Africký mor prasat

Vakcína proti moru se snad blíží  (Týden 18, rok 2021)
Africký mor prasat je jedním z nejdůležitějších hnacích sil v současném mezinárodním obchodu s vepřovým masem. Podle dosavadního vývoje se zdá, že jedinou možností, jak se s tímto onemocněním vypořádat, je vakcinace. Černá zvěř, která je jedním z důležitých přenašečů, je totiž v celé Evropě přemnožená.
Číst dál ...

Navzdory problémům s morem ruská produkce roste  (Týden 17, rok 2021)
Ještě před sedmi lety bylo Rusko hluboce závislé na dovozu vepřového masa. V rámci politických opatření, zavedených po anexi Krymu, však zakázalo dovoz vepřového masa a začalo intenzivně investovat do chovů. Spotřebitelé zaplatili za toto rozhodnutí obdobím nedostatku vepřového a jeho vysokými cenami. Díky obrovskému posílení domácího sektoru chovu vepřového masa se Rusko dnes dostalo mezi pět největších světových producentů prasat. V roce 2020 bylo v Rusku vyrobeno 4,27 mil. tun vepřového masa (vyjádřeno v JUT) a přeskočilo tak v žebříčku Brazílii.
Číst dál ...

Webinář na stránkách Svazu  (Týden 17, rok 2021)
V tomto týdnu proběhl další webinář pořádaný Svazem chovatelů prasat. Jeho hlavním tématem byl africký mor prasat a biosecurity, jako hlavní možnost ochrany proti němu. Zástupce státní veterinární správy představil současnou situaci a informoval o opatřeních, která by byla zavedena v případě šíření moru směrem na naše území. Představitel slovenské veterinární správy potom na příkladech ukázal dopady, jaké má šíření nákazy u našich východních sousedů.
Číst dál ...

Webinář k AMP  (Týden 13, rok 2021)
Africký mor prasat ohrožuje Česko prakticky ze všech stran. Počty divočáků nalezených na pomezí západního Polska a Německa dosahují dohromady 5000 kusů a nejbližší jsou jen 40 kilometrů od našich hranic. Na východě je situace také velmi komplikovaná. Prakticky celá východní polovina Slovenska patří do oblastí, které jsou morem nějak postižené - buď jde o oblasti s výskytem divokých prasat, domácích prasat nebo o ochranné zóny, které sousedí s ohnisky.
Číst dál ...

Další velká "trefa" moru  (Týden 12, rok 2021)
V západním Polsku se moru daří. Podle zprávy tamější veterinární správy pronikla nemoc do chovů s téměř 16 tisíci zvířaty. Je to sice letos první záchyt v komerčním chovu, ale o velkých problémech v západním Polsku vypovídá to, že je to prakticky přesně po roce od vůbec největšího záchytu v této zemi. Loni v březnu bylo kvůli moru poraženo téměř 24 tisíc zvířat na farmě, která je od té, která je likvidována v současnosti, vzdálena jen 40 kilometrů.
Číst dál ...

Načti další zprávy