Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


V části EU ceny rostou  (Týden 28, rok 2022)
Ani v polovině července se situace na trhu s vepřovým masem nijak zásadně nezlepšila. Dál pokračuje rozdělění starého kontinentu na dvě části - vyhlášené ceny v Německu a Dánsku zůstávají beze změn a tomu se podřizují i burzy v Holandsku a Belgii. Naopak ve Španělsku, Francii, Itálii a Polsku ceny na burzách v předchozím týdnu rostly tak, jak se to děje již několik týdnů.
Číst dál ...

Podaří se chovatelům dosáhnout letos rentability?  (Týden 26, rok 2022)
V poslední zprávě nizozemské Rabobank, která se velmi výrazně věnuje zemědělství, se objevují pro chovatele velmi pochmurné informace. Banka předpokládá, že je velmi nepravděpodobné, aby se chovatelé letos dostali do černých čísel.
Číst dál ...

Začátek prázdnin v mírně pozitivním tónu  (Týden 26, rok 2022)
Pokrok z minulého týdne se (přinejmenším v Německu) zastavil. Až do středy bude dál platit cena 1,85 €/kg JUT za tepla. Mnohem pozitivnější vývoj ukazují burzy prasat po celém starém kontinentu. S výjimkou Dánska v minulém týdnu všude ceny rostly. Nejspokojenější mohou být chovatelé v Itálii, kde se cena zvýšila skoro o 5 centů, ale i v ostatních zemích se posun pohyboval okolo 2-3 centů.
Číst dál ...

Mírný optimismus na načátku léta  (Týden 25, rok 2022)
Po sedmi týdnech se německá vyhlášená cena konečně pohnula. Pro chovatele prasat naštěstí tím správným směrem. Pro následující týden budou chovatelé v Německu dostávat 1,85 €/kg JUT za tepla. Ačkoli obvykle německá vyhlášená cena udává směr a ostatní v EU ji následují, tentokrát je to opačně. Už v minulém týdnu na většině evropských burz ceny rostly. Vývoj v Německu je tak jen reakcí na to.
Číst dál ...

Ani počátek léta nepřináší žádnou změnu  (Týden 24, rok 2022)
Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu se znovu nepohnula. Zůstává dál na 1,80 €/kg JUT za tepla. Stejné je to i v Dánsku, kde cena stagnuje na 11,10 Dkk/kg (1,49 €). Na burzách prasat jsou dál patrné známky mírného oživení, které začaly před dvěma týdny a připojuje se k nim stále více zemí. V uplynulých sedmi dnech se zvedly ceny v Polsku (+7 centů), Itálii (+3,7 centu), Španělsku (+1,7 centu) a Nizozemí (+1 cent). Ve zbytku Evropy se ceny neměnily.
Číst dál ...

Načti další zprávy