Africký mor prasat

Německo pod tlakem moru  (Týden 25, rok 2024)
Výskyt moru v chovu v německém Meklenbursku-Předním Pomořansku bude mít dalekosáhlé dopady. Kromě likvidace celého pozitivního chovu bylo stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterém se nachází další chovy s celkem 3500 prasaty. Na tyto chovy tvrdě dopadnou omezení přesunu zvířat.
Číst dál ...

Boj o odlov se opět rozhořel  (Týden 24, rok 2024)
Vláda schválila návrh novely zákona o myslivosti. Pro chovatele prasat je v něm podstatné především to, že by se jeho prostřednictvím mělo řešit přemnožení spárkaté zvěře. To je v souvislosti se šířením afrického moru prasat velmi vážný problém, který může mít obrovské ekonomické dopady. Novela předpokládá, že podle stavů zvěře bude předepsána minimální úroveň lovu. Pokud ji sdružení nedosáhne, může dostat pokutu.
Číst dál ...

Nová velká oběť moru  (Týden 23, rok 2024)
Východní Německo hlásí nový případ AMP v chovu domácích prasat. V tomto případě se jedná o chov s více než 3500 prasat na výkrm, který je lokalizován v Meklenbursku - Pomořansku poměrně blízko hranice s Polskem. Přesto se jedná o oblasti, kde nebyly v poslední době registrovány žádné případy AMP u divočáků. Poslední nález se datuje prakticky před rokem přímo na hranicích s Polskem, tedy přibližně 40 kilometrů daleko.
Číst dál ...

První dobrá zpráva o AMP  (Týden 21, rok 2024)
V posledních týdnech jsme si zvykli na to, že přicházejí informace o tom, že byl někde nalezen nebo zastřelen divočák pozitivní na africký mor prasat a že se znovu rozšiřuje uzavřená zóna. Poprvé od roku roku 2019 kdy byla ČR, po výskytu AMP na Zlínsku, uznána za prostou, je s morem spojena pozitivní zpráva.
Číst dál ...

Mor je stále v pohybu  (Týden 20, rok 2024)
Africký mor prasat byl poměrně dlouhou dobu v klidu. V posledních týdnech se však objevují stále nové a nové případy a uzavřené pásmo II, které znamená pro chovatele poměrně nepříjemná omezení, se několikrát posunulo.
Číst dál ...

Načti další zprávy