Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Porážky zůstávají stále nižší  (Týden 3, rok 2023)
Platnost německé vyhlášené ceny je prodloužena o další týden. I nadále budou chovatelé v Německu dostávat 2€ za kilogram JUT za tepla. Tradiční novoroční deprese se tak stále nedostavila a vzhledem k nižší nabídce prasat na německém trhu se letos snad nedostaví. O něco horší situace panuje v dalších zemích. V Belgii se cena snížila minulý týden a v Holandsku k tomu dochází nyní. Nic však neukazuje na to, že by se v blízké budoucnosti měl odehrát masivnější pokles ceny.
Číst dál ...

Ceny prasat dál bez pohybu  (Týden 2, rok 2023)
Základní cena v Německu zůstává už sedmý týden beze změny. Jatečná prasata se tak budou znovu prodávat za 2 € za kilogram. Část zemí dál sleduje trendy dané Německem, v několika zemích se ale objevil tlak na snížení ceny. V Dánsku klesá vyhlášená cena o 20 ore (3 centy). Už v minulém týdnu se snížila cena prasat na burze v Belgii, Itálii a Polsku. Cena selat však zatím míří stále směrem vzhůru. Na Nord-West burze se prodávají selata o jedno euro dráž než minulý týden. Dvacetipětikilové sele se prodává za 62 €.
Číst dál ...

Do nového roku se starou cenou  (Týden 1, rok 2023)
Německá vyhlášená cena zůstává na počátku roku nezměněná. Už od konce listopadu platí německá jatka za prasata základní cenu 2 €/kg JUT za tepla a stejné to bude v následujícím týdnu. Podobné to je i napříč celým zbytkem Evropy. Ceny se většinou již delší dobu drží na stejné úrovni. Výjimkou je Holandsko, kde prasata zlevnila o 5 centů a Itálie. Její trh s těžkými prasaty (160 kg) je však velmi specifický.
Číst dál ...

V předvánočním týdnu se ceny nemění  (Týden 50, rok 2022)
Německá vyhlášená cena zůstala v adventním čase beze změn. I pro příštích sedm dní se bude cena jatečných prasat odvíjet od základu 2,0 €/kg JUT za tepla. Stabilita pokračuje také v Dánsku, kde dál platí 12,60 DKK/kg (1,69€). Zbytek evropského trhu se tomuto vývoji přizpůsobil. Ceny se hýbaly jen v Polsku a Španělsku, ale ani tam nebyla nijak výrazná (+1 a +0,5 centu).
Číst dál ...

Česká jatka zaostávají   (Týden 49, rok 2022)
V Německu přineslo středeční vyhlašování ceny jatečných prasat zastavení růstu, až do příští středy tak bude platit základní cena 2 eura za kilogram. To znamená, že jatečná prasata zdražila v průběhu dvou týdnů o 10 centů, což by odpovídalo zdražení o přibližně 2,50 Kč. U nás se však tento posun projevil pouze třicetihaléřovým navýšením ceny. Vzhledem k tomu, že se, podobně jako v Německu, zvyšovaly ceny prakticky v celé Evropě, bude poslední vývoj pravděpodobně znamenat, že se Česká republika opět posune na chvost žebříčku evropských cen.
Číst dál ...

Načti další zprávy