Africký mor prasat

Jaká je situace v AMP?  (Týden 48)
Státní veterinární správa hodlá od února ukončit veškerá opatření zavedená ve spojitosti s výskytem afrického moru prasat. Od nálezu posledního pozitivního uplynulo již sedm měsíců a nalezený kadáver byl navíc již několik měsíců starý. Riziko šíření viru z dřívějšího ohniska je tak prakticky nulové, i když regionalizace zavedená Evropskou unií bude platná přinejmenším dva roky od posledního nálezu. Česko je však ve vztahu ke zdolávání AMP velkou výjimkou.
Číst dál ...

Obezřetnost je stále nutná  (Týden 45)

Číst dál ...

Jak cestuje africký mor?  (Týden 43)
Šíření viru afrického moru prasat (AMP) se zdá takřka nezastavitelné. Jakými cestami k němu dochází? Je prakticky jisté, že divoká prasat zdrojem přenosu nemohou být a většina odborníků se shoduje na tom, že nejpravděpodobnější cestou jsou potraviny. Tahle hypotéza byla nyní velmi výrazně podpořena vývojem v Číně. Tam se mor přenesl již do 12. provincie (Yunnan), která sousedí s hlavní produkční oblastí Číny a zároveň tudy probíhá hranice s Vietnamem a Laosem. Při epidemiologickém šetření jednotlivých ohnisek bylo zjištěno, že v 62% procentech zasažených chovů bylo ke krmení používáno zbytků potravin.
Číst dál ...

Kde všude je AMP?  (Týden 42)
Hlavní sezóna šíření afrického moru prasat je v letošním roce za námi. V případě České republiky se naštěstí nic nového neděje. V okolních zemích tomu tak ale zdaleka není. V Rumunsku bylo jen v průběhu letošního roku zaznamenáno téměř 1000 záchytů v domácích chovech a více než 200 nakažených chovů hlásí Polsko. Východní a střední Evropa je tak velmi nebezpečným prostorem. Nepříjemnou zprávou proto je, že v letošním roce došlo k poměrně výrazné redukci lovu černé zvěře u nás. V porovnání s loňskem bylo zastřeleno téměř o 20% divočáků méně. Přitom by pro řešení přemnožení bylo třeba lovit naopak vírazně více.
Číst dál ...

Rusko říká, že mor přišel do Číny z Evropy  (Týden 40)
Podle genetických analýz, které provedla ruská veterinární a fytosanitární služba (Rosselchoznadzor) je jasné, že africký mor prasat, který se vyskytl v Číně, je stejného původu jako ten v Rusku a EU. Přirozený přechod viru ze zakavkazských zemí, kudy pronikl do Evropy, je sice teoreticky možný, ale nepravděpodobný. Mnohem pravděpodobnější cesta je (podle Rosselchoznadzoru) přenos z EU, se kterou má Čína čilý obchodní ruch a odkud dováží nemalý objem vepřového masa a dalších produktů z něho.
Číst dál ...

Načti další zprávy