Dotační politika

Národní dotace

Chov prasat je oborem bez přímých plateb. Veškeré dotace jsou proto vypláceny z národních rozpočtů.
Veškeré takové dotační tituly však musí být, i přes to, že jsou vypláceny z národních prostředků, nejdříve schváleny Evropskou komisí. Národní dotace jsou obecně řešeny podle "Zásad pro vyplácení dotací". Ty můžete v kompletním znění najít webu MZe. Jejich zkrácená verze, týkající se pouze chovu prasat je ke stažení na našem webu.

Česká republika má notifikovány následující dotační programy:

Nejnovější právy


Dotace na welfare prasat se blíží do finále  (Týden 3)
Nový dotační titul, který by měl zlepšovat životní podmínky prasat sice stále ještě není vyhlášen, ale přesto se na něj chovatelé musí začít připravovat. Svaz chovatelů prasat i celá chovatelská veřejnost se snaží, aby program vstoupil v platnost co nejdříve. Proto budou v prvním roce lhůty velmi krátké a bude třeba pečlivě se věnovat veškerým náležitostem. SCHP proto chystá semináře, které chovatelům představí celý dotační titul, jeho jednotlivé programy i administrativní náležitosti, které se k němu vážou. Termíny seminářů budou ohlášeny v příštích Vepřovinkách.
Číst dál ...

PGRLF zahájí další kolo programů Investiční a Provozní úvěry  (Týden 51)
Příjem žádostí v rámci 6. kola programů Investiční a Provozní úvěry bude zahájen 2. ledna 2018 v 7:30. Pravidla obou programů se mění: zvyšuje se podpora rozšiřuje se okruh možných žadatelů.
Číst dál ...

Sazby pro dotace jsou jasné  (Týden 49)
Konec roku se blíží a s ním i výplaty dotací z národního rozpočtu. Pro chovatele jsou, tak jako obvykle, nejdůležitější dotace na ozdravování chovů (dotační tituly 8.F.).
Číst dál ...

Nová SZP se rýsuje  (Týden 48)
Evropská komise v netrpělivě očekávaném sdělení o evropském zemědělství a potravinářství po roce 2020 představila budoucí obrysy společné zemědělské politiky EU (SZP). Komise uznala, že univerzální řešení, která nabízela, nejsou vhodná pro všechny. Bude tedy a lepší, když o důležitých věcech budou rozhodovat orgány bližší samotným zemědělcům, tedy orgány národní. Musí to však být v souladu s cíli EU.
Číst dál ...