Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Prasata v Německu opět zlevnila  (Týden 41)
Po dvou týdnech stability se v Německu obnovil pokles. Vyhlášená cena byla snížena o 4 centy a je to s velkou, pravděpodobností spojeno s výskytem moru v Belgii. Pro příštích sedm dní bude platit základní cena 1,36 €/kg. Na burzách se v minulém týdnu cena ve většině zemí významných pro produkci prasat stabilizovala (Belgie, Holandsko, Dánsko, Francie). Snižování ceny pokračovalo jen v Itálii a Španělsku.
Číst dál ...

Nízké ceny dál trápí chovatele prasat  (Týden 40)
První podzimní týden nepřinesl chovatelům příliš dobrých zpráv. Po velkém propadu v Belgii, který byl způsoben výskytem AMP, se situace sice poměrně překvapivě uklidnila a cena v Belgii i v Německu zůstala beze změny. Cena je ale velmi nízko. Celý zbytek Evropy navíc pokračuje v mírném poklesu (-1 až 2 centy).
Číst dál ...

Po krátkém nádechu pokračují těžké časy  (Týden 38)
Pokles ceny jatečných prasat v Německu bohužel pokračuje. Vyhlášená cena se opět snížila o 4 centy a je tedy na úrovni 1,40€/kg JUT za tepla. Jedinou zemí, která se vymyká ze všeobecného negativního trendu, je Itálie, kde cena stoupla o 2 centy. Jinak se propad pohybuje od necelého jednoho centu ve Francii až po 6 centů v Belgii.
Číst dál ...

Parlament projednává zelenou naftu  (Týden 37)
Sněmovna v úvodním kole podpořila poslanecký návrh, který zachovává nynější způsob stanovení úrovně vratky spotřební daně z nafty pro zemědělce, takzvanou zelenou naftu. Nyní je vratka odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr spotřebované nafty. Pod návrhem, který zachovává nynější způsob, jsou podepsaní poslanci KSČM, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a SPD.
Číst dál ...

Cena se u nás příliš nemění  (Týden 37)
Středeční vyhlášení německých cen jatečných prasat přineslo chovatelům další nepříznivou zprávu. Prasata znovu zlevnila - tentokrát o 4 centy. Vrátila se tak na úroveň, na které byla prakticky celé léto - 1,44€/kg. I v dalších zemích se projevil negativní trend. Významní hráči jako Španělsko, Holandsko nebo Belgie snížili cenu (-2, -3 resp. -7 centů). Pozitivnější vývoj ohlásila Itálie, Polsko a Francie, kde zůstaly ceny stabilní.
Číst dál ...

Načti další zprávy