Cla stále hrozí  (Týden 41, rok 2024)
Navzdory optimistickým informacím o snaze domluvit se došlo v obchodním sporu mezi Čínou a EU k nepříznivému vývoji. Po tom, co členské státy sedmadvacítky minulý týden umožnily zavést definitivní cla na dovoz elektromobilů z Číny, oznámila čínská strana prozatímní antidumpingová cla 30,6 až 39 procent na dovoz brandy z Evropské unie. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu. Ministerstvo dodalo, že uvažuje také o omezení dovozu motorových vozidel a že nadále vyšetřuje dovoz evropského vepřového. Evropská komise (EK) považuje cla za neodůvodněná a napadne je u Světové obchodní organizace (WTO).
Číst dál ...

Rozporuplný vývoj zahraničního obchodu  (Týden 39, rok 2024)
Zahraniční obchod s vepřovým masem je tradičně nejhorší položkou celého agrárního zahraničního obchodu. Již několik let převažuje dovoz nad domácí produkcí. Již loňský rok ale přinesl změnu v dlouhodobém trendu. Zatímco celou řadu let dovoz vepřového neustále stoupal, loni jeho objem výrazně klesl. Letošní rok, jak se zatím zdá na tento vývoj naváže, bude dovezeno ještě méně masa. Pokud bude vše pokračovat tempem jako v prvním pololetí, pak bude dovezeno přibližně o 2 % méně (4,5 tis. tun).
Číst dál ...

Vzestupy a pády německého trhu  (Týden 36, rok 2024)
Vývoj našeho trhu s vepřovým masem je už dlouhá léta naprosto závislý na vývoji v Evropě a především potom v Německu. Je to logické, protože Německo je náš soused a zároveň to byla jedna z nejdůležitějších zemí z pohledu chovu prasat a spotřeby vepřového masa. O tuhle pozici ale částečně přišla. Samozřejmě stále zůstává velkým trhem s vysokou spotřebou vepřového masa. Kombinace radikálního zpřísnění opatření na ochranu zvířat a zákazu exportu do Asie kvůli africkému moru prasat ale znamenaly zásadní změnu - od roku 2016 se výroba vepřového masa i stavy prasat neustále propadaly.
Číst dál ...

Žně prakticky končí  (Týden 33, rok 2024)
Letošní sklizeň obilovin je z pohledu rychlosti určitě rekordní. Loni touto dobou bylo sklizeno teprve lehce více než polovina a letos zbývá sklidit už jen přibližně 5 % obilovin. Rekordní jsou žně však jen z pohledu rychlosti. Pokud jde o výnosy, jsou horší, než loňské. Vrátily se na úroveň roku 2022. K tomu se navíc přidává i snižování osevních ploch. Ty jsou letos nejnižší za celé stoleté sledování. Dohromady to tedy znamená, že produkce obilovin je výrazně nižší. V případě pšenice je to ve srovnání s loňskem o 9 % a v případě ozimého ječmene dokonce o 18 %. Přesto se ale dá očekávat, že by s dostupností obilovin na domácím trhu neměl být problém. Jejich export každoročně dosahuje hodnoty 3,5 milionu tun.
Číst dál ...

Libové maso stále roste  (Týden 33, rok 2024)
Podíl libového masa u jatečných prasat dlouhodobě roste. Klasifikační masky reagují na požadavek spotřebitelů na libové výsekové maso a zvýhodňují chovatele, kteří dodávají libovější prasata. Z dlouhodobého pohledu udělala libovost neuvěřitelný skok.
Číst dál ...

Načti další zprávy