Produkce EU nebude tak vysoká, jak se čekalo

Původní odhad EU mluvil o tom, že v letošním roce produkce jatečných prasat mírně poroste (+2 %). Velmi nepříznivé ekonomické podmínky ale tento předpoklad mění. Trvající konflikt na Středním východě zvyšuje ceny hnojiv i paliv a to se promítá jak v nákladech přímo, tak i v záměrech chovatelů prasat. Známky ochlazení jsou dobře patrné na snižování ceny selat. To signalizuje slabou poptávku po nich ze strany výkrmců, které současná situace odrazuje o nákupu.

Podle nových odhadů by výroba jatečných prasat v EU měla naopak klesat. Nejde o nijak rychlé snižování. V krátkodobém výhledu zveřejnila Evropská komise odhad, že v roce 2026 bude vyrobeno přibližně o 1 % vepřového masa méně.

To by mohlo být pro chovatele dobrou zprávou, protože by to mohlo znamenat uvolnění napětí na trhu. Zároveň ale bohužel odhad mluví i o tom, že dál bude klesat i export z EU. Již tak vysoká konkurence na světovém trhu se dál zvyšuje a EU se svými vysokými cenami (a standardy) není evropská produkce vždy konkurenceschopná.

Zdroj: EK