Africký mor prasat

Rumunsko neúspěšné v boji s AMP  (Týden 21, rok 2023)
Rumunsko je z pohledu afrického moru prasat jednou z nejpostiženějších evropských zemí. Jen v průběhu roku 2022 bylo zjištěno 465 ohnisek divočáků a virus pronikl do 329 chovů prasat domácích. Většinu z nich tvořily malé záhumenkové chovy. Objevily se mezi nimi ale i velké podniky. Už v loňském roce byl mor zjištěn v chovu s celkem 43 tisíci prasat.
Číst dál ...

Mor dorazil na jih Itálie  (Týden 20, rok 2023)
Zdá se, že nejen turisty láká hezké počasí na středomořské pláže. Virus afrického moru prasat se posunul na jih také - a to o téměř 800 kilometrů. Až dosud byl nejjižnější záchyt onemocnění v okolí Říma, ale nyní se objevil až na jihu Itálie v Kalábrii.
Číst dál ...

Seminář k moru a ptačí chřipce  (Týden 18, rok 2023)
Chovatelé monogastrů jsou pod tlakem nebezpečných chorob. U drůbeže řádí ptačí chřipka a chovatelé prasat jsou ze severu ohrožováni africkým morem prasat. Česká zemědělská univerzita proto na toto téma pořádá seminář, který se uskuteční dne 16.5.2023. Přednášející jsou odborníci zabývající se dlouhodobě danou problematikou na ČZU v Praze, Státní veterinární správě a na Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.. 
Číst dál ...

Mor poskočil o 50 kilometrů  (Týden 18, rok 2023)
Státní veterinární správa informovala, že byly nalezeny dva nové případy divočáků s virem afrického moru prasat. První z nich byl v již existujícím uzavřeném pásmu ve Frýdlantském výběžku blízko Dolní Řasnice. Ten druhý je však daleko mimo dosud nakaženou oblast - v těsné blízkosti asanačního podniku Mimoň. Jedná se navíc o ulovené divoké prase, nikoli kadáver.
Číst dál ...

Pozor na pásma AMP  (Týden 13, rok 2023)
Státní veterinární správa zjistila několik případů, kdy byla do uzavřeného pásma II, které se nachází ve Frýdlantském výběžku, přesunuta zvířata. To je v rozporu s mimořádnými veterinárními opatřeními a tomu, kdo je poruší, hrozí pokuta ve výši 100 tis. Kč v případě fyzické osoby a 2 mil. Kč v případě osoby právnické. Plné znění MVO najdete na https://espis.svscr.....
Číst dál ...

Načti další zprávy