Ekonomika v chovu prasat

Vražedná konkurence v jatečnictví si vybírá svoji daň  (Týden 25)
Německý trh je jedním z rozhodujících v celé Evropské unii a dobřa ukazuje směr, kterým se porážky a zpracování masa ubírají. Na sektor velmi dobře platí pořekadlo: "Kdo chvíli stál, stojí opodál". Jen v posledním roce došlo k mnoha změnám a ze seznamu největších 10 společností (podle počtu poražených zvířat) vypadlo hned několik porážek.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Ceny jatečných prasat zakolísaly  (Týden 25)
Růst německé vyhlášené ceny se zastavil. Po vzestupu, který v posledních týdnech v součtu činil 10 centů, došlo k mírné korekci. Cena se vrátila o 3 centy zpět a jatečná prasata tak budou v Německu obchodována na základě ceny 1,44€/kg JUT. Již obchodování v minulém týdnu ukázalo snahu jatek cenu snížit.
Číst dál ...

Cla na ocel a hliník budou mít ještě vážnější dopady  (Týden 23)
Již několik týdnů je maso dovážené z USA do Číny zatíženo 25 % clem. Důvodem jsou odvetná opatření za cla uvalená na ocel a hliník dovážená do USA. Čína však byla jen první ze zemí, která zareagovala. S malým zpožděním se nyní přidávají další - Mexiko, Kanada a Evropská Unie. Mexiko, které je druhým největším odběratelem amerického masa, dokonce ještě větším, než zmíněná Čína (která je v žebříčku číslem 3), zavedlo desetiprocentní clo a v průběhu července ho pravděpodobně zdvihne na 20%.
Číst dál ...

Ceny rostou spolu s teplotami  (Týden 23)
Po týdenní přestávce se cena jatečných prasat v Německu opět posunula vzhůru. Velmi živá poptávka po vepřovém mase znamená, že jsou chovatelé stěží schopni naplnit požadavky jatek. Pro zemědělce příznivý stav trhu přinesl třícentové zdražení. Pro příští týden tak bude platit cena 1,47€/kg JUT za tepla.
Číst dál ...

Ceny konečně rostou  (Týden 21)
Zdá se, že jaro konečně přineslo dlouho očekávaný obrat. Cena jatečných prasat vyhlášená v Německu pro příští týden znovu stoupla. Připsala si další dva centy a prasata tak budou do příští středy obchodována podle základní ceny 1,44€/kg JUT za tepla. Pozitivní nálada se objevila i v dalších, z pohledu produkce prasat, významných zemích: Belgie + 4 centy, Nizozemí +2 centy, Španělsko +1 cent.
Číst dál ...

Přichází obrat k lepšímu?   (Týden 20)
Letošní jaro je až dosud pro chovatele prasat velmi depresivní. Nyní se zdá, že by mohla svítat naděje na zlepšení. Svátky, které jsou na začátku května v celé Evropě, významně snižují počet porážkových dnů. To má vždy vliv na vývoj ceny. Letos, při komplikované situaci, byl výsledek mnohem výraznější než jindy. Ve středu vyhlášená německá cena již ale ukazuje zlepšení. Zvýšila se o 5 centů na 1,42 €/kg.
Číst dál ...

Načti další zprávy