Svaz chovatelů prasat
Chov prasat
Šlechtění
Genetický zdroj
Svaz
Hledání v archivu
Ekonomika
Informace
Dotace
Statistika
Mohou mouchy posloužit prasatům?
Týden 46 rok 2024
Ačkoli zpracovaný živočišný protein (dříve masokostní moučka) už dlouhou dobu není zakázán, do krmných dávek prasat si cestu zpátky nenašel. Důvodem jsou omezení, která jsou stále na jeho výrobu uvalena. Ani do budoucna se nedá počítat s tím, že se dostane do podobného objemu, v jakém byl zkrmován dříve. Pro vnitrozemskou Českou republiku je to problém, protože jedena z mála možností, jak dodat prasatům živočišnou bílkovinu je rybí moučka - v našich luzích a hájích velmi drahá.
Možnost, jak prasatům znovu nabídnout živočišnou bílkovinu přichází od hmyzu. Vysoký obsah stravitelných bílkovin v larvách hmyzu z nich dělá efektivní řešení pro zajištění přísunu bílkovin. Larvy totiž obsahují vysoký podíl lyzinu, threoninu, tryptofanu a metioninu - tedy aminikyselin, které jsou do krmných dávek často dpolňovány ve formě syntetických (a velmi drahých) doplňků. Výhodou také je, že za 7 dnů larvy 250ti násobně zvýší svoji hmotnost a pro jejich růst je možno použít celou řadu substrátů, které se často považují za biologický odpad (slupky z brambor, zbytky zeleniny či staré pečivo).
Návrh, který byl prezentován společností FarmInsect předpokládá, že by si chovatelé mohli postavit vlastní "výkrm" larev bráněnky černé a produkci užívat ve vlastním chovu. Veškeré know-how nabízí dodat firma samotná.
Zdroj: Konference SCHP
Design:
TEMPLATED
Images:
Unsplash
(
CC0
)