Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Kdy se změní cena prasat?  (Týden 44, rok 2020)
Nacházíme se v době, kdy bývají ceny jatečných prasat vždy poměrně vysoko a vylepšují celoroční průměr. Letos je však opak pravdou. Již dva měsíce je cena jatečných prasat v podstatě bez větších změn na úrovni 35 Kč resp. 1,27€/kg v Německu a na změnu se stále čeká. Zdá se, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu zlomu, mohl by stav zůstat až do Vánoc beze změn.
Číst dál ...

Problémy v Německu se stupňují, ale řešení se snad rýsuje  (Týden 43, rok 2020)
Kombinace zákazu exportu do Asie, který je výsledkem afrického moru prasat a uzavírky některých jatek, které jdou na konto koronaviru, vytvořila v Německu extrémní situaci. Došlo k výraznému zpomalení porážek a výsledkem je obrovský přebytek prasat, která již dosáhla porážkové váhy a nyní přerůstají. Sami chovatelé odhadují, že v uplynulém týdnu čekalo na porážku přibližně 400 tisíc prasat. V posledních týdnech se toto číslo zvyšovalo tempem 70-90 tisíc kusů za týden.
Číst dál ...

Na trhu stále nic nového  (Týden 43, rok 2020)
Ani další týden nezměnil poměry na trhu s jatečnými prasaty. Vyhlášené ceny v Německu i Dánsku zůstávají beze změny a tomu se přizpůsobují i burzy ve zbytku EU. Jedinými zeměmi, kde došlo k poklesu, je Španělsko (-1cent) a Itálie (-4 centy).
Číst dál ...

I cena krmiv je ovlivněna koronavirem  (Týden 42, rok 2020)
Obilí se letos v Česku sklidilo o 4,5 procenta více než loni, zemědělci ho svezli z polí 7,98 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s průměrem posledních deseti let bylo sklizeno o 4% více. Obilí bude na tuzemském trhu tedy zřejmě dostatek. Situace je však napříč Evropou velmi rozdílná a některé oblasti byly těžce zasaženy jarním suchem. Celková produkce obilovin v EU tak klesne o plných 7%. Proto cena na některých trzích stoupá. K nižším výnosům se, jako důvod zdražování, řadí také obavy, aby koronavirová pandemie neomezila mezinárodní obchod.
Číst dál ...

Podzim ve znamení nízkých cen  (Týden 42, rok 2020)
Cena jatečných prasat v Německu se opět nezměnila. Již více než měsíc platí 1,27€/kg JUT za tepla. Stejné je to i v Dánsku, kde cena zůstává na 10,30 DKK/kg. Klid panuje stále i ve všech ostatních zemích EU. Pokud k nějakým posunům vůbec dochází, jsou jen nepatrné. Dokonce i v Belgii, kde v posledních týdnech docházelo k poklesu ceny se situace stabilizovala a zlevňování se zastavilo.
Číst dál ...

Načti další zprávy