Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Prasat je málo, proto Němci zdražují  (Týden 7, rok 2024)
Cena jatečných prasat v Německu v minulém týdnu nabrala to, co před tím ztratila a nyní dokonce pokračuje v růstu. Posun o dalších 5 centů ji přivádí na hodnotu 2,15 € za kilogram JUT. Hlavním důvodem je především nižší nabídka jatečných prasat. Příznivá nálada vládne v celé Evropě. V minulém týdnu rostla cena všude kromě Itálie.
Číst dál ...

Německo přineslo znovu pozitivní impuls  (Týden 6, rok 2024)
Po třech týdnech se cena jatečných prasat v Německu vrací zpět na úroveň 2,10 € za kilogram JUT za tepla. Ani po začátku nového roku neklesla poptávka natolik, aby vznikl převis nabídky. Obávaný (a tradiční) propad ceny se tak nekoná. Obraz stability dokresluje vývoj v EU v posledním týdnu. Kromě Polska zůstávala všude cena jatečných prasat beze změn.
Číst dál ...

Cena se rychle uklidnila  (Týden 5, rok 2024)
Středeční vyhlašování potvrdilo, že cena 2 € za kilogram JUT bude v Německu platit i nadále. Tak jak se dalo čekat negativní vývoj v celé Evropě se, po stabilizaci německého trhu, uklidnil. Na některých trzích sice cena ještě klesala, ale v nejdůležitějších zemích se cena neměnila.
Číst dál ...

Po malém klopýtnutí cena prasat drží  (Týden 4, rok 2024)
Zlevňování jatečných prasat v Německu naštěstí trvalo jen jeden týden. Ve středu vyhlášená cena je stejná, jako ta z předchozího týdne. Základem pro výpočet tak budou znovu 2 Eura za kilogram JUT za tepla. Naproti tomu v Dánsku zlevňování pokračuje. Cena se snížila o 40 ore (5 centů) na 11,80 DKK (1,58 €). Ačkoli se dánská cena zdá za současných podmínek extrémně nízká, je vždy třeba započítat i podíl na hospodaření jatek, který je vyplácen na konci roku.
Číst dál ...

Druhý lednový týden přinesl změnu  (Týden 3, rok 2024)
Po třech měsících klidu se vyhlášená cena jatečných prasat v Německu pohnula. Pro chovatele je to ale na nepříznivou stranu. Až do středy bude platit základní cena 2 € za kilogram (-10 centů). Prasata zlevnila i v Dánsku, kde pokles činil 30 ore (4 centy). V minulém týdnu jsme informovali o snižování cen na burzách v Belgii, Itálii a Polsku. Pro tento týden byla Belgie nahrazena Nizozemím, ale celkový obrázek je velmi podobný, ve velké části zemí se cena neměnila, ale na některých trzích bylo znát napětí.
Číst dál ...

Načti další zprávy