Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Kurz hýbe světem  (Týden 13)
Pokles ceny jatečných prasat v zemích na západ od našich hranic se zastavil. Německo i Dánsko vyhlásilo cenu beze změn - 1,89€/kg resp. 14,00 DKK/kg JUT. Všechno ale staví na hlavu směnný kurz koruny. Po plném propuknutí koronavirové krize se koruna prudce propadla a to znamená, že ceně 1,89 €/kg v Německu by odpovídalo více než 52 Kč/kg u nás. Podobně vypadá přepočet ceny i v případě Slovenska.
Číst dál ...

Náklady na výrobu rostou  (Týden 12)
Mezinárodní seskupení InterPig už léta sleduje náklady na výrobu vepřového masa v v mnoha evropských a dokonce i několika mimoevropských zemích. Poslední zpráva, která se týká roku 2018 a která byla zveřejněna před několika dny mluví o tom, že náklady rostly poměrně významně. Stalo se to navíc v době, kdy byly ceny prasat nejnižší za mnoho let.
Číst dál ...

Tlak na cenu v EU se zvětšuje  (Týden 12)
Komplikace, které celému světu způsobuje koronavirová pandemie se odráží i na cenách jatečných prasat. Nejistota je patrná na poptávce ze strany jatek a celkové zpomalení mezinárodního obchodu způsobuje exportérům velké problémy. Výsledkem je celoevropský pokles cen. Německo ohlásilo pro příští týden cenu 1,89 €/kg JUT za tepla, tedy pokles o 7 centů a prasata v Dánsku zlevnila na 14 DKK/kg (-0,3 DKK). Tento trend byl zahájen poklesem ceny v Německu v minulém týdnu a kromě Polska se k němu připojila celá Evropa. Rychlost snižování ceny byla poměrně vysoká od 4 do 9 centů.
Číst dál ...

Koronavirus kam se podíváš  (Týden 11)
Zprávy o šíření koronaviru útočí na každého ze všech stran. Ovlivňuje celosvětovou ekonomiku a není proto překvapením, že se projevil i v cenách jatečných prasat. Omezení v mezinárodním obchodu způsobily, že mrazáky obchodníků jsou plné masa připraveného pro export. Proto se poptávka omezuje a cena jatečných prasat v Německu opět klesla pod magickou hranici 2€ (na 1,96€/kg JUT). Pokles následně ohlásilo i Dánsko (-30 ore) a Belgie (-8 centů). Z ostatních zemí zatím nejsou informace o nejnovějším vývoji. Předchozí týden vypadal poměrně klidně a ceny byly velmi stabilní.
Číst dál ...

Trh s jatečnými prasaty je pozitivně naladěn  (Týden 10)
Celý evropský trh s jatečnými prasaty roste. Německo sice vyhlásilo pro příštích sedm dní stejnou cenu, jaká platila v minulém týdnu, ale počet poražených prasat je výrazně nižší než v loňském roce. Jen za prvních devět týdnů letošního roku bylo poraženo o 5% prasat méně. Spolu s exportem do Asie to stále vytváří na trhu nerovnováhu, která způsobuje, že se cena zastavila jen jeden cent pod rekordní hodnotou z prosince loňského roku. Všechny ostatní země pod dojmem vývoje z předchozích týdnů posunují také ceny směrem vzhůru.
Číst dál ...

Načti další zprávy