Africký mor prasat

Mor nikdy nespí  (Týden 13, rok 2024)
Po tom, co byl v minulém týdnu uloven divočák pozitivní na AMP mimo dosud platná uzavřená pásma, byl ve stejné oblasti nalezen i uhynulý divočák nakažený morem. Vzhledem k tomu, že mezitím byla vyhlášena rozšířená uzavřená oblast II, je místo nálezu uvnitř ní. Nedojde proto k žádným dalším změnám. Pro chovatele prasat to však znamená stav nejvyšší pohotovosti. Biosecurity chovů v severních Čechách by měla být zajištěna na nejvyšší možné úrovni, protože zavlečení moru do chovu prasat domácích by znamenalo obrovské komplikace.
Číst dál ...

Mor se posunul  (Týden 10, rok 2024)
Od loňského května byla sice nalezena celá řada divočáků pozitivních na AMP. Protože ale byla všechna uvnitř již existující uzavřené zóny II, nedošlo z hlediska regionalizace k žádné změně. To bohužel už neplatí. Nyní byl v katastru obce Horní Vítkov uloven divočák pozitivní na AMP. Znamená to, že se v nejbližší době rozšíří uzavřená oblast II (tedy oblast s výskytem AMP) i uzavřená oblast I, která je jakýmsi nárazníkovým pásmem.
Číst dál ...

Vegetariánské s masem a virem  (Týden 5, rok 2024)
Italské orgány pátrají po důvodech záhadného šíření afrického moru prasat napříč celou zemí. Kromě Sardínie, kde virus koluje v populaci prasat dlouhodobě, se totiž objevila ohniska na severu Itálie, brzy potom v blízkém okolí Říma a následně až na jihu. Mezi jinými možnostmi zjišťovali také obsah moru v některých potravinách etnického původu. Existuje totiž podezření, že je k jejich výrobě používáno pašovaného masa.
Číst dál ...

Balkán se nedokáže bránit moru  (Týden 3, rok 2024)
Africký mor prasat se dál šíří v zemích bývalé Jugoslávie. Je jasně patrné, že malé chovy s prakticky nulovou biosecurity jsou pro šíření viru ideálním prostředím. Nejnovější obětí moru je Černá Hora, která ohlásila první nález u divokých prasat. O způsobu šíření jasně svědčí to, že divočák byl nalezen jen 500 metrů od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Tam byl virus poprvé nalezen v červnu loňského roku a za šest měsíců bylo nalezeno 1583 ohnisek. Co je však nejdůležitější, jen přibližně 50 z nich je u divočáků. Zbytek představují malé záhumenkové chovy s jedním, nebo několika málo prasaty a nulovou ochranou.
Číst dál ...

I když o moru není slyšet, je tu stále  (Týden 1, rok 2024)
Podle nedostatku zpráv by se mohlo zdát, že u nás africký mor prasat sám od sebe zmizel. Bohužel to tak není. Těsně před Vánocemi oznámila SVS nález dalšího uhynulého divočáka s protilátkami v krvi. Byl nalezen v katastru obce Kunratice u Frýdlantu. Protože je to uvnitř vymezeného pásma, nedochází k žádné jeho úpravě.
Číst dál ...

Načti další zprávy