Lyzin zdražuje krmné dávky

Na trhu s aminokyselinami a vitamíny panuje od konce roku velké napětí. Jedním z důvodů je i výbuch v továrně BASF v Ludwigshafenu v červnu loňského roku. Ten ovlivnil především ceny vitamínů, které společnost produkuje. I když se situace od té doby uklidnila, ceny vitamínů stále zůstávají vyšší než v době před incidentem. V této situaci rozhodla Evropská komise o kroku, který vše ještě vyostřuje. V polovině ledna totiž uvalila předběžná antidumpingová cla na lyzin dovážený z Číny ve výši 58 - 85 %. Důvodem jsou nereálně nízké ceny lyzinu, který je dovážen. Ty totiž likvidují jeho evropské producenty.

Evropská unie je nyní na dovozu lyzinu z Číny výrazně závislá. Je odtud dováženo 60 % (500 tis. tun) lyzinu, který je v EU spotřebováván. Momentálně v EU zůstává jen jeden výrobce, který se sice chystá na navyšování produkce, ale v krátkodobém horizontu nebude existovat jiné řešení, než dovoz clem zatíženého lysinu, což se nepříznivě dotkne cen krmiv pro monogastry.

Evropská federace výrobců krmných směsí (FEFAC) sice na jedné straně schvaluje cílené kroky, které by měly z dlouhodobého pohledu posílit konkurenceschopnost evropského krmivářského průmyslu a omezit dumping, který pokřivuje volný trh. Na straně druhé ale upozorňuje, že je třeba počítat s tím, že jako následek dojde ke zdražení krmných směsí a tím k ohrožení pozice evropských chovatelů. Prezident FEFAC Pedro Cordero proto vyzval Evropskou komisi, aby cílenými podporami pomohla chovatelům monogastrů, kteří budou celou situací nejvíce ovlivněni.

Zdroj: FEFAC