Trh se uklidňuje

Snižování ceny jatečných prasat v Německu se zastavilo. Po dvou týdnech v jejichž průběhu vyhlášená cena klesla o 9 centů se situace uklidnila a pro příštích sedm dní bude dál platit základní cena 1,74 €/kg JUT za tepla. Přesto, že jsou prázdniny a doba grilování v plném proudu, vývoj ceny v Německu zamíchal s celoevropským trhem. Jen Francie a Itálie si udržely odlišnou cenovou politiku a cena mírně rostla. Zbytek Unie se připojil k mírnému sestupu, který snad bude nyní ukončen.

Nabídka jatečných prasat v Německu přitom zůstává i nadále poměrně výrazně pod průměrem. Od počátku roku bylo poraženo o 4,4% prasat méně, než ve stejném období roku minulého. Při celkovém objemu porážek v Německu to představuje propad o více než 1,2 milionu kusů.

Na našem trhu došlo minulý týden poprvé po šestnácti týdnech ke snížení ceny jatečných prasat. Ve srovnání s předchozím týdnem se prodávala téměř o padesát haléřů levněji. Přesto ale cena zůstává relativně vysoko nad dlouhodobým průměrem. Ten je pro 29. týden na úrovni 41,30 Kč. Momentálně je cena o více než 3 Kč vyšší (44,76 Kč/kg).

Pokles cen již nebude, jak se zdá, pokračovat. Prakticky všechna sledovaná jatka nechala cenu beze změn.

-JS-