Africký mor prasat

Koronavirus je horší než mor  (Týden 44, rok 2020)
Koktejl koronavirové pandemie a afrického moru znamená pro chovatele prasat obrovskou spoustu problémů a jen obtížně se odlišuje, která z obou nemocí má větší dopad. Shodou oklností v tomto okamžiku obě nemoci nejvíce tíží Německo. Mohlo by se zdát, že po záchytu AMP u našich západních sousedů a uzavření exportu do Číny se bude obtížně hledat odbyt pro vepřové maso. Situace je však naprosto jiná. Porážkové kapacity jsou díky karanténám způsobeným koronavirem redukovány o 15-20%.
Číst dál ...

Čína na cestě k zotavení  (Týden 43, rok 2020)
Poprvé po dlouhé době oznámil Čínský statistický úřad, že se produkce vepřového masa zvýšila. Zatím se tato informace týká jen třetího čtvrtletí, v němž bylo, v porovnání s loňským třetím kvartálem, vyprodukováno o 18% vepřového masa více. Ačkoli se může zdát, že jde o obrovský nárůst, jedná se jen o první náznak. Celkový propad výroby proti době před AMP je totiž o více než polovinu.
Číst dál ...

Problémy v Německu se stupňují, ale řešení se snad rýsuje  (Týden 43, rok 2020)
Kombinace zákazu exportu do Asie, který je výsledkem afrického moru prasat a uzavírky některých jatek, které jdou na konto koronaviru, vytvořila v Německu extrémní situaci. Došlo k výraznému zpomalení porážek a výsledkem je obrovský přebytek prasat, která již dosáhla porážkové váhy a nyní přerůstají. Sami chovatelé odhadují, že v uplynulém týdnu čekalo na porážku přibližně 400 tisíc prasat. V posledních týdnech se toto číslo zvyšovalo tempem 70-90 tisíc kusů za týden.
Číst dál ...

Co když udeří mor?  (Týden 41, rok 2020)
Země, kde se vyskytuje africký mor prasat, obklopují Česko z východu a severu. Nejbližší nálezy jsou jen 60 kilometrů od našich hranic. Nebezpečí výskytu se tak neustále zvyšuje. A co v případě, že by AMP pronikl nejen mezi divočáky na území ČR, ale dokonce i do některého z chovů? Právě tahle kritická situace byla hlavním předmětem semináře, který pořádal Svaz chovatelů prasat a jehož hlavním přednášejícím byl dánský veterinář Soren Thielsen, který má osobní zkušenost s likvidací ohniska AMP v chovech prasat v Rumunsku.
Číst dál ...

Mor v Německu přeskočil na sever  (Týden 40, rok 2020)
Podle všeho se zdá, že nákaza africkým morem prasat v Německu má podobný průběh, jaký měla před šesti lety v Polsku. Divoká prasata přicházejí přes východní hranici ze země, kde je mor poměrně velmi rozšířen. V oblasti, která je momentálně definována jako zamořená se našla celá řada dalších pozitivních kusů. Celkem jich tam bylo nalezeno již 37. Vedle toho ale o výše uvedeném scénáři svědčí další nález o šedesát kilometrů severněji - u vesničky Bleyen. Ta totiž leží také v těsné blízkosti německo-polských hranic. Mapa výskytu: http://www.schpcm.cz....
Číst dál ...

Načti další zprávy