Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Čína na houpačce  (Týden 47, rok 2021)
První polovina roku 2021 byla v Číně ve znamení obrovského propadu cen. Od počátku roku do začátku října klesla cena třikrát (ze 36 CNY/kg na 11,54 CNY/kg). Obzvlášť za situace, kdy i v Číně rychle rostou náklady na krmiva, se mnoho drobných chovatelů rozhodlo omezit nebo zrušit chov. Zároveň také prudce propadl dovoz vepřového masa. Při meziročním srovnání dovezla Čína v září a říjnu o 40% méně vepřového než v roce 2020. Spolu se sezónním vývojem poptávky, která bývá touto dobou vždy vyšší, tak vznikl na čínském trhu výrazný nedostatek.
Číst dál ...

Podzim zatím nic nového nepřinesl  (Týden 47, rok 2021)
Cena jatečných prasat zůstane v Německu až do počátku prosince beze změn. Dál bude platit cena 1,20 €/kg, na které se trh ustálil již na počátku října. Většina Evropy následuje (tak jako obvykle) německý trh a ceny na burzách zůstly v minulém týdnu beze změn. Výjimkou je Itálie a Polsko s mírným zdražováním a naopak Španělsko, kde se obnovil pokles.
Číst dál ...

Chovatelé jsou stále v hluboké ztrátě  (Týden 47, rok 2021)
Již po šesté se prodlužuje platnost cen vyhlášených v Německu a Dánsku bez jakékoli změny. Dál se tak bude platit 1,20€/kg JUT za tepla v Německu a 8,40 Dkk/kg JUT za studena v Dánsku. Většina Evropy následuje tento trend a nechává také ceny beze změn.
Číst dál ...

Španělsko na pokraji stávky  (Týden 46, rok 2021)
Španělsko se v poslední době stává jedním z hlavních hybatelů trhu s jatečnými prasaty. Zvyšování produkce na Iberském poloostrově je jedním z významných faktorů současné krize a výsledkem (mimo jiné) je i to, že španělská cena zaznamenala nejdelší a nejhlubší propad za mnoho let. Zdá se ale, že problémů s touto zemí stále není konec. Nyní hrozí stávka zaměstnanců jatek, protože se nedaří uzavřít novou kolektivní smlouvu.
Číst dál ...

Čekání na změnu pokračuje  (Týden 46, rok 2021)
Trh s jatečnými prasaty v EU zůstává i další týden bez jakéhokoli výraznějšího pohybu. Vyhlášené ceny Německa i Dánska zůstaly beze změn. Burzy v minulém týdnu kopírovaly vyhlášené ceny a nic podstatného se tedy nedělo. Pokles se tentokrát zastavil dokonce už i ve Španělsku. Přesto, že tam cena klesala bez přestání pět měsíců, zůstává stále vyšší než v ostatních zemích s velkou produkcí prasat (Dánsko, Německo či Holandsko).
Číst dál ...

Načti další zprávy