Evropská komise navrhuje zpřísnit pravidla pro transport zvířat

Letošní podzim měl být ve znamení revize veškeré legislativy (a samozřejmě jejího zpřísnění) ve vztahu k welfare zvířat. Celý plán se nakonec odkládá a Evropské komisi se podařilo připravit z celého balíku jen návrh pro změnu pravidel pro ochranu zvířat při dopravě.

Navržený materiál představuje největší změnu pravidel dopravy zvířat za posledních 20 let. Velká část návrhu směřuje k vývozu zvířat mimo EU, což chovatele prasat v ČR nijak nezasahuje. Důležité pro ně a především potom pro přepravce a jatka jsou pasáže navrhující zvětšení prostoru pro prasata (i ostatní hospodářská zvířata) při přepravě a ustanovení o přepravě v období extrémních teplot.

Pokud jde o plochu, navrhuje komise zvětšení prostoru pro prase o hmotnosti 100 kilogramů na 0,58 m čtverečního. To je o 35 % více, než kolik požaduje současná legislativa. Ještě dramatičtější je potom situace u selat, kterých se na kamion dala naložit jen polovina ve srovnání se současným stavem.

Návrh také omezuje dopravu při extrémních teplotách. Pokud dosahují více než 30 stupňů směla by přeprava probíhat jen v časech od 21:00 do 10:00.

Návrh bude dál projednávat rada EU a Europarlament. Navržená ustanovení se tak mohou změnit. Je ale jasné, že tlak na zpřísnění pravidel ochrany zvířat při transportu se bude zvětšovat.

Zdroj: Evropská komise