Africký mor prasat

Jaká je pravda o produkci v Číně?  (Týden 23, rok 2021)
Dohady o tom, do jaké míry se daří Číně zvyšovat svoji produkci, dál trvají. Některé informace mluví o tom, jak velké ztráty způsobila třetí vlna AMP v průběhu zimy, jiné naopak o rychle se zvyšující produkci. V případě Číny je obtížné odlišit od sebe státní propagandu od reality.
Číst dál ...

Zlepšuje se obrana Polska proti moru?  (Týden 22, rok 2021)
V dosavadním průběhu letošního roku se v Polsku objevily jen dva chovy, do nichž pronikl africký mor prasat. Ve srovnáním s loňským rokem jde tedy o výrazné zlepšení, protože za celý rok 2020 byl virus potvrzen ve 103 chovech, z nichž většina byla záhumenková hospodářství. Nižší počet nakažených chovů tak může ukazovat buď na to, že se zlepšila biologická ochrana existujících chovů, nebo také na to, že se výrazně snížil počet záhumenkových chovů. To by odpovídalo informacím o prudkém snížení stavů prasat v Polsku.
Číst dál ...

Mor přeskočil ploty  (Týden 21, rok 2021)
Ani devět měsíců po tom, co Německo ohlásilo první nálezy divočáků pozitivních na africký mor prasat, se nepodařilo situaci úplně zvládnout. Celkový počet nalezených pozitivních zvířat se dostal již na 1177. Stavba mnoha desítek kilometrů plotů sice omezuje pohyb černé zvěře, úplně ho ale eliminovat nedokáže. Svědčí o tom nové nálezy, které jsou mimo existující pozitivní zóny. V okolí Frankfurtu nad Odrou bylo nalezeno 5 divokých zvířat mimo oplocené oblasti.
Číst dál ...

Vakcína proti moru se snad blíží  (Týden 18, rok 2021)
Africký mor prasat je jedním z nejdůležitějších hnacích sil v současném mezinárodním obchodu s vepřovým masem. Podle dosavadního vývoje se zdá, že jedinou možností, jak se s tímto onemocněním vypořádat, je vakcinace. Černá zvěř, která je jedním z důležitých přenašečů, je totiž v celé Evropě přemnožená.
Číst dál ...

Navzdory problémům s morem ruská produkce roste  (Týden 17, rok 2021)
Ještě před sedmi lety bylo Rusko hluboce závislé na dovozu vepřového masa. V rámci politických opatření, zavedených po anexi Krymu, však zakázalo dovoz vepřového masa a začalo intenzivně investovat do chovů. Spotřebitelé zaplatili za toto rozhodnutí obdobím nedostatku vepřového a jeho vysokými cenami. Díky obrovskému posílení domácího sektoru chovu vepřového masa se Rusko dnes dostalo mezi pět největších světových producentů prasat. V roce 2020 bylo v Rusku vyrobeno 4,27 mil. tun vepřového masa (vyjádřeno v JUT) a přeskočilo tak v žebříčku Brazílii.
Číst dál ...

Načti další zprávy