Nálada je mírně pozitivní

Vývoj cen jatečných prasat na trhu v sousedním Německu se uklidnil. Ve středu vyhlášená cena prodloužila platnost základu z minulého týdne. Chovatelé budou tedy prasata dál prodávat za 1,85€/kg JUT. Porážky prasat zůstávají v Německu, které je největším producentem v celé EU, výrazně pod loňskými objemy. Za 34 týdnů letošního roku bylo poraženo o 3,9% prasat méně. V zemích, které jsou nejvíce spojeny s německým trhem (Nizozemí a Belgie), se cena zastavila. Ve zbytku EU panuje poměrně pozitivní nálada. Nejlépe o tom svědčí zvýšení ceny v Dánsku. Zvýšení o 30 ore představuje přibližně 4 centy.

Podobně je na tom i Česká republika. V minulém týdnu pokračovalo mírné zdražování jatečných prasat - ve třídách SEU se obchodovalo v průměru za 45,63 Kč. To je o 17 haléřů více než v týdnu předcházejícím. I přes to, že zdražení v minulém týdnu bylo v podstatě kosmetické, je cena výrazně vyšší, než v předcházejících letech. Při srovnání s tříletým průměrem je rozdíl 4,10 Kč.

Pro příští týden zůstávají ceny beze změn. Jatka v Čechách vyhlašují 46 Kč/kg, zatímco na Moravě je cena o korunu vyšší.

-JS-