Africký mor prasat

Mor dál dobývá území  (Týden 46, rok 2022)
Podzim je již tradičně dobou, kdy často dochází k posunu hranic oblastí zasažených africkým morem prasat. Pole jsou sklizena a divočáci putují za novou potravou. Stejné to zřejmě bude i letos. Ze sousedního Německa byly ohlášeny nálezy pozitivních zvířat vně dosud platných infikovaných oblastí. Hranice infikovaných oblastí v celém Braniborsku se tak posunuly opět směrem na západ.
Číst dál ...

Další země ohrožena morem  (Týden 28, rok 2022)
Červenec přinesl do Německa vlnu průniků viru do komerčních chovů. Poblíž východní hranice se objevily dvě pozitivní záhumenkové farmy a dva větší komerční chovy (300 a 4000 prasat).
Číst dál ...

V Itálii je mor už i v chovech  (Týden 25, rok 2022)
Po tom, co se před měsícem v oblasti Říma objevili divočáci pozitivní na AMP, přišla nyní zpráva, že se objevil i první pozitivní chov. V regionu Lazio byly na farmě zjištěny 2 pozitivní kusy. Všech přibližně tisíc zvířat z celého chovu bylo okamžitě utraceno.
Číst dál ...

První vakcína proti moru je na trhu  (Týden 23, rok 2022)
Africký mor prasat se dál šíří v těsném sousedství našich hranic. Na německé straně je to 6 kilometrů daleko a v Polsku byl pozitivní divočák zastřelen dokonce jen 4 kilometry od hranic. Případy v blízkosti hranic se množí a i přesto, že je v severních Čechách vyhlášeno pásmo intenzivního lovu, je riziko obrovské.
Číst dál ...

Velký skok pro virus ...  (Týden 22, rok 2022)
Navzdory všem ochranným opatřením přeskočil virus afrického moru prasat prakticky celé Německo a objevil se na jeho západní hranici. Tentokrát se však nejedná o nalezeného divočáka, ale o malý venkovní chov prasat. V minulém týdnu se objevil hromadný úhyn výkrmových zvířat a laboratorní vyšetření potvrdilo, že jde o AMP. Ze 35 zvířat uhynulo šestnáct. Všechna ostatní zvířata bylo okamžitě po potvrzení nákazy utracena.
Číst dál ...

Načti další zprávy