Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Dušičky cenu nesnížily  (Týden 44)
Svátek všech svatých a Dušičky jsou pro Němce tradiční křesťanské svátky, proto jsou jatka v celé druhé polovině tohoto týdne zavřená. Obvykle to bývá jeden z momentů, který snižuje cenu. Tentokrát se zdá, že výpadek tří porážkových dní neměl na cenu žádný vliv (kromě toho, že byla vyhlašována již v úterý). Cenu stabilizovala nižší nabídka jatečných prasat, než je obvyklé (-3%). Dál se tak bude obchodovat za 1,36€/kg JUT za tepla.
Číst dál ...

Belgie se zotavuje ze šoku  (Týden 43)
Po prvotním šoku z nálezu viru AMP v Belgii, po němž následoval jedenácticentový propad, se situace uklidnila a v minulém týdnu cena dokonce lehce stoupla (+1 cent). Podstatnější však je, že v Německu, podle něhož se řídí prakticky celá Evropa, je situace stabilní a cena i pro příští týden zůstane na úrovni 1,36 €/kg JUT. Pokles cen byl zřejmě zastaven výrazně se snižující nabídkou jatečných prasat. Ve srovnání s loňským rokem je poráženo téměř o 3% prasat méně. Hledat napříč Evropou jednotný trend by tentokrát bylo velmi obtížné. V části zemí pokračoval v tomto týdnu pokles cen (Holandsko, Španělsko, Itálie), v části zůstaly ceny beze změn (Německo, Dánsko).
Číst dál ...

Extrémně nízké ceny tlačí všechny producenty prasat do ztrát  (Týden 42)
V současné době jsou ceny na takové úrovni, že v celé Evropě nikdo nedokáže na prasatech vydělávat. Situace je navíc o to komplikovanější, že někde se ceny krmiv téměř zdvojnásobily. Na pracovním výboru COPA-COGECA k vepřovému masu se na tom shodli zástupci prakticky všech zemí EU.
Číst dál ...

Prasata v Německu opět zlevnila  (Týden 41)
Po dvou týdnech stability se v Německu obnovil pokles. Vyhlášená cena byla snížena o 4 centy a je to s velkou, pravděpodobností spojeno s výskytem moru v Belgii. Pro příštích sedm dní bude platit základní cena 1,36 €/kg. Na burzách se v minulém týdnu cena ve většině zemí významných pro produkci prasat stabilizovala (Belgie, Holandsko, Dánsko, Francie). Snižování ceny pokračovalo jen v Itálii a Španělsku.
Číst dál ...

Nízké ceny dál trápí chovatele prasat  (Týden 40)
První podzimní týden nepřinesl chovatelům příliš dobrých zpráv. Po velkém propadu v Belgii, který byl způsoben výskytem AMP, se situace sice poměrně překvapivě uklidnila a cena v Belgii i v Německu zůstala beze změny. Cena je ale velmi nízko. Celý zbytek Evropy navíc pokračuje v mírném poklesu (-1 až 2 centy).
Číst dál ...

Načti další zprávy