Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Před Velikonoci se trh stabilizoval  (Týden 13, rok 2021)
Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu pokračuje v trendu z posledních dvou týdnů. Zůstala znovu beze změny a chovatelé tak budou dostávat dál 1,50 €/kg JUT za tepla. Ačkoli cena nerostla, jedná se o dobrý výsledek. Existovaly totiž obavy, že by výpadek porážkových dní mohl přinést naopak tlak na zlevnění. Stejně se vyvíjela vyhlášená cena v Dánsku. I ta zůstala na předešlé úrovni (10,50 DKK/kg resp. 1,412 €).
Číst dál ...

Míří Německo k dani na welfare?  (Týden 12, rok 2021)
Německá spolková rada při svém posledním zasedání zaslala vládě požadavek, aby byla připravena finanční strategie pro transformaci zemědělství na ekologicky příznivější a přátelštější ke zvířatům. Ve své žádosti se opírá o závěry takzvané Borchertovy komise, která již před rokem představila návrhy na to, jak by se mohla změnit živočišná výroba a jakým způsobem by to mělo být financováno.
Číst dál ...

Růst ceny neměl dlouhé trvání  (Týden 12, rok 2021)
Po třech týdnech rychlého růstu ceny se situace změnila a již podruhé cena jatečných prasat se v Dánsku a Německu nemění. Dál zůstává platných 1,50 €/kg JUT resp. 10,50 DKK/kg. Vývoj cen v EU se tím rozpoltil. Část zemí dál zvyšovala cenu. V jejich čele bylo Španělsko, kde se jatečná prasata obchodovala za 1,41 €/kg živé hmotnosti (+5,5 centu) a Polsko s cenou 6,767 PLN/kg JUT (+31 grošů). Naopak země nejtěsněji spojené s vývojem v Německu se přizpůsobily a cenu nechaly beze změn.
Číst dál ...

Kam účtovat dotace?  (Týden 11, rok 2021)
Systém administrace národních dotací se v loňském roce zásadně změnil. Spolu s přechodem celé agendy na SZIF se výrazně změnily i výplatní termíny. Většina chovatelů totiž dostala vyplaceny prostředky z dotačních titulů 8.F. a 20.C. až v průběhu letošního roku. Vznikla tak řada otazníků ohledně zdanění dotací. Jednoznačně se totiž vážou k nákladům z loňského roku, ale právní nárok na ně vznikl až vydáním rozhodnutí. Mají tedy být zaúčtovány do starého, nebo do nového roku?
Číst dál ...

Další země uznává regionalizaci  (Týden 11, rok 2021)
Po tom, co před dvěma týdny uznal německou regionalizaci z hlediska afrického moru prasat Hongkong, připojila se nyní další asijská země - Vietnam. Ačkoli se to může zdát z pohledu mezinárodního obchodu jako významnější "úlovek", opak je pravdou. Do Hongkongu je každoročně vyváženo okolo 280 tisíc tun vepřového a tento městský stát, oficiálně náležející k Číně, je čtvrtým největším dovozcem masa z EU.
Číst dál ...

Načti další zprávy