Snažíte se vstoupit na stránku určenou výhradně členům SCHP. Prosím přihlašte se:
Uživatelské jméno:
Heslo:

 

Vepřovinky

  Koronavirus je horší než mor  (Týden 44, rok 2020)
  Koktejl koronavirové pandemie a afrického moru znamená pro chovatele prasat obrovskou spoustu problémů a jen obtížně se odlišuje, která z obou nemocí má větší dopad. Shodou oklností v tomto okamžiku obě nemoci nejvíce tíží Německo. Mohlo by se zdát, že po záchytu AMP u našich západních sousedů a uzavření exportu do Číny se bude obtížně hledat odbyt pro vepřové maso. Situace je však naprosto jiná. Porážkové kapacity jsou díky karanténám způsobeným koronavirem redukovány o 15-20%.
  Číst dál ...

  Kdy se změní cena prasat?  (Týden 44, rok 2020)
  Nacházíme se v době, kdy bývají ceny jatečných prasat vždy poměrně vysoko a vylepšují celoroční průměr. Letos je však opak pravdou. Již dva měsíce je cena jatečných prasat v podstatě bez větších změn na úrovni 35 Kč resp. 1,27€/kg v Německu a na změnu se stále čeká. Zdá se, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu zlomu, mohl by stav zůstat až do Vánoc beze změn.
  Číst dál ...

  Problémy v Německu se stupňují, ale řešení se snad rýsuje  (Týden 43, rok 2020)
  Kombinace zákazu exportu do Asie, který je výsledkem afrického moru prasat a uzavírky některých jatek, které jdou na konto koronaviru, vytvořila v Německu extrémní situaci. Došlo k výraznému zpomalení porážek a výsledkem je obrovský přebytek prasat, která již dosáhla porážkové váhy a nyní přerůstají. Sami chovatelé odhadují, že v uplynulém týdnu čekalo na porážku přibližně 400 tisíc prasat. V posledních týdnech se toto číslo zvyšovalo tempem 70-90 tisíc kusů za týden.
  Číst dál ...

  Na trhu stále nic nového  (Týden 43, rok 2020)
  Ani další týden nezměnil poměry na trhu s jatečnými prasaty. Vyhlášené ceny v Německu i Dánsku zůstávají beze změny a tomu se přizpůsobují i burzy ve zbytku EU. Jedinými zeměmi, kde došlo k poklesu, je Španělsko (-1cent) a Itálie (-4 centy).
  Číst dál ...

  I cena krmiv je ovlivněna koronavirem  (Týden 42, rok 2020)
  Obilí se letos v Česku sklidilo o 4,5 procenta více než loni, zemědělci ho svezli z polí 7,98 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s průměrem posledních deseti let bylo sklizeno o 4% více. Obilí bude na tuzemském trhu tedy zřejmě dostatek. Situace je však napříč Evropou velmi rozdílná a některé oblasti byly těžce zasaženy jarním suchem. Celková produkce obilovin v EU tak klesne o plných 7%. Proto cena na některých trzích stoupá. K nižším výnosům se, jako důvod zdražování, řadí také obavy, aby koronavirová pandemie neomezila mezinárodní obchod.
  Číst dál ...

Číst Vepřovinky