Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Daň z neočekávaných zisků inspiruje (nebo straší?)  (Týden 20, rok 2023)
Zvyšování cen potravin se odehrává v celé Evropě. V tradičně velmi sociálně založené Francii došla ministru financí trpělivost. První fáze jednání s potravináři a maloobchodníky, která žádala, aby v cenách zohlednili pokles surovin na světových trzích stejně rychle jako promítli zdražování, nedopadla úspěšně. Na základě toho pohrozil ministr financí Bruno Le Maire, že pokud potravinářský průmysl nepřistoupí na jednání o vysokých cenách, použije daňová opatření, aby získal zpět to, co označil za nepřiměřené zisky.
Číst dál ...

Chovatelé utrpěli těžké ztráty  (Týden 20, rok 2023)
Na počátku týdne proběhlo jednání Komoditní rady pro vepřové maso a předsednictva Svazu chovatelů prasat. Ačkoli jsou ceny momentálně na takové úrovni, že pokrývají náklady, je stav sektoru velmi vážný. Za poslední dva roky se nakumulovaly obrovské ztráty. Podle informací, které zazněly od zástupců ÚZEI se totiž v minulém roce vyšplhaly ztráty chovatelů až na 8,49 Kč na každém kilogramu živé hmotnosti (bez započtení podpor). Celková ztráta sektoru tedy činila neuvěřitelných 2,3 miliardy korun. Dokonce i při započítání veškerých přímých i nepřímých podpor zůstali chovatelé ve ztrátě (-2,70 Kč/kg).
Číst dál ...

Průměrná cena je nejvyšší v historii  (Týden 20, rok 2023)
Vyhlášená cena v Německu zůstává stále stejná. Už dva měsíce se tak cena nepohnula a zůstává na 2,33 €/kg JUT. Stejné je to i v Dánsku i když stabilita ceny netrvá zdaleka tak dlouho. Růst skončil až před měsícem. Přesto je dánská cena (bez bonusu na konci roku) nejnižší v EU. Stabilita panuje i ve zbytku EU a ceny se mění jen výjimečně.
Číst dál ...

Grilovací sezóna se blíží, ale v cenách se zatím neprojevuje  (Týden 19, rok 2023)
Vyhlášené ceny jatečných prasat se opět nemění. V Německu bude dál platit 2,33 €/kg JUT a v Dánsku 13,80 DKK (1,85€). Totéž platilo pro ceny na burzách v uplynulém týdnu. Ve většině zemí se ceny neměnily a stejně jako v minulém týdnu byla výjimkou Itálie (-3 centy) a Polsko (+9 centů).
Číst dál ...

Květen s sebou nese klid  (Týden 18, rok 2023)
Ani příchod teplého počasí na trh s jatečnými prasaty nic nového nepřinesl. V Německu i v Dánsku se prodlužuje platnost vyhlášené ceny (2,33 € resp. 13,80 DKK). Stejně se už v uplynulých sedmi dnech chovaly i evropské burzy. Cena se nehýbala a jedinými výjimkami byla Itálie, která korigovala dlouhodobý růst poklesem o 2 centy a Polsko, kde naopak cena výrazně vzrostla. Poskočila o +10 centů na 2,523€/kg JUT.
Číst dál ...

Načti další zprávy