Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Trh je v rovnováze  (Týden 36)
Cena jatečných prasat na německých jatkách se znovu nemění. Do příští středy tak bude platit 1,85 €/kg JUT za tepla. Tlak jatek nepouští cenu výše i přes to, že nabídka jatečných prasat není příliš vysoká. Limitem jsou ceny masa na trhu, které se nedaří zvýšit.
Číst dál ...

Nálada je mírně pozitivní  (Týden 35)
Vývoj cen jatečných prasat na trhu v sousedním Německu se uklidnil. Ve středu vyhlášená cena prodloužila platnost základu z minulého týdne. Chovatelé budou tedy prasata dál prodávat za 1,85€/kg JUT. Porážky prasat zůstávají v Německu, které je největším producentem v celé EU, výrazně pod loňskými objemy. Za 34 týdnů letošního roku bylo poraženo o 3,9% prasat méně. V zemích, které jsou nejvíce spojeny s německým trhem (Nizozemí a Belgie), se cena zastavila. Ve zbytku EU panuje poměrně pozitivní nálada. Nejlépe o tom svědčí zvýšení ceny v Dánsku. Zvýšení o 30 ore představuje přibližně 4 centy.
Číst dál ...

Produkce prasat v EU klesá  (Týden 34)
Poslední statistická data z května letošního roku ukazují, že produkce prasat v EU ve srovnání s předchozím rokem klesá. Za pět měsíců roku bylo poraženo 21 milionů prasat a vyprodukováno více než 1,9 mil. tun vepřového masa. Jak z pohledu počtu zvířat, tak podle objemu produkce to znamená pokles o 4%. Mezi jednotlivými zeměmi je přitom poměrně velký rozdíl. Na čele žebříčku poklesu produkce je Polsko, kde bylo poraženo o 10% prasat méně. Mezi významnými zeměmi, které snížily porážky je i Německo (-1%). Naopak mírný růst vykázalo Španělsko a Francie (v obou případech necelé 1%).
Číst dál ...

Cena u nás se drží  (Týden 34)
Neurovnaný vývoj německého trhu s jatečnými prasaty se stále neuklidnil. Po třech týdnech v jejichž průběhu cena poskočila o 14 centů přichází korekce. Pro příští týden se cena snižuje o 3 centy na úroveň 1,85 €/kg JUT za tepla. Podle komentářů analytiků z Německa je poměrně velká snaha o snižování ceny způsobena tím, že výrobci nejsou schopni prosadit zvýšení cen na maloobchodním trhu, který je momentálně charakterizován slabou poptávkou.
Číst dál ...

Obchodní válka postihuje zámořské zemědělce  (Týden 33)
Již od března loňského roku jsou vztahy mezi USA a Čínou na úrovni bodu mrazu. Jako odvetu za cla, které uvalilo USA na ocel a hliník, se Čína rozhodla zatížit clem celou řadu zemědělských produktů. Mimo jiné je mezi nimi i vepřové maso. Ani po roce se ale nezdá, že by se situace lepšila.
Číst dál ...

Načti další zprávy