Africký mor prasat

Ochrana hranic se zesiluje  (Týden 48, rok 2021)
Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství výrazně rozšířila oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem. Až dosud se nacházela v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Nyní pokračuje dál podél česko-polské hranice na východ a zasahuje příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Její celková rozloha se tak zpětinásobuje.
Číst dál ...

Mor je nezastavitelný  (Týden 47, rok 2021)
Z Německa přišla další špatná zpráva. Tentokrát se netýká přímého ohrožení našich hranic, ale spíš způsobu šíření viru afrického moru prasat. Nejnovější obětí se stal chov na samotném severu Německa, blízko Rostocku. Tedy v oblasti, kde dříve nebyly hlášeny žádné pozitivní nálezy ani u divočáků. Od nejbližšího nálezu pozitivního divočáka dělilo chov 180 kilometrů. Přesto se mor objevil v chovu s více než čtyřmi tisíci prasaty.
Číst dál ...

Africký mor prasat je trpělivý protivník  (Týden 45, rok 2021)
Africký mor prasat ohrožuje dnes už chovatele po celém světě. Jeho šíření se zdá být nezastavitelné. Je rozšířen v Asii, Oceánii, Evropě a velmi hlasitě klepe na dveře Spojených států amerických. Navíc i tam, kde se na chvíli zdálo, že se ho podařilo zvládnout, se znovu prosazuje. Příkladem jsou Čína a Rusko.
Číst dál ...

Africký mor pokračuje ve své cestě  (Týden 41, rok 2021)
Pomalé šíření moru je zřejmě nezastavitelné. Potom, co byla v Německu pod dálnicí A4 nalezena těla pozitivních divočáků, přišla nyní zpráva o dalším dlouhém skoku viru. Jen několik kilometrů severně od Drážďan, blízko dálnice vedoucí na Berlín (v okolí města Radeburg), byl zastřelen divočák, u kterého preventivní vyšetření zjistilo v krvi virus AMP. To znamená skok o 60 kilometrů na západ od dosud nejzápadnějšího známého výskytu. V populaci divočáků se tak mor evidentně šíří navzdory všem opatřením, které německá strana využívá. Vedle ohrazení infikovaných zón totiž Němci (tak jako Češi) vyplácejí zástřelné i nálezné. Pohybuje se mezi 150 € (v infikované oblasti), po 100 € v nárazníkových zónách.
Číst dál ...

Divočáků zřejmě neubude  (Týden 37, rok 2021)
Letos v listopadu měla začít platit novela mysliveckého zákona, která, mimo jiné, umožňovala státním úředníkům možnost víc regulovat odlov přemnožené zvěře. Po zvládnutí ohniska afrického moru prasat na Zlínsku se o podobnou změnu mysliveckého zákona zasazoval i Svaz chovatelů prasat a další nevládní zemědělské organizace. Přemnožení divočáci a neschopnost státu regulovat jejich stavy je jedním z hlavních důvodů nekontrolovaného šíření AMP Evropou.
Číst dál ...

Načti další zprávy