Jak vypadá slintavka?

Slintavka a kulhavka je jedno z nejnakažlivějších onemocnění, které existuje. Nejde sice o smrtelné onemocnění a většina zvířat ho přežívá. Vzhledem ke své extrémní nakažlivosti však způsobovalo obrovské ekonomické škody a šíření se dalo jen obtížně zabránit. Při posledním výskytu v ČSSR byly do karantény uzavírány celé vesnice. Proto je dnešní politikou likvidace nakažených stád a tím znemožnění dalšího šíření viru.

Nejčastějším způsobem nákazy je přímý přenos viru mezi zvířaty. Je ale možný přenos také prostřednictvím větru - zejména za vhodných meteorologických/klimatických podmínek a v případě vysokých koncentrací viru v ovzduší. To je často spojeno právě s prasaty. Infikovaná prasata totiž vylučují výrazně větší množství virových částic ve vydechovaném vzduchu než ostatní vnímavá zvířata. Častá je také nákaza prostřednictvím nepřímého přenosu viru – oblečení, obuv pracovníků, dopravní prostředky, živočišné produkty, pozřením neošetřených kontaminovaných masných výrobků (krmení kuchyňských zbytků) zvířaty (především prasaty). Nákaza je možná i při inseminaci kontaminovaným spermatem. Klíčem je v každém případě nejvyšší možná úroveň biosecurity.

Protože se slintavka a kulhavka na našem území vyskytla naposledy před 50 lety už jen asi málokdo ví, jak taková nákaza vypadá. Proto Státní veterinární správa vydala letáky, které shrnují typické projevy nákazy. Najdete je na https://www.svscr.cz....

Zdroj: SVS ČR