Světové ceny masa rychle rostou  (Týden 23, rok 2021)
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) sleduje celosvětové ceny potravin. V poslední zprávě informovala, že v průměru jsou momentálně nejvyšší od května 2014. Pro chovatele prasat je zajímavá ta část zprávy, která mluví o cenách masa. Ty sice rekordní nejsou, ale přesto v posledních osmi měsících rychle rostou a jsou o 10% vyšší než před rokem. Naši chovatelé prasat asi jen těžko uvěří, že jsou na nejvyšší úrovni od roku 2015 a jen 12% za absolutním rekordem z podzimu roku 2014.
Číst dál ...

Má zákaz zinku opodstatnění?  (Týden 23, rok 2021)
V půdě chybí selen a zinek. Tak zní informace zveřejněná Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou. Pro chovatele prasat jde o obrovské překvapení. Jedním ze dvou argumentů, proč zakázat zinek v krmivech pro selata bylo to, že se jedná o těžký kov, který se kumuluje v půdě a ničí v ní život.
Číst dál ...

Země živitelka otevře letos své brány  (Týden 22, rok 2021)
Zklidnění epidemiologické situace s sebou přináší i návrat běžných akcí. Jednou z těch, které mají dlouholetou tradici je i Země živitelka. Její 47. ročník se bude konat za zpřísněných hygienických podmínek v termínu od 26. do 31. srpna.
Číst dál ...

Malé chovy rychle ubývají  (Týden 22, rok 2021)
Podle analýzy listu Gaurdian se v EU výrazně snižuje počet chovů hospodářských zvířat. Jejich úbytek je mnohem větší, než snižování počtu hospodářství v rostlinné výrobě. Zatímco počet chovaných zvířat stoupá, ubylo mezi lety 2005 a 2016 přibližně 3,4 milionu hospodářství.
Číst dál ...

Europarlament vyzval k zákazu klecí v chovu  (Týden 21, rok 2021)
Na počátku týdne se konalo v zemědělském výboru Europarlamentu veřejné slyšení k iniciativě "Konec doby klecové". Výsledkem je výzva Evropské komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové ustájení v chovu hospodářských zvířat. Rezoluce přitom požaduje, aby to komise udělala s odpovídajícím přechodným obdobím a s ohledem na požadavky jednotlivých druhů hospodářských zvířat.
Číst dál ...

Načti další zprávy