Publikace o chovu prasat

Ročenka 2020

Rok 2020 byl dalším velmi netypickým rokem - přinejmenším z pohledu vývoje cen. Po rekordním počátku ledna cena v průběhu celého roku neustále klesal. Hlavními faktory byl COVID a africký mor prasat ...


Otevřít

Ročenka 2017

Rok 2017 bude v paměti všech chovatelů prasat především spojen s Africkým morem prasat, který se u nás objevil v červnu. Po mnoha usilovných akcích se podařilo výskyt lokalizovat na poměrně malé území. Z ostatních pohledů nebyl rok 2017 ničím výjimečný. Ceny nebyly ani extrémně nízké, ani neobvykle vysoké. Dalo by se říci konečně klidný rok.


Otevřít

Biosecurity

Biologická ochrana chovu je velmi důležitou problematikou. Zdaleka se netýká jen afrického moru prasat, ačkoli ve vztahu k němu je jedinou možnou obranou. Velmi důležitá je i z pohledu ekonomiky, protože jen zdravá zvířata jsou schopna podávat špičkové výkony.


Otevřít
Začleňování prasniček

Začleňování prasniček

O tom, jak se podaří zařadit nové prasničky do stáda, o úspěšnosti inseminace, velikosti vrhů a třeba i o tom, jak dlouhý budou mít produkční život rozhoduje celá řada kroků, kteé musí být zajištěny při začleňování prasniček do stáda.

Otevřít