Svaz chovatelů prasat
Chov prasat
Šlechtění
Genetický zdroj
Svaz
Hledání v archivu
Ekonomika
Informace
Dotace
Statistika
Umělá inteligence bude naslouchat
Týden 43 rok 2024
Skutečné měření úrovně stresu zvířat je stále jedním z velkých problémů. Proto se velmi často měření welfare (přinejmenším v ČR) soustředí na měření nejrůznějších rozměrů kotců a dalších parametrů, u kterých se předpokládá souvislost s pohodou zvířat. To je ale velmi zjednodušený a často zavádějící způsob, který úplně zanedbává obrovský vliv způsobu ošetřování a přístupu ošetřovatelů k prasatům.
Přitom je možná řešení pozoruhodně jednoduché - stačí zvířata poslouchat. Poslouchat jejich chrochtání a kvičení. Ale i to je samozřejmě zjednodušený výklad. K tomu, aby bylo možno zvuky prasat vyhodnocovat, je třeba využít umělé inteligence. A právě na takovém projektu pracují výzkumníci z celé řady zemí a také z ČR. V jeho rámci nasbírali vědci tisíce zvuků z různých situací: kvičení při boji o krmení, při hrách nebo při stresu a díky umělé inteligenci se snaží určit, které jsou spojeny s pozitivní a které s negativní emocí.
Ve výsledku by mohl algoritmus upozornit chovatele v okamžiku, kdy by se ve stáji objevil neobvykle vysoký počet negativních zvuků tak, aby bylo možno hledat a odstranit příčinu. To by mohlo být důležité při řešení některých problémů, které jsou se stresem spojeny - například okusováním ocásků.
Zdroj: Reuters
Design:
TEMPLATED
Images:
Unsplash
(
CC0
)