Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Chovatelé dál prodělávají  (Týden 19, rok 2022)
Po překvapivém propadu cen minulý týden se vývoj uklidnil. Cena 1,80 €/kg JUT bude v Německu platit i pro příštích sedm dnů a platnost současné ceny se prodlužuje i v Dánsku. Burzy v minulém týdnu reagovaly na vývoj v Německu a přinejmenším ty v okolí Německa také klesly. Naproti tomu ve Francii a Španělsku k žádnému zlevňování nedošlo.
Číst dál ...

Další sebemrskačství Evropské unie  (Týden 18, rok 2022)
O tom jak dramaticky je zasažen obchod s obilovinami současnou válkou na Ukrajině asi není třeba nikoho přesvědčovat. Ceny obilí se zdvojnásobily a to se projevuje v cenách krmných směsí. Druhou významnou nákladovou položkou v nich je sója. U ní se EU, v rámci Zeleného údělu, chystá ke kroku, který by mohl poměrně zásadně zvýšit její ceny.
Číst dál ...

Prasata zlevňují  (Týden 18, rok 2022)
Vývoj ceny jatečných prasat v Evropě se tříští. Zatímco Dánsko zvýšilo cenu o dalších 20 ore (2 centy), v Německu došlo k prudkému propadu. Pro příští týden tam bude základní cena 1,80 €. To znamená zlevnění o 15 centů. Rekapitulace cen na burzách z minulého týdne ukazuje, že většina trhů zůstávala bez pohybu a i tam, kde k nějaké změně došlo, byla jen kosmetická s výší maximálně do jednoho centu.
Číst dál ...

Přinese grilovací sezóna další zvýšení cen?  (Týden 17, rok 2022)
Cena jatečných prasat vyhlášená v Německu znovu zůstala na 1,95 €/kg JUT za tepla. Pozitivní signál pro ostatní trhy však vyslalo zvýšení ceny v Dánsku, kde se prasata prodávají za 10,70 Dkk/kg. Nejednotný vývoj je patrný i na cenách, za které se s prasaty obchodovalo na ostatních evropských burzách. Země sousedící s Německem se podřídily jeho trendu, ale v Itálii a Španělsku se cena mírně zvedla. V Polsku naopak prasata zlevnila.
Číst dál ...

Kdo rychle dává, dvakrát dává  (Týden 16, rok 2022)
Pro chovatele prasat je za současné situace jedním z největších problémů udržení cash-flow. Mimo jiné i proto rozhodlo Ministerstvo zemědělství o výplatě záloh na dotační program 8.F.d. Podle infromací ze SZIF právě nyní dochází k rozesílání rozhodnutí na tuto dotaci a v nejbližší budoucnosti dojde k výplatám.
Číst dál ...

Načti další zprávy