Porážky v Dánsku jako na hopupačce  (Týden 38, rok 2022)
Přede dvěma lety se musela jatka v Dánsku vypořádat s obrovským nárůstem porážek. Bylo to způsobeno záchytem AMP v Německu a v důsledku toho vyblokování německých jatek z mezinárodního obchodu. Mnoho dánských chovatelů, kteří z důvodu lepší ceny vyváželi živá prasata do Německa, se vrátila na jatka Danish Crown. Jatka proto musela výrazně zvýšit kapacitu a najmout nové zaměstnance.
Číst dál ...

Španělsko přemýšlí, co dál  (Týden 37, rok 2022)
Za prvních šest měsíců letošního roku klesl vývoz vepřového masa ze Španělska téměř o čtvrtinu. Hlavní vinu na tom má výrazné omezení exportu do Číny, kam dřív mířilo 80% španělských vývozů. Obchod s Čínou se totiž snížil přibližně o 60%. Ostatní trhy (Japonsko, Filipíny nebo Jižní Korea) sice svoji poptávku zdvojnásobily, ale to ani zdaleka nemohlo vyvážit propad čínského trhu.
Číst dál ...

Španělsko chce dovážet obilí po železnici  (Týden 36, rok 2022)
Španělské Ministerstvo obchodu zkouší pilotní projekt dovozu ukrajinského obilí po železnici. Vyslalo 25 kontejnerových vagónů upravených pro přepravu obilí na polsko-ukrajinské hranice. Celá trasa je 2 400 kilometrů dlouhá a předpokládá se, že by obilí mělo dorazit do Barcelony na začátku října. Celá akce by měla vyzkoušet technickou proveditelnost i ekonomickou rentabilitu podobného způsobu dopravy.
Číst dál ...

Žně se blíží ke konci  (Týden 32, rok 2022)
Naše hlavní obilovina pšenice ozimá je sklizena z 81 % ploch oproti 28,8 % ploch sklizených loni. Výnos pšenice je zatím nižší o 0,51 t/ha než v roce 2021, průměrně 6,32 t/ha. Posekáno je 649,1 tis. ha s produkcí 4099,9 tis. tun. Sklizeň ozimého ječmene v ČR je v úplném závěru, neboť je sklizeno 96,6 % sklizňových ploch. Celkem je sklizeno 748,9 tis. tun a průměrný výnos činí 6,33 t/ha, což je vyšší o 0,11 t/ha než v roce předcházejícím. K 8. srpnu 2022 bylo sklizeno celkem 6 181,5 tis. tun obilovin s průměrným výnosem 6,09 t/ha.
Číst dál ...

Obiloviny na začátku sklizně zlevňují  (Týden 29, rok 2022)
Po strmém růstu ceny obilovin v průběhu letošní zimy se dostavila korekce. Pšenice i ječmen na burzách klesají. Hlavní důvody jsou dva. Prvním z nich je fakt, že letošní sklizeň bude podle všeho velmi dobrá. Austrálie, kde už je sklizeno, ohlásila rekordní množsví obilí a i na severní polokouli, kde žně momentálně probíhají, vše nasvědčuje dobré úrodě.
Číst dál ...

Načti další zprávy