Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Letní spánek cen pokračuje  (Týden 28)
Prázdniny prozatím nepřinesly prakticky žádnou změnu. Ačkoli obvykle tato doba znamená vyšší poptávku po vepřovém, ale již měsíc jsou změny na trhu v celé EU jen kosmetické. Tuto situaci potvrzuje vyhlášená cena v Německu, kde bude i pro následujících sedm dní platit 1,44 €/kg i zastavení poklesu ceny v Dánsku. Mírné oživení se objevuje, tak jak je v létě obvyklé, v zemích jižní Evropy, kde je spotřeba podpořena turistickým ruchem. Rozdíl ale není nijak významný.
Číst dál ...

Cena zůstává beze změn  (Týden 26)
Tak jako obvykle, má náš trh určitou setrvačnost. Růst není tak rychlý jako v okolních zemích, ale často trvá i v době, kdy u sousedů cena už neroste a naopak. To byl případ minulého týdne. Přestože se cena prasat v Německu neměnila, v tuzemsku se zvedla v průměru o 26 haléřů na 36,25 Kč/kg.
Číst dál ...

Vražedná konkurence v jatečnictví si vybírá svoji daň  (Týden 25)
Německý trh je jedním z rozhodujících v celé Evropské unii a dobřa ukazuje směr, kterým se porážky a zpracování masa ubírají. Na sektor velmi dobře platí pořekadlo: "Kdo chvíli stál, stojí opodál". Jen v posledním roce došlo k mnoha změnám a ze seznamu největších 10 společností (podle počtu poražených zvířat) vypadlo hned několik porážek.
Číst dál ...

Ceny jatečných prasat zakolísaly  (Týden 25)
Růst německé vyhlášené ceny se zastavil. Po vzestupu, který v posledních týdnech v součtu činil 10 centů, došlo k mírné korekci. Cena se vrátila o 3 centy zpět a jatečná prasata tak budou v Německu obchodována na základě ceny 1,44€/kg JUT. Již obchodování v minulém týdnu ukázalo snahu jatek cenu snížit.
Číst dál ...

Cla na ocel a hliník budou mít ještě vážnější dopady  (Týden 23)
Již několik týdnů je maso dovážené z USA do Číny zatíženo 25 % clem. Důvodem jsou odvetná opatření za cla uvalená na ocel a hliník dovážená do USA. Čína však byla jen první ze zemí, která zareagovala. S malým zpožděním se nyní přidávají další - Mexiko, Kanada a Evropská Unie. Mexiko, které je druhým největším odběratelem amerického masa, dokonce ještě větším, než zmíněná Čína (která je v žebříčku číslem 3), zavedlo desetiprocentní clo a v průběhu července ho pravděpodobně zdvihne na 20%.
Číst dál ...

Načti další zprávy