Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Prostor pro růst ceny je stále velký  (Týden 20)
Růst ceny se u nás zpomalil. V minulém týdnu se cena zvýšila v průměru "jen" o 18 haléřů. Chovatelé tedy dostávali za prasata ve třídách SEU 41,28 Kč/kg. To je výrazně méně, než ve všech okolních zemích. Průměrná cena v EU se pohybovala v minulém týdnu již okolo 45 Kč.
Číst dál ...

Export bude držet cenu prasat vysoko  (Týden 18)
Vývoz z EU je většinou rozhodujícím faktorem pro tvorbu ceny jatečných prasat. Současné nekontrolované šíření afrického moru prasat znamená, že se produkce vepřového sníží nejméně o jednu třetinu. Na jednání pracovní skupiny pro odhad vývoje trhu, která se konala na počátku týdne v Bruselu a které se zúčastnil i zástupce SCHP, zaznělo, že čínským chovatelům prasat bude trvat nejméně 7 let, než se budou schopni vrátit k objemu produkce z doby před vypuknutím moru. Do té doby bude Čína dovážet výrazně nadprůměrné množství vepřového masa.
Číst dál ...

Jatečná prasata dál zdražují  (Týden 18)
Počátek května se zřejmě ponese ve smířlivém duchu. Německá vyhlášená cena zůstává potřetí bez pohybu na úrovni 1,73€/kg JUT. Poptávka po vepřovém mase zůstává velmi vysoká, ale výpadek porážkových dní o Velikonocích a znovu o týden později na počátku května mírně přibrzdil odbyt jatečných prasat. Ve většině zemí pokračovalo postupné zdražování, kterým se cena postupně dotahuje na úroveň Německa. Jen u přímých německých sousedů (Belgie a Nizozemí) se cena zastavila.
Číst dál ...

Prostor pro růst ceny je stále velký  (Týden 17)
Po měsíci rychlého růstu se situace v Německu uklidnila a cena až do příští středy zůstane beze změny. Platit tak bude dál 1,73 €/kg JUT za tepla. To by odpovídalo základní ceně přesahující 45 Kč/kg JUT za studena. Pozitivní vývoj pokračoval i ve zbytku EU a tempo růstu se nesnížilo. Ceny rostly v rozmezí od 2 centů (Belgie a Francie) až po 16 centů v Polsku!
Číst dál ...

Cena dál roste  (Týden 15)
Rychlý růst cen v Německu se sice zpomalil, ale neskončil. Proti minulému týdnu se ve středu cena posunula o 3 centy na 1,73 €/kg JUT za tepla. Všeobecně se mluví o tom, že hlavním důvodem je export do Číny. To je však jen jedna část pravdy. Tou druhou je nabídka jatečných prasat - za prvních 14 týdnů letošního roku bylo v Německu poraženo o 3,3% prasat méně, než ve stejném období roku 2018.
Číst dál ...

Načti další zprávy