Jak vypadá slintavka?  (Týden 13, rok 2025)
Slintavka a kulhavka je jedno z nejnakažlivějších onemocnění, které existuje. Nejde sice o smrtelné onemocnění a většina zvířat ho přežívá. Vzhledem ke své extrémní nakažlivosti však způsobovalo obrovské ekonomické škody a šíření se dalo jen obtížně zabránit. Při posledním výskytu v ČSSR byly do karantény uzavírány celé vesnice. Proto je dnešní politikou likvidace nakažených stád a tím znemožnění dalšího šíření viru.
Číst dál ...

Dánové postupně řeší PRRS  (Týden 12, rok 2025)
Už v roce 2020 se dánští chovatelé prasat rozhodli, že se zbaví jedné z ekonomicky nejnákladnějších nemocí - prasečího respiračního a reprodukčního syndromu (PRRS). Je to celosvětově jistě největší metla všech chovatelů. Eradikace ale není vůbec snadná, obzvlášť pokud se o ni pokoušíte na celostátní úrovni.
Číst dál ...

Chovatelé musí evidovat veškeré dopravní prostředky  (Týden 12, rok 2025)
V souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku vydala Státní veterinární správa ČR mimořádná veterinární opatření platná pro celé území České republiky. Ukládá v nich zákaz importu zvířat z Maďarska a Slovenska a zároveň požaduje, aby veškeré dopravní prostředky, které přijíždějí z Maďarska nebo Slovenska byly povinně dezinfikovány před tím, než vjedou do chovu. Plné znění MVO najdete na https://www.svscr.cz....
Číst dál ...

Odchov selat těsně pod hranicí 30 selat  (Týden 12, rok 2025)
Český statistický úřad vydal nejnovější informaci o výsledcích chovu prasat za rok 2024. Podle ní reprodukce pokračovala v růstu z loňského roku. Počet narozených selat dosáhl 33,5 selete na prasnici a rok. To představuje proti předchozímu roku posun o 0,2 selete. V případě počtu dochovaných selat je posun ještě větší. Na prasnici a rok bylo dochováno 29,9 selete (+0,4).
Číst dál ...

Lyzin zdražuje krmné dávky  (Týden 10, rok 2025)
Na trhu s aminokyselinami a vitamíny panuje od konce roku velké napětí. Jedním z důvodů je i výbuch v továrně BASF v Ludwigshafenu v červnu loňského roku. Ten ovlivnil především ceny vitamínů, které společnost produkuje. I když se situace od té doby uklidnila, ceny vitamínů stále zůstávají vyšší než v době před incidentem. V této situaci rozhodla Evropská komise o kroku, který vše ještě vyostřuje. V polovině ledna totiž uvalila předběžná antidumpingová cla na lyzin dovážený z Číny ve výši 58 - 85 %. Důvodem jsou nereálně nízké ceny lyzinu, který je dovážen. Ty totiž likvidují jeho evropské producenty.
Číst dál ...

Načti další zprávy