Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Bez dovozu bílkovin se Evropa neobejde  (Týden 7, rok 2021)
Zatímco obecně pochází v živočišné výrobě zdaleka nejvíc bílkovin z objemového krmiva, prasata a drůběž nedokážou vlákninu efektivně využívat a jsou tak odkázáni na několik málo možností - sóju, rybí moučky a zpracovanou živočišnou bílkovinu. Z toho je rozhodně nejdůležitějším bílkovinným krmivem v chovu monogastrů sója. I přes různé pokusy je ale její pěstování v EU spíš výjimečné. Ze zámoří je tak nutno dovézt každoročně 97 % potřebného množství (27,6 mil. tun).
Číst dál ...

Světlo na konci tunelu? Ale jen někde  (Týden 7, rok 2021)
Zdá se, že se významné evropské trhy s jatečnými prasaty začínají zotavovat. Na jednání pracovní skupiny COPA/COGECA pro vepřové maso se na tom shodli zástupci z těchto zemí. V čele optimistů stojí Španělsko, které předpokládá, že by se situace měla výrazně zlepšit již v příštích týdnech. Nezůstává ale osamocená a příznivý vývoj očekává i Dánsko, Itálie a Nizozemí. Německo, postižené obrovským přebytkem prasat, která čekají na porážku, je sice méně optimistické, ale přesto předpokládá, že se cena odrazí vzhůru. Převis prasat se rychle snižuje a vzhledem k mnohem menším zástavům do výkrmu od propuknutí AMP očekávají, že se situace naprosto otočí a prasat na trhu začne být nedostatek. Otázkou je jen čas.
Číst dál ...

Jatečná prasata jsou stále extrémně levná  (Týden 7, rok 2021)
V Německu i Dánsku zůstala cena jatečných prasat znovu beze změny. Stejná cena platí už třináctý týden. Protože je v Německu stále ještě mnoho prasat, která čekají na porážku, nebude zřejmě nyní Německo trhem, který by ukazoval ostatním cestu. Dobře patrné je to na tom, že už v minulém týdnu v některých dalších zemích docházelo k pozitivnímu vývoji. Tahounem růstu je Španělsko, kde cena vzrostla o 1,7 centu. Další země, kde cena stoupala, je Belgie (+1 cent) a Itálie (+3,5 centu).
Číst dál ...

Rusko uvalilo clo na export obilovin  (Týden 5, rok 2021)
Rychlý růst ceny obilovin na ruském domácím trhu, který začal již na počátku roku 2020, stále trvá. To přinutilo vládu sáhnout k celním opatřením v obavě před zvyšováním ceny potravin a rychlým nárůstem inflace.
Číst dál ...

Výroba vepřového u nás mírně stoupla  (Týden 5, rok 2021)
Podle informací, které zvežejnil Český statistický úřad se v loňském roce mírně zvýšila výroba vepřového masa. Bylo vyrobeno 211 436 tun, což představuje nárůst o necelé procento. Zároveň ale znovu klesl počet poražených zvířat (-1%). Vyšší výrobu je tak třeba připsat výhradně na vrub vyšší porážkové hmotnosti. Ta se zvýšila o více než dva kilogramy na 118,5 kg.
Číst dál ...

Načti další zprávy