Hrozí zavírání chovů prasat?  (Týden 48, rok 2021)
Situace v chovech prasat je velmi vyhrocená a všichni chovatelé čelí velkým ekonomickým ztrátám.
Číst dál ...

Čeští chovatelé dál snižují spotřebu antibiotik  (Týden 47, rok 2021)
Jednou z velmi pevně zakořeněných pověr je, že je vepřové a drůbeží maso plné antibiotik. Ani výsledky kontrol masa, ani obrovské snížení dávek antibiotik používaných v chovech hospodářských zvířat to nedokáží změnit. Přitom patří Česká republika z pohledu objemu použitých antibiotik mezi evropské premianty. Prakticky všechny země, odkud se k nám dováží maso mají paradoxně mnohem vyšší spotřeby.
Číst dál ...

Pozdní zapuštění může prospět  (Týden 47, rok 2021)
Spousta chovatelů to zná. Prasnička po prvním, velmi povedeném vrhu, se při druhém propadne mezi nejhorší zvířata ve stádě. Důvod je jednoduchý. Prasničky, které stále ještě tělesně dospívají, spotřebují na uživení velkého vrhu příliš mnoho energie a vlastního rezervního tuku. Dostanou se proto do eroscentra příliš hubené. Sice zabřeznou, ale špatná kondice se zásadně podepíše na zahnízdění vajíček a výsledkem je špatný vrh.
Číst dál ...

Žádosti o pomoc se množí  (Týden 47, rok 2021)
Před několika měsíci byl český ministr zemědělství osamocen, když se snažil na Radě ministrů žádat o pomoc pro chovatele prasat. Teď se situace zásadně mění a těch, kdo pomoc sektoru doporučují, je hned celá řada. Vedle našich zástupců také Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Francie, Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Řecko a Slovensko.
Číst dál ...

Chystají se nové rovnice pro klasifikaci  (Týden 46, rok 2021)
Již řadu let se rovnice pro klasifikaci jatečných prasat neměnily, přestože od začátku byly terčem kritiky za to, že příliš zdůrazňují výšku špeku a naopak podhodnocují hloubku svalu. Navíc k přístrojům FOM, které jsou používány na celé řadě našich jatek, již výrobce neposkytuje servis a nahrazuje je novějšími typy klasifikačních přístrojů. V rámci poslední výzvy Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství (NAZV) byl schválen projekt, který by měl aktualizovat současně platné regresní rovnice a připravit nové pro přístroje, které u nás dosud používány nejsou.
Číst dál ...

Načti další zprávy