Rovnováha se v prvním pololetí udrží  (Týden 7, rok 2024)
Podle pravidelné čtvrtletní zprávy, kterou vydává Rabobank, se na trhu v prvním pololetí projeví několik klíčových faktorů. Na jedné straně se projeví výrazné snížení stavů v některých důležitých produkčních oblastech. V Dánsku klesly stavy o 20 %, v Nizozemí o 15 % a v Německu o 10 %. Ačkoli se zdá že momentální situace poklesy ukončila, budou porážky v prvním pololetí tímto poklesem rozhodně poznamenány. Snižování stavů navíc není jen záležitostí EU. Také v USA klesají stavy prasnic. Pokles je ale mírný a zvyšování produktivity ho vyrovná.
Číst dál ...

Podle statistik se chov prasat dál zlepšuje  (Týden 6, rok 2024)
Těžká ekonomická krize i pandemie koronaviru zanechaly na chovu prasat stopy. Zdá se ale, že se je daří úspěšně zahlazovat. Pokud jde o ekonomiku, bude to chvíli trvat, ale stavy prasat i reprodukce se vydaly znovu tím správným směrem. Už od jara loňského roku ukazuje Ústřední evidence mírný růst stavů prasnic. Podle údajů, které ještě nejsou definitvní se zdá, že se počet prasnic znovu přehoupl nad 82.000 kusů (+7,5 %). ČSÚ potvrzuje nárůst, i když její čísla jsou výrazně střízlivější (79.000 prasnic a +3,3 %).
Číst dál ...

Krize neskončila jen u nás  (Týden 3, rok 2024)
Roky 2021 a 2022 zanechaly v celé Evropě v sektoru chovu prasat hluboké rány. Zdá se ale, že rok 2023 alespoň částečně zlepšil ekonomickou situaci a zároveň také náladu chovatelů. Podle dat z ústřední evidence se od jara začaly mírně navyšovat stavy prasat celkem i prasnic. Momentálně je poslední spolehlivé hlášení ze září. V té době už byly stavy prasnic přibližně o 3,5 % vyšší než o rok dříve. Podle předběžných čísel za listopad je růst ještě větší. Prasnic bylo zřejmě o 7 % víc (82 tisíc.) a prasat celkem o 5 % víc (1,37 mil.).
Číst dál ...

Vítězové a poražení světového trhu  (Týden 45, rok 2023)
Ačkoli je to s podivem, Rusko dokázalo prolomit až dosud jednotný postoj Číny k africkému moru prasat. Až do nynějška platilo, že každá země, ve které se vyskytuje AMP, má zákaz vývozu vepřového do Číny. Toto pravidlo dokázalo Rusko změnit a v říjnu letošního roku bylo oznámeno, že z oblastí prostých AMP je možné do Číny vyvážet. To poměrně zásadně mění rovnováhu na světovém trhu. Pryč je doba, kdy bylo Rusko závislé na dovozu vepřového z Evropy. V loňském roce už patřilo mezi osm největších světových exportérů, který bude mít letos na kontě export 200 tisíc tun. Otevření čínského trhu by mělo, podle ruských chovatelů, pomoci tento objem během několika let zdvojnásobit.
Číst dál ...

Obrat ve vývoji dovozů  (Týden 43, rok 2023)
Česko je naprosto závislé na dovozu masa ze zahraničí. Více než polovina masa, kterou zkonzumujeme, pochází z dovozu. Ten od našeho vstupu do EU neustále narůstal. Prvních osm měsíců letošního roku ale ukazuje zásadní obrat. Podle statistik ČSÚ se dovoz za prvních osm měsíců letošního roku snížil ve srovnání s loňským rokem o 7 tisíc tun (4 %). Dá se proto předpokládat, že celoroční dovoz se vrátí na úroveň 2019 a 2020.
Číst dál ...

Načti další zprávy