Britské supermarkety pomáhají chovatelům

Zatímco v ČR si stěžujeme, že supermarkety jsou jedním z důvodů proč jsou zemědělští výrobci dlouhodobě ve velmi choulostivém postavení, ve Velké Británii zřejmě již pochopili, že bez zemědělců nebudou mít co prodávat. Rychlé zvyšování nákladů spolu s dopady Brexitu způsobilo, že se britští chovatelé potýkají s ještě většími problémy než jejich kolegové v EU. Britská asociace chovatelů prasat varovala maloobchody, že kvůli odchodu obrovského množství řezníků z Velké Británie bylo více než 40.000 prasat utraceno na chovech a zlikvidováno v kafileriích. Podobný osud navíc hrozí dalším 100.000 prasat, které na chovech čekají na porážku.

Současně s tím prodělávají chovatelé více než 50 liber na každém praseti (1450 Kč). Asociace chovatelů prasat varovala supermarkety, že za těchto podmínek může až 80% chovatelů v příštích 12 měsících skončit. V roce 2023 by tak mohl být pro supermarkety problém zajistit dostatek masa.

Hlavní maloobchodní řetězce na základě toho rozhodly, že podpoří tuzemské chovatele prasat. Budou lépe platit za maso pocházející z Británie a zároveň se někteří z nich rozhodly přímo přispět na vyšší náklady. Nejvýznamnější britský řetězec Waitrose slíbil 16 milionů liber, Tesco přispěje 10 miliony L a Sainsbury’s 2,8 milionu L. Poslední, kdo se k akci připojil,je řetězec Co-op, který své konkurenty trumfl podporou ve výši 19 milionů liber.

Zdá se, že přístup maloobchodních řetězců může být dost odlišný. Obzvlášť pokud jim hrozí nedostatek zboží.

Zdroj: Swineweb.com