Africký mor prasat

Webinář k AMP  (Týden 13, rok 2021)
Africký mor prasat ohrožuje Česko prakticky ze všech stran. Počty divočáků nalezených na pomezí západního Polska a Německa dosahují dohromady 5000 kusů a nejbližší jsou jen 40 kilometrů od našich hranic. Na východě je situace také velmi komplikovaná. Prakticky celá východní polovina Slovenska patří do oblastí, které jsou morem nějak postižené - buď jde o oblasti s výskytem divokých prasat, domácích prasat nebo o ochranné zóny, které sousedí s ohnisky.
Číst dál ...

Další velká "trefa" moru  (Týden 12, rok 2021)
V západním Polsku se moru daří. Podle zprávy tamější veterinární správy pronikla nemoc do chovů s téměř 16 tisíci zvířaty. Je to sice letos první záchyt v komerčním chovu, ale o velkých problémech v západním Polsku vypovídá to, že je to prakticky přesně po roce od vůbec největšího záchytu v této zemi. Loni v březnu bylo kvůli moru poraženo téměř 24 tisíc zvířat na farmě, která je od té, která je likvidována v současnosti, vzdálena jen 40 kilometrů.
Číst dál ...

Další země uznává regionalizaci  (Týden 11, rok 2021)
Po tom, co před dvěma týdny uznal německou regionalizaci z hlediska afrického moru prasat Hongkong, připojila se nyní další asijská země - Vietnam. Ačkoli se to může zdát z pohledu mezinárodního obchodu jako významnější "úlovek", opak je pravdou. Do Hongkongu je každoročně vyváženo okolo 280 tisíc tun vepřového a tento městský stát, oficiálně náležející k Číně, je čtvrtým největším dovozcem masa z EU.
Číst dál ...

Čínský optimismus byl přehnaný  (Týden 10, rok 2021)
Ještě loni na podzim informovala čínská vláda o tom, že očekává návrat na stavy před vypuknutím AMP někdy v průběhu tohoto roku. Nyní se zdá, že šlo o přílišný optimismus. Nové a nové záchyty převozu selat nakažených morem ukazují, že v průběhu zimy se nemoc opět rozšířila. Zřejmě to souvisí i s mutací viru, která je méně vražedná. To by se na první pohled mohlo zdát jako výhoda, ale ve skutečnosti je to naopak. Nákaza se totiž díky tomu šíří ještě mnohem více, protože část prasat přežívá a dál virus šíří.
Číst dál ...

V Dánsku už zase platí jedna cena  (Týden 9, rok 2021)
Dánsko je jednou ze zemí, kde cena jatečných prasat zatím nerostla. Hlavním důvodem byla velká nabídka prasat způsobená africkým morem prasat. Přibližně 12% prasat vykrmených v Dánsku totiž dříve putovalo na porážku do Německa. To se samozřejmě okamžitě po nálezu AMP v Německu změnilo a dánská jatka byla v průběhu loňského listopadu dokonce donucena zavést dvě odlišné ceny - jednu pro chovatele, kteří dlouhodobě dodávali na dánská jatka a sníženou pro ty, kdo dodávali na jatka v Německu a kvůli AMP se museli vrátit na domácí jatka. Rozdíl byl poměrně citelný: 19 € na kus.
Číst dál ...

Načti další zprávy