Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Světové ceny masa rychle rostou  (Týden 23, rok 2021)
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) sleduje celosvětové ceny potravin. V poslední zprávě informovala, že v průměru jsou momentálně nejvyšší od května 2014. Pro chovatele prasat je zajímavá ta část zprávy, která mluví o cenách masa. Ty sice rekordní nejsou, ale přesto v posledních osmi měsících rychle rostou a jsou o 10% vyšší než před rokem. Naši chovatelé prasat asi jen těžko uvěří, že jsou na nejvyšší úrovni od roku 2015 a jen 12% za absolutním rekordem z podzimu roku 2014.
Číst dál ...

Cena se pomalu šplhá vzhůru  (Týden 23, rok 2021)
Cena jatečných prasat v Německu zůstává přinejmenším do středy beze změny. Dál se bude odvíjet od základu 1,57€/kg JUT za tepla. Naproti tomu Dánové cenu posunuli o 20 ore vzhůru (+3 centy). Poměrně překvapivě se zvýšení ceny v Německu v minulém týdnu nijak zásadně neprojevilo na burzách. Prasata zdražila jen v Holandsku a Španělsku. Ve všech ostatních zemích zůstala cena beze změn.
Číst dál ...

Cena roste spolu s teplotami  (Týden 22, rok 2021)
Po týdenní přestávce se ve středu německá vyhlášená cena opět zvedla. Tentokrát to bylo o 3 centy. Hezké počasí, které se konečně dostavilo výrazně podporuje poptávku po vepřovém mase stejně jako pozvolna se rozbíhající fungování restaurací. Přestávka v růstu německé ceny v předchozím týdnu s sebou strhla většinu ostatních zemí a klid panoval i na burzách.
Číst dál ...

Čínští chovatelé si stěžují na pokles ceny  (Týden 21, rok 2021)
Čína je pro Evropu v tomto okamžiku rozhodujícím odběratelem. Míří do ní 60% veškerých evropských vývozů. Jak ale vypadá vývoj na vnitřním čínském trhu? Obrovská snaha o náhradu stavů a produkce, která vypadla kvůli AMP, se projevuje i na cenách jatečných prasat.
Číst dál ...

Grilovací sezóna táhne ceny vzhůru  (Týden 21, rok 2021)
Rychlé zvyšování cen se přelévá. Německá vyhlášená cena zůstává na 1,54 €/kg JUT za tepla. Naopak v Dánsku, kde cena minulý týden stagnovala, zdražují prasata o 30 ore (5 centů). Pod tímto dojmem docházelo v uplynulém týdnu k poměrně výraznému růstu cen na burzách. Nejvýraznější je v zemích okolo Německa (Belgie +7 centů a Nizozemí +4 centy), ale zdražování je dobře patrné všude.
Číst dál ...

Načti další zprávy