Data o krmení mohou odhalit počínající problémy s okusováním  (Týden 21, rok 2023)
V poslední době se roztrhl pytel s aplikacemi využívajícími strojové učení. Pro chovatele by mohla být užitečná pro včasnou detekci okusování ocásků na základě vyhodnocování dat z krmných systémů. Časná detekce je totiž rozhodující pro to, jestli se okusování rozšíří nebo jestli se podaří eliminovat ze skupiny jak agresory, tak i oběti.
Číst dál ...

Chovatelé utrpěli těžké ztráty  (Týden 20, rok 2023)
Na počátku týdne proběhlo jednání Komoditní rady pro vepřové maso a předsednictva Svazu chovatelů prasat. Ačkoli jsou ceny momentálně na takové úrovni, že pokrývají náklady, je stav sektoru velmi vážný. Za poslední dva roky se nakumulovaly obrovské ztráty. Podle informací, které zazněly od zástupců ÚZEI se totiž v minulém roce vyšplhaly ztráty chovatelů až na 8,49 Kč na každém kilogramu živé hmotnosti (bez započtení podpor). Celková ztráta sektoru tedy činila neuvěřitelných 2,3 miliardy korun. Dokonce i při započítání veškerých přímých i nepřímých podpor zůstali chovatelé ve ztrátě (-2,70 Kč/kg).
Číst dál ...

V Jihlavě se sejdou chovatelé a veterináři  (Týden 19, rok 2023)
Společnost CYMEDICA pořádá další, v pořadí již třetí, seminář z cyklu PRAcovní SEtkání chovatelů a veterinářů (PRASE 3). Tak jako předchozí setkání, i toto se bude konat v konferenčním centru SVÚ Jihlava, 17. května 2023.
Číst dál ...

Pomůže JES se zrychlením staveb?  (Týden 19, rok 2023)
Senát dnes schválil návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku (JES). Od 1. ledna 2024 by se díky němu mělo stavebníkům zjednodušit a zrychlí „papírování“. Namísto několika samostatných razítek pro účely povolení stavby se vše slučuje do jediného potvrzení - a to včetně případného stanoviska EIA. Dosavadní administrativní zátěž stavebníků převezme do svých rukou stavební úřad, který sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich stanoviska v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku.
Číst dál ...

Co se streptokokem? Poradí VÚVeL.  (Týden 18, rok 2023)
Tak jak se zlepšuje zdravotní stav chovaných prasat získávají na významu onemocnění, která chovatelé dřív příliš neřešili. Na místo dyzenterie či sípavky se tak dostávají chřipky a nebo například streptokoky. Výzkumný ústav veterinárního lékařství proto pořádá, v rámci seriálu VÚVeL Academy, seminář pro chovatele prasat, který se bude tímto patogenem detailně zabývat. Uskuteční se dne 11. 5. 2023 ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně.
Číst dál ...

Načti další zprávy