

Nejnovější právy


Zemědělci dostanou navíc 3,1 miliardy korun  (Týden 22, rok 2021)
Ministerstvo zemědělství má mít podle návrhu ministerstva financí v příštím roce na výdaje 58,5 miliardy korun. Proti letošnímu roku to znamená přídavek 3,1 miliardy Kč. Je však třeba vzít v úvahu, že v letošním roce hospodařilo MZe s rozpočtem o 12,36 miliardy nižším, než v roce 2019. Navýšení pro příští rok tak ani zdaleka nevyrovná propad z loňska.
Číst dál ...

Agricovid příliš neuspěl  (Týden 20, rok 2021)
Zemědělské a potravinářské podniky si ve druhé výzvě programu Agricovid Potravinářství řekly o více než 150 milionů korun. O podporu zažádalo 46 zemědělců a 222 potravinářských firem. Sdělil to mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dohromady s prvním kolem tak výše žádostí dosahuje více než 220 milionů korun. Ministerstvo mělo přitom vyjednán třímiliardový výdajový rámec.
Číst dál ...

Němci budou podporovat lokální jatka  (Týden 18, rok 2021)
Jak je možné zkrátit dobu přepravy na jatka? Sousední Německo se rozhodlo, že se o to pokusí podporou malých lokálních jatek. Podobný program již existuje delší dobu. Zatím se ale týká jen mikropodniků a malých podniků a jeho dopad je tak velmi limitovaný. Nyní avizovala federální ministryně zemědělství jeho rozšíření i na střední podniky.
Číst dál ...

Dvanácté kolo definitivně bez velkých projektů pro prasata  (Týden 18, rok 2021)
Ministerstvo zemědělství zveřejnilo konečnou verzi pravidel 12. kola Programu rozvoje venkova. Pro chovatele prasat je smutnou, ale očekávanou, zprávou to, že velké projekty v chovu prasat podporovány nebudou. Jedinou možností podpory pro "prasečí" projekty je záměr a) ve kterém je limit nastaven na maxilmální výši 2 mil. Kč.
Číst dál ...