Africký mor prasat

Mor prasat potvrzen v Itálii  (Týden 2, rok 2022)
Další země Evropské unie padla za oběť africkému moru prasat. První pozitivní uhynulý divočák byl ohlášen 6. ledna a od té doby počet nálezů rychle stoupá. K dnešnímu dni je jich potvrzeno již sedm. Ve všech případech se jedná o uhynulé divočáky. Chovatelé prasat v oblasti se obávají zavlečení nemoci do chovů a v oblasti byla proto vyhlášena velmi přísná bezpečnostní opatření. Vedle zákazu přesunů zvířat a intenzivního hledání uhynulých divočáků již probíhají i porážky zvířat v malochovech v celé rizikové oblasti.
Číst dál ...

Mor pokračuje v tažení na západ  (Týden 49, rok 2021)
Je to už téměř měsíc co spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko ohlásila nález afrického moru prasat v chovu přímo ve středu této země. Bohužel se nejedná zdaleka o poslední nález. Od té doby bylo zjištěno několik divočáků vzdálených více než 50 kilometrů od postiženého chovu. Poslední z nálezů dosud není definitivně potvrzen, ale veškeré okolnosti ukazují na to, že jde také o AMP.
Číst dál ...

Ochrana hranic se zesiluje  (Týden 48, rok 2021)
Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství výrazně rozšířila oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem. Až dosud se nacházela v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Nyní pokračuje dál podél česko-polské hranice na východ a zasahuje příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Její celková rozloha se tak zpětinásobuje.
Číst dál ...

Mor je nezastavitelný  (Týden 47, rok 2021)
Z Německa přišla další špatná zpráva. Tentokrát se netýká přímého ohrožení našich hranic, ale spíš způsobu šíření viru afrického moru prasat. Nejnovější obětí se stal chov na samotném severu Německa, blízko Rostocku. Tedy v oblasti, kde dříve nebyly hlášeny žádné pozitivní nálezy ani u divočáků. Od nejbližšího nálezu pozitivního divočáka dělilo chov 180 kilometrů. Přesto se mor objevil v chovu s více než čtyřmi tisíci prasaty.
Číst dál ...

Africký mor prasat je trpělivý protivník  (Týden 45, rok 2021)
Africký mor prasat ohrožuje dnes už chovatele po celém světě. Jeho šíření se zdá být nezastavitelné. Je rozšířen v Asii, Oceánii, Evropě a velmi hlasitě klepe na dveře Spojených států amerických. Navíc i tam, kde se na chvíli zdálo, že se ho podařilo zvládnout, se znovu prosazuje. Příkladem jsou Čína a Rusko.
Číst dál ...

Načti další zprávy