Ekonomika v chovu prasat

Po poklesu se trh uklidňuje  (Týden 45)
Po týdnu, kdy v Německu nebyla vyhlášena nová cena a byla jen prodloužena platnost té staré, byl netrpělivě očekáván další vývoj.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Příští rok nebude jednoduchý  (Týden 44)
Na základě výsledků sčítání prasat v EU z poloviny letošního roku se zdá, že produkce jatečných prasat bude, přinejmenším na začátku příštího roku, vyšší, než tomu bylo letos. V červnu bylo totiž hlášeno členskými zeměmi o 1,2% víc prasnic, než v roce předchozím. Rostoucí trend byl navíc zaznamenán i u zapuštěných prasniček (+2%). Od toho se odvíjejí odhady, které hovoří o nárůstu porážek v prvním pololetí o 1-1,5%. Zároveň s tím se snižuje odběr masa na čínský trh, takže situace bude poměrně komplikovaná.
Číst dál ...

Svátek ukončil pokles  (Týden 44)
Tento týden Německo nevyhlásilo novou cenu. Stalo se tak proto, že právě na středu vyšel svátek Všech svatých. Cena vyhlášená minulý týden tak zůstává v platnosti i pro ten příští. Přesto zůstávala celá Evropa ve znamení poklesu. Výjimkou bylo jen Holandsko a Itálie, kde se cena prakticky nezměnila.
Číst dál ...

Jatečná prasata opět na sestupu  (Týden 43)
Po dvou týdnech bez pohybu ceny se obnovil pokles německé vyhlašované ceny. Jatečná prasata se budou v příštím týdnu prodávat o dalších 5 centů levněji - tedy za 1,45€/kg. Pokles se navíc obnovil i v Dánsku (-20 ore). To vše navzdory předpovědím analytiků o poměrně stabilní situaci.
Číst dál ...

Trh je vyrovnaný a ceny se mění jen málo  (Týden 42)
Další týden potvrdil ukončení poklesu ceny. Jak v Německu, tak v Dánsku zůstala cena beze změn. Znamená to tedy 1,50 € resp. 10 Dkk za kilogram jatečně upraveného trupu. Zatímco Belgie a Francie se trendu přizpůsobila a ceny tam rovněž zůstávají nezměněné, v dalších zemích pokračoval sestup - v Nizozemí o 2, v Itálii o 3 a ve Španělsku dokonce o téměř 5 centů.
Číst dál ...

Boj na čínském trhu se přiostřuje  (Týden 41)
Východoasijský trh se stal pro evropské chovatele v době krize spásou. Čína od roku 2013 navýšila dovoz z EU trojnásobně. Nyní jsme však svědky opačného vývoje. V posledním roce klesl vývoz na tamější trh o třetinu a existuje obava, že se situace může ještě zhoršit.
Číst dál ...

Načti další zprávy