Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Ceny stoupají všude, jen ne u nás  (Týden 6)
Pro následující týden vyhlásilo Německo cenu beze změny a proto je možno předvídat stabilizaci i v ostatních zemích. Pozitivní náladu na trzích přesto bude udržovat vývoj v Dánsku. Tamější cena totiž pro následující týden roste o 20 ore na 14 DKK/kg (1,85 €/kg). Ceny selat navíc tento optimismus podtrhují. U jejich největšího evropského exportéra, Dánska, ceny neustále rostou a i v ostatních zemích zůstávají selata poměrně drahá. To odpovídá očekávání dobrých cen prasat v průběhu nejbližších měsíců.
Číst dál ...

Jatečná prasata znovu na vzestupu  (Týden 6)
Obrat ve vývoji cen v sousedním Německu je dokonalý. Po třech týdnech poklesu a jednom týdnu stagnace se cena odrazila vzhůru. Do středy budou němečtí chovatelé dodávat prasata na jatka za 1,85 €/kg JUT za tepla. To znamená o 3 centy dráže než v předešlých sedmi dnech.
Číst dál ...

Pokles cen zřejmě končí  (Týden 5)
Po dvou týdnech snižování vyhlašované ceny prasat v Německu se situace uklidnila. Do středy zůstává cena na 1,82 €/kg JUT za tepla. V Dánsku dokonce dochází k dalšímu zvyšování ceny o 20 ore (2,7 centu). K němu se po poklesu o 7 centů v předchozím týdnu připojuje Holandsko, kde nyní cena vzrostla o 1 cent. Informace o vývoji cen ve zbytku EU v uplynulém týdnu ukazují, že pod vlivem německého poklesu, se snižovala cena prakticky ve všech zemích.
Číst dál ...

Jaké ceny budou v roce 2020?  (Týden 4)
Pravidelný průzkum toho, jak odhadují vývoj situace v jednotlivých zemích EU, předvídá velmi dobré ceny jatečných prasat pro celý rok 2020. Zřejmě nejoptimističtější je odhad Dánska, které předpokládá, že cena bude ještě dál stoupat až do druhé poloviny roku. I přes mírný pokles na konci roku předpokládají, že budou jatečná prasata v průměru o 15% dražší (12,63 DKK v roce 2019 proti 14,51 DKK v roce 2020).
Číst dál ...

Ceny dál mírně klesají  (Týden 4)
Další týden přinesl opět snížení vyhlášené ceny jatečných prasat v Německu. Po 9 centech poklesu z předchozího týdne bude cena jatečných prasat nižší o další 4 centy. Chovatelé v Německu tak budou prodávat do středy prasata za 1,82 €/kg. V Dánsku opět zůstanou ceny beze změny. Novoroční německé snižování cen se již odrazilo i na ostatních trzích. Kromě Belgie a Francie, kde zůstala cena beze změny, došlo všude k mírnému poklesu.
Číst dál ...

Načti další zprávy