Ekonomika v chovu prasat

Zahraniční obchod stále v hluboké ztrátě  (Týden 3)
Česká republika má stále stejný problém - agrární dovozy se zvyšují rychleji a agrární vývozy to nestačí vykompenzovat. Zatímco v roce 1993 nám stačil dovoz za 31 mld. Kč, v roce 2017 agrární dovoz dosahuje na neuvěřitelnou částku ve výši 210 mld. Kč. Proti roku vzniku samostatné ČR se agrární dovoz zvýšil zhruba 6,5krát. Dramatické nárůsty agrárních dovozů znamenaly a znamenají omezování tuzemské zemědělské produkce, a to zvláště živočišné výroby.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Velká jatka zavelela k útoku  (Týden 3)
Počátek roku je pro chovatele velmi nepříznivý. Celý evropský trh s jatečnými prasaty je pod tlakem a cena rychle klesá. V minulém týdnu troje velká jatka (Toennies, Westfleisch a Danish Crown) neakceptovala vyhlášenou cenu a razila si vlastní politiku s ještě vyšším snížením ceny. To vyústilo v další pokles. Vyhlášená německá cena se snížila o 4 centy, což znamená, že se jatečná prasata budou v Německu prodávat za 1,30 €/kg JUT za tepla. Všeobecné zlevňování se tentokrát týká i Dánska, kde cena spadla na 8,7 DKK. Ceny se tak již blíží úrovni, na které byly v průběhu katastrofálního období v prvním pololetí roku 2016.
Číst dál ...

Bude Rusko platit odškodnění?   (Týden 3)
Již před dlelší dobou rozhodla arbitráž Světové obchodní organizace (WTO), že ruský zákaz dovozu vepřového masa z EU kvůli africkému moru prasat je proti pravidlům mezinárodního obchodu. V návaznosti na to přesunulo Rusko tento zákaz pod kontrasankce spojené s anexí Krymu. Nyní se Unie rozhodla bránit důrazněji a požaduje po Rusku 1,39 mld. Eur za každý rok zákazu jako kompenzaci ztrát. Rozhodčí řízení WTO určí, zda jsou požadavky oprávněné.
Číst dál ...

Cena se dál snižuje  (Týden 3)
V prvním týdnu letošního roku dorazilo na náš trh uklidnění. Od té doby přišly z Německa bohužel opět špatné zprávy.??? Při posledním vyhlašování cen došlo k poklesu o 3 centy. Prasata jsou tak momentálně prodávána za 1,34 €/kg JUT za tepla.
Číst dál ...

Co bude s jatečnými prasaty v novém roce?  (Týden 2)
Pokud by se dalo soudit podle německého vývoje v prvním lednovém týdnu, měla by nastat stabilita. Vyhlášená cena navázala tam, kde na konci roku 2017 skončila a v příštím týdnu se budou jatečná prasata prodávat opět za 1,37 €/kg. Tomu se podřídil vývoj i ve většině ostatních zemí. Pokles byl zaznamenán jen v Nizozemí a Španělsku (v obou případech -1 cent).
Číst dál ...

Cena jatečných prasat opět klesá  (Týden 51)
Po dvou měsících bez pohybu, tento týden německá vyhlášená cena klesá o 5 centů na 1,40€/kg. Ačkoli bývá Německo většinou zemí, kterou ostatní následují, vyšel tentokrát zřejmě podnět k zlevňování ze sousedního Nizozemí. Již v průběhu týdne totiž holandský VION snížil cenu o tři centy. Přestože byl podle analytiků trh na počátku týdne vyrovnaný, způsobil nepokoj v Holandsku snížení ceny.
Číst dál ...

Načti další zprávy