Africký mor prasat

Zámoří se bojí moru  (Týden 9, rok 2023)
Spojené státy americké jsou ukryty za největší biosecurity bariérou světa - Atlantickým oceánem. Ani to ale neznamená v době rychlého a snadného cestování lidí i výrobků žádnou jistotu. Už rok totiž klepe na dveře virus afrického moru prasat, který se objevil na Hispaniole, ostrově skládajícím se správně z Dominikánské republiky a Haiti. Jen několik desítek kilometrů dělí tento ostrov od Portorika, které je už územím USA.
Číst dál ...

Němci ruší zónu u Míšně  (Týden 8, rok 2023)
Šíření moru je naprosto předvídatelné. Jasně to dokazuje skutečnost, že se v Německu, v jedné ze zón, zřejmě podařilo mor vymýtit. V mnoha dalších dochází neustále k dalším pozitivním nálezům. V oblasti okolo Míšně byl poslední záchyt AMP loni v květnu. Proto budou zrušena opatření, která byla v oblasti dosud uplatňována. Ploty, kterými byla oblast obehnána, však zůstanou dál na místě.
Číst dál ...

Mor se plíživě šíří dál  (Týden 7, rok 2023)
O africkém moru prasat na našem území zase několik týdnů nebylo slyšet a mnohé to možná ukolébalo v představě, že sám zmizí. Není to ale pravděpodobné. Spíš se zdá, že se šíří skrytě, protože forma, která se vyskytuje u nás je sice také smrtelná, ale zvířata hynou až po delší době. O tom, že u nás virus dál zůstává, vypovídá v pořadí třetí nález divokého prasete uhynulého na AMP. Protože i tahle oběť moru byla objevena v prostoru, který již je označen jako uzavřená zóna II (blízko Horní Řasnice), zůstávají platná pravidla beze změny.
Číst dál ...

Ploty proti moru  (Týden 6, rok 2023)
Africký mor prasat už se rozšířil prakticky podél celé délky hranic mezi východním Německem a Polskem. Nebudeme-li brát v úvahu ohnisko okolo Drážďan a několik chovů nakažených v hloubi Německa, pak byla drtivá většina záchytů pozitivních divočáků do 50 kilometrů od hranic. Německo se proto snaží zabránit šíření viru dál směrem na západ a zároveň by chtělo snížit i tlak, který zřejmě stále přichází z Polska.
Číst dál ...

Počet nových ohnisek moru klesá  (Týden 3, rok 2023)
Ačkoli se to tak z pohledu Čecha nemusí zdát, šíření afrického moru prasat Evropou se zpomaluje. Od okamžiku, kdy se v roce 2014 objevil mor v Evropě, zvyšoval se každý rok počet zjištěných pozitivních nálezů. Zdá se ale, že by rok 2022 mohl být zlomem. O rok dříve dosáhl počet potvrzených nových ohnisek více než 12 tisíc, ale za celý loňský rok to bylo "jen" 7 282 nálezů.
Číst dál ...

Načti další zprávy