Obiloviny na začátku sklizně zlevňují  (Týden 29, rok 2022)
Po strmém růstu ceny obilovin v průběhu letošní zimy se dostavila korekce. Pšenice i ječmen na burzách klesají. Hlavní důvody jsou dva. Prvním z nich je fakt, že letošní sklizeň bude podle všeho velmi dobrá. Austrálie, kde už je sklizeno, ohlásila rekordní množsví obilí a i na severní polokouli, kde žně momentálně probíhají, vše nasvědčuje dobré úrodě.
Číst dál ...

Sklizeň začíná  (Týden 28, rok 2022)
Jarní počasí v roce 2022 urychlilo vývoj veškeré vegetace v ČR, a tak žňové práce začaly zhruba ve stejném termínu jako v roce 2021. Porosty obilovin, dozrávají vlivem střídání vysokých a nízkých teplot velmi rychle, a proto v nejteplejších oblastech jižní Moravy, středních Čech, ale i v ostatních krajích začala sklizeň ozimého ječmene a řepky.
Číst dál ...

Holanďané v ulicích  (Týden 25, rok 2022)
Politická rozhodnutí, která směřují k zemědělství, nebudí emoce jen u nás. Minulý týden zkomplikovaly dopravu v Nizozemí tisíce traktorů. Na protest proti vládním plánům na redukci oxidů dusíku a čpavku zamířily na místní silnice a dálnice.
Číst dál ...

Evropa bude mít obilí dostatek  (Týden 24, rok 2022)
Ceny obilí jsou téměř na dvojnásobné úrovni, než tomu bylo před rokem. Z hlediska fyzického dostatku se přitom nic zásadního nezměnilo. Stále je využíváno obilí z loňské sklizně. Snad jen země jižní Evropy, které byly zvyklé na kontinuální dovoz ukrajinského obilí mohou strádat. Zbytek Unie má obilí dostatek a jen díky obchodním hrám na burzách se ceny dostaly tam, kde jsou nyní.
Číst dál ...

Místní produkty do školních jídelen  (Týden 23, rok 2022)
Nákup potravin do škol je dosud většinou v područí velkých dodavatelů. Změnu by mohlo přinést virtuální tržiště potravin, které od září spustí Jihočeský kraj. Prostřednictvím internetu na něm budou moci střední školy nakupovat produkty do jídelen od místních zemědělců. Na virtuálním tržišti budou moci nabízet produkty zemědělci a farmáři s potřebnými certifikáty. Každý prodejce si navíc může nastavit parametry, za kterých bude zboží poskytovat - například vzdálenost, do které bude produkty dodávat. Každý tak bude moci dodávat jen do takové vzdálenosti, aby se mu prodej i s dodáním zboží vyplatil.
Číst dál ...

Načti další zprávy