Cena konečně roste

Pozitivní nálada se projevuje v celé Evropě a ceny jatečných prasat rychle rostou. V Německu poskočila cena o plných 10 centů a v součtu s předcházejicími týdny je posun dokonce 20 centů,tedy přibližně 5 Kč. Pozitivní vývoj dokresluje i další posun v Dánsku (+20 ore, což odpovídá necelým třem centům).

Ceny vyhlášené pro příští týden doplňuje rekapitulace cen na ostatních trzích v týdnu právě uplynulém. S výjimkou Francie všude jatečná prasata zdražují. V Belgii se dokonce poprvé od loňského podzimu dostala cena jatečných prasat nad 1€/kg živé hmotnosti.

Poměry se konečně mění i na našem trhu. Pro tento týden se cena poměrně výrazně zvyšuje. Prakticky veškerá jatka vyhlašují ceny o jednu až dvě koruny vyšší. Přebytky jatečných prasat sice ještě nejsou zcela zpracovány, ale vzhledem k uvolnění na západoevropském trhu se dá předpokládat, že k tomu dojde v nejbližší době a tlak dovozového masa se zmírní. Jatka Český Brod proto nabízejí 40 Kč/kg a Kostelecké uzeniny 38 Kč/kg. Na podobné úrovni se pohybují ceny i na moravských jatkách. Jen chovatelé v západních a středozápadních čechách budou dostávat 37 Kč/kg.

-JS-