Africký mor prasat

Produkce v Číně roste rychleji, než se čekalo  (Týden 48, rok 2020)
Tempo, kterým se snaží Čína nahradit produkci zmizelou vinou AMP, je neuvěřitelné. Jen v průběhu října bylo otevřeno 728 nově postavených velkokapacitních farem. Od počátku roku dosáhl jejich počet dokonce 13 tisíc. K tomu je třeba připočítat otevření dalších 15 tisíc stájí, které byly kvůli moru prázdné. Pokud lze věřit údajům čínského ministerstva zemědělství, pak se stavy prasnic dostaly na 26 milionů kusů. To je o neuvěřitelných 19 milionů více, než v loňském roce a jen o 4 miliony méně, než před začátkem morové epidemie. V průběhu příštího roku by se stavy měly úplně zotavit.
Číst dál ...

Dobrá zpráva z Belgie  (Týden 48, rok 2020)
Dobrých zpráv je v poslední době pomálu, obzvlášť pokud jde o veterinární oblast. Zvykli jsme si slýchat jen, kam se rozšířila která nemoc a jaká omezení to s sebou přinese. O to cennější informace je , že Evropská komise rozhodla o tom, že Belgie opět získá statut země prosté afrického moru prasat. Od posledního případu pozitivního divočáka nalezeného na území Belgie uplynulo již 12 měsíců. Stálý výbor Evropské komise proto rozhodl o zařazení mezi země prosté. Belgie je tak po Česku druhou zemí, které se eradikace podařila.
Číst dál ...

Do boje s AMP se musí zapojit i chovatelé  (Týden 48, rok 2020)
Africký mor u divočáků v Sasku vyprovokoval reakci Státní veterinární správy. Vedle mimořádného veterinárního opatření, které by mělo zintenzivnit odlov černé v severních Čechách, byla změněna i vyhláška č. 342/2012 Sb., o zdraví zvířat a jeho ochraně.
Číst dál ...

Němci spoléhají na ploty  (Týden 47, rok 2020)
Počet ohnisek AMP v sousedním Německu se nezměnil. Stále jsou nakaženy čtyři oblasti, okolo nichž je postaven dočasný plot. Zároveň došlo k výraznému rozšíření ochranných zón, kde probíhá intenzivní prohledávání lesů a vyšetřování všech zastřelených zvířat. V podstatě již zahrnuje celou hraniční oblast mezi Brandenburskem a Polskem v délce více než 250 km.
Číst dál ...

Intenzivní lov divočáků na severu Čech  (Týden 46, rok 2020)
Africký mor prasat se na severu dostal již jen 60 kilometrů od našich hranic. To znamená výrazně větší ohrožení ze strany divokých prasat. Tento týden se proto sešla ústřední nákazová komise a výsledkem jejího jednání jsou nová mimořádná veterinární opatření (MVO), která vyhlásila Státní veterinární správa. Opatření by měla zajistit mnohem intenzivnější lov v této oblasti.
Číst dál ...

Načti další zprávy