Balkán se nedokáže bránit moru

Africký mor prasat se dál šíří v zemích bývalé Jugoslávie. Je jasně patrné, že malé chovy s prakticky nulovou biosecurity jsou pro šíření viru ideálním prostředím. Nejnovější obětí moru je Černá Hora, která ohlásila první nález u divokých prasat. O způsobu šíření jasně svědčí to, že divočák byl nalezen jen 500 metrů od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Tam byl virus poprvé nalezen v červnu loňského roku a za šest měsíců bylo nalezeno 1583 ohnisek. Co je však nejdůležitější, jen přibližně 50 z nich je u divočáků. Zbytek představují malé záhumenkové chovy s jedním, nebo několika málo prasaty a nulovou ochranou.

Velmi podobná je situace i v Chorvatsku. I tam se poprvé virus objevil v červnu 2023 a prohnal se celým územím. V Chorvatsku je podíl domácích chovů dokonce ještě vyšší. Z 1136 ohnisek je jich jen 14 u divokých prasat. Nyní se zdá pravděpodobné, že podobný osud čeká i Černou Horu.

Země s chovem prasat založeným na profesionální bázi vzdorují moru mnohem lépe. V boji s AMP je totiž stále biologická ochrana chovu tím nejdůležitějším faktorem.

Zdroj: WAHIS