Cena rychle roste

Ve středu vyhlásila německá VEZG (Asociace producentů masa) další zvýšení ceny.??? Stejně jako v minulém týdnu, i tentokrát se zdražovalo o 10 centů. Cena tak dosáhla 1,70 €/kg JUT za tepla. Taková platila naposledy v září 2017. Jen za poslední měsíc se cena zvýšila o 30 centů - to by v přepočtu znamenalo asi 7,80 Kč.

Podobně se chovají ceny napříč celou Evropou. Všeobecné zdražování vede Německo, ale těsně za ním je Belgie (+9 centů). Ještě o něco zpět je Dánsko spolu s Holandskem a Polskem (+6 centů). V celé EU není jediná země, která by v minulém týdnu nevykázala růst.

I náš trh se konečně probudil z letargie a cena se výrazněji pohnula. Ve třináctém týdnu stoupla téměř o korunu na 36,19 Kč. Téměř po půl roce se chovatelé dočkali posunu nad 36 Kč/kg. Do ceny, která platila v září 2017 však stále schází 8 korun (33 týden 2017 - 44 Kč). Rozdíl mezi cenou na našich jatkách a západní Evropou se tak znovu zvětšuje.

Pro příští týden vyhlášené ceny pokračují v růstu. Kostelecké uzeniny oznámily, že spolu s Jatkami Český budou vykupovat jatečná prasata za 40 Kč/kg. Ještě vyšší cenu budou platit jatka na Moravě (40-41 Kč). Pozadu zůstává cena jen na západ o Prahy. Jatka Příbram a Blovice nabízejí za jatečná prasata 39 Kč/kg.

-JS-