Africký mor prasat

Počet nových ohnisek moru klesá  (Týden 3, rok 2023)
Ačkoli se to tak z pohledu Čecha nemusí zdát, šíření afrického moru prasat Evropou se zpomaluje. Od okamžiku, kdy se v roce 2014 objevil mor v Evropě, zvyšoval se každý rok počet zjištěných pozitivních nálezů. Zdá se ale, že by rok 2022 mohl být zlomem. O rok dříve dosáhl počet potvrzených nových ohnisek více než 12 tisíc, ale za celý loňský rok to bylo "jen" 7 282 nálezů.
Číst dál ...

Našli se další divočáci s morem  (Týden 2, rok 2023)
Hned po začátku nového roku se objevily nové nálezy dvou uhynulých divočáků, u nichž laboratorní vyšetření potvrdilo výskyt afrického moru prasat. Po prvním nálezu, který se odehrál už na počátku prosince se zdálo, že se nemoc nešíří. Nové nálezy bohužel potvrzují obavy veterinářů. Virus, který byl u všech tří kadáverů diagnostikován, totiž patří k takzvanému saskému kmeni. Ten je sice pro většinu prasat stále smrtelný, ale od okamžiku nákazy do uhynutí uplynou přibližně dva týdny, namísto 3 dnů u původní varianty viru. Náběh úhynů je tak mnohem pozvolnější a také dochází mnohem více ke skrytému šíření.
Číst dál ...

Mor mohou přenášet i mouchy  (Týden 1, rok 2023)
V Keni, odkud se africký mor rozšířil téměř do celého světa, jsou mezihostitelem nezbytným pro šíření viru klíšťata. Po tom, co se mor rozšířil do Evropy a Asie, se hlavním vektorem stala divoká prasata a lidé. Role hmyzu se zdá být jen zanedbatelná. Některé informace z Pobaltí však ukazují, že by to nemusela být pravda. Hlavní posuny viru bezesporu způsobují divočáci a lidé, ale v případě průniku viru do farem s vysokým stupněm biosecutiry se zdají být mouchy horkými kandidáty.
Číst dál ...

Zatím žádné další nálezy  (Týden 50, rok 2022)
Od nálezu jediného selete pozitivního na AMP ve Frýdlantském výběžku již uplynuly dva týdny. Ačkoli zaměstnanci Lesů ČR i dalších majitelů lesů v té oblasti intenzivně prohledávali krajinu, nebyla nalezena žádná další pozitivní zvířata. Hledání sice komplikuje sníh a mrazivé počasí, ale pokračuje dál.
Číst dál ...

Jediná ochana je biosecurity  (Týden 49, rok 2022)
Ačkoli je několik vakcín proti africkému moru prasat v různém stádiu vývoje, je momentálně jedinou účinnou ochranou důsledná biosecurity. Krajská veterinární správa v Liberci bude kontrolovat její dodržování velmi úzkostlivě. Vzhledem k tomu, že ale mor dokáže přeskakovat rychle na velké vzdálenosti, je třeba, aby veškerá bezpečnostní opatření zkontrolovali všichni chovatelé.
Číst dál ...

Načti další zprávy