Jatečná prasata dál zdražují

Počátek května se zřejmě ponese ve smířlivém duchu. Německá vyhlášená cena zůstává potřetí bez pohybu na úrovni 1,73€/kg JUT. Poptávka po vepřovém mase zůstává velmi vysoká, ale výpadek porážkových dní o Velikonocích a znovu o týden později na počátku května mírně přibrzdil odbyt jatečných prasat. Ve většině zemí pokračovalo postupné zdražování, kterým se cena postupně dotahuje na úroveň Německa. Jen u přímých německých sousedů (Belgie a Nizozemí) se cena zastavila.

I u nás pokračoval v minulém týdnu pozitivní vývoj. Cena se sice zvýšila "jen" o 30 haléřů a stále tak poměrně hodně zaostáváme za cenou v západní Evropě, přesto ale dál rostla. Chovatelé prodávali jatečná prasata ve třídách SEU v průměru za 40,76 Kč/kg.

Zdá se, že zastavení zdražování v Německu přijde i na některá náše jatka. Pro příští týden totiž vyhlašují Kostelecké uzeniny a Jatka Český Brod shodnou cenu jako v uplynulých sedmi dnech 42 Kč/kg JUT za studena. Na stejné úrovni jsou i porážky na jižní Moravě a připojují se k nim i Jatka Příbram. V Blovicích zůstává vyhlášená cena na 41 Kč/kg.