Africký mor prasat

Vegetariánské s masem a virem  (Týden 5, rok 2024)
Italské orgány pátrají po důvodech záhadného šíření afrického moru prasat napříč celou zemí. Kromě Sardínie, kde virus koluje v populaci prasat dlouhodobě, se totiž objevila ohniska na severu Itálie, brzy potom v blízkém okolí Říma a následně až na jihu. Mezi jinými možnostmi zjišťovali také obsah moru v některých potravinách etnického původu. Existuje totiž podezření, že je k jejich výrobě používáno pašovaného masa.
Číst dál ...

Balkán se nedokáže bránit moru  (Týden 3, rok 2024)
Africký mor prasat se dál šíří v zemích bývalé Jugoslávie. Je jasně patrné, že malé chovy s prakticky nulovou biosecurity jsou pro šíření viru ideálním prostředím. Nejnovější obětí moru je Černá Hora, která ohlásila první nález u divokých prasat. O způsobu šíření jasně svědčí to, že divočák byl nalezen jen 500 metrů od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Tam byl virus poprvé nalezen v červnu loňského roku a za šest měsíců bylo nalezeno 1583 ohnisek. Co je však nejdůležitější, jen přibližně 50 z nich je u divočáků. Zbytek představují malé záhumenkové chovy s jedním, nebo několika málo prasaty a nulovou ochranou.
Číst dál ...

I když o moru není slyšet, je tu stále  (Týden 1, rok 2024)
Podle nedostatku zpráv by se mohlo zdát, že u nás africký mor prasat sám od sebe zmizel. Bohužel to tak není. Těsně před Vánocemi oznámila SVS nález dalšího uhynulého divočáka s protilátkami v krvi. Byl nalezen v katastru obce Kunratice u Frýdlantu. Protože je to uvnitř vymezeného pásma, nedochází k žádné jeho úpravě.
Číst dál ...

Biosecurity nejsou jen náklady  (Týden 41, rok 2023)
Velká část chovatelů momentálně vnímá biosecurity jen v kontextu ochrany před AMP a snaží se naplnit minima daná požadavky KVS. Ochrana chovu je tak považována jen jako náklad, který je nutné vynaložit, aby do chovu nebyly zavlečeny zvlášť nebezpečné nemoci. To je však velmi zjednodušený a nesprávný pohled. Biologická ochrana chovu má i velmi významné pozitivní efekty. Pokud odhlédneme od chorob, jako je africký mor prasat, který automaticky znamená likvidaci, kolují v každém chovu nejrůznější patogeny. Pronikání nových zvenčí i jejich cirkulace uvnitř chovu mají nemalé ekonomické dopady - vakcinace, léčení.
Číst dál ...

Africký mor prasat na severu Evropy  (Týden 37, rok 2023)
Africký mor prasat tentokrát zamířil do jedné ze severských zemí - do Švédska. Veterinární správa potvrdila, že uhynulý kanec, nalezený jihovýchodně od města Fagerst, byl pozitivní na AMP. V oblasti bylo za posledních 10 dní nalezeno sedm kadáverů. Prozatím jsou ale známy výsledky vyšetření jen onoho jediného pozitivního kusu.
Číst dál ...

Načti další zprávy