Je klíčem k dobré ceně export?

Evropská unie je největším světovým exportérem vepřového masa. V roce 2019 mířilo na exportní trhy více než 5,5 mil. tun vepřového masa. Její podíl na celosvětovém exportu je momentálně 41%. Přitom před deseti lety to bylo "jen" 20%. S tím souvisí neustálé zvyšování produkce vepřového masa. V roce 2010 vyprodukovala EU 22,3 mil. tun vepřového masa. Od té doby se ale výroba zvedla o více než 1,6 mil. tun.

Zvyšující se produkce, spolu s postupným poklesem domácí spotřeby, jsou hlavními důvody toho, proč stále více masa směřuje na export. To však činí Evropskou unii velmi zranitelnou. Doklady toho najdeme už v nedávné historii. Když v roce 2014, po Ruské anexi Krymu vstoupil v platnost zákaz exportu masa do Ruska, představovalo to pro celý sektor vážnou a vleklou krizi.

Dnes je podobně velkým dovozcem Čína, která odebírá přibližně polovinu z veškerého exportovaného masa. Tak to určitě ještě nějakou dobu bude. Co se ale dá čekat od vzdálenější budoucnosti? Přestavba čínského sektoru chovu prasat dává tušit, že se exportní příležitosti budou ztenčovat. Stavy zdecimované AMP se vrátí zpět, a navíc v mnohem efektivnější podobě. K tomu je třeba přičíst fakt, že se produkce v mnoha zemích, které také exportují do Číny, rychle zvyšuje. Brazílie hlásí rekordy v exportu a Rusko (ještě nedávno závislé na dovozu) letos předpokládá vývoz 200 tisíc tun vepřového. Objem, který bude čínský trh potřebovat se bude snižovat a konkurence se mnohonásobně zvýší. Domácí spotřeba EU přitom stále mírně klesá. Zdá se, že dlouhodobější pohled do budoucnosti je pro evropské chovatele poměrně nepříznivý.

-JS-