Svaz chovatelů prasat
Chov prasat
Šlechtění
Genetický zdroj
Svaz
Další sekce webu
Novinky
Ekonomika
Dotace
Africký mor prasat
Statistika
IPPC
Welfare
Koronaviru
Co s nedostatkem lidí?
(Týden 48, rok 2024)
To, co bývalo jednou z deviz chovu prasat, je nyní problémem. To, že dával zaměstnání mnohem většímu počtu lidí než většina ostatních zemědělských oborů, bývalo vyzdvihováno jako pozitivum pro zajištění dostatku pracovních míst na venkově. Dnes se situace naprosto obrátila a z potřeby pracovní síly se naopak stal velký problém. Najít zaměstnance je takřka neřešitelný problém. Konkurence lépe placených míst v průmyslu a službách s přívětivější pracovní dobou odkazuje zemědělce na nutnost zaměstnávat cizince.
Číst dál ...
Data o uhlíkové stopě budou povinná
(Týden 47, rok 2024)
Od příštího roku budou muset obchodní řetězce kótované na burze vydávat informace o uhlíkové stopě, kterou mají i jejich dodavatelé. Povinnost zakotvená v legislativě tak sice nepadá přímo na zemědělce, ale dá se předpokládat, že všichni jejichž produkce končí na pultech obchodů se budou muset do nefinančního reportingu, jak je povinnost nazvána, zapojit.
Číst dál ...
S rezervou plníme cíle roku 2030
(Týden 47, rok 2024)
Česká republika je jednou z velmi úspěšných zemí, pokud se týče snahy o snižování objemu antibiotik. Ze statistik Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) vyplývá, že minimálně od roku 2008 plynule klesá celková spotřeba veterinárních léčiv u zvířat v ČR takřka o dvě třetiny z 95,5 tuny na 35,7 tuny. Často slýchané argumenty že je to způsobeno snižováním stavů hospodářských zvířat, kterých bohužel také výrazně ubylo, nejsou pravdivé. Jasně o tom mluví přepočet na PCU (takzvaně produkčně korekční jednotka - obdoba VDJ). V rámci srovnání evropských zemí zaujímá Česká republika se svými 50 mg/PCU místo hluboko pod průměrem spotřeb veterinárních antibiotik Evropy (84,4 mg/PCU). Česká republika tak již v roce 2021 splňovala evropský cíl pro rok 2030, který je stanoven na průměr 59,2 mg/PCU.
Číst dál ...
Kdo může dělat DDD
(Týden 47, rok 2024)
Dlouhá diskuse s MZe o tom, jaká jsou pravidla provádění dezinfekce, dezinsekce a deratizace v rámci dotačního titulu dospěla ke svému závěru. Podle vyjádření MZe :"je nezbytné, aby tuto činnost prováděla řádně proškolená osoba. Tato osoba musí mít v případě kontroly od Krajské veterinární správy (KVS) k dispozici certifikát o absolvování školení, které ji k těmto úkonům kvalifikuje. Školení mohou poskytovat odborné firmy specializující se na DDD, profesní sdružení (např. Sdružení DDD), fyzické osoby s příslušným živnostenským oprávněním (vázaná živnost Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace) nebo prodejce veterinárních přípravků.".
Číst dál ...
Politika a prasata
(Týden 46, rok 2024)
Znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může mít svůj odraz i v obchodu s vepřovým masem. Dřívější politika znovuzvoleného prezidenta byla popisována známým: "Amerika především". To často vedlo ke zvýšenému napětí v mezinárodním obchodu - a zejména ve vztahu k Číně. Protože se dá předpokládat, že základ politiky Donalda Trumpa zůstane stejný, vzniká v mezinárodním obchodu s vepřovým masem nová situace.
Číst dál ...
Načti další zprávy
Design:
TEMPLATED
Images:
Unsplash
(
CC0
)