Stavy prasat znovu klesly  (Týden 21, rok 2022)
Sčítání stavů hospodářských zvířat znovu poukázalo na katastrofální stav tuzemského chovu prasat. Podle šetření ČSÚ k 1. dubnu bylo v ČR chováno jen necelých 81 tisíc kusů. To je skoro přesně o 10 tisíc méně, než před rokem (-11%). Velký pokles zaznamenaly i stavy prasniček, kde ubylo 7% zvířat (2650 kusů).
Číst dál ...

Na návštěvu do Španělska  (Týden 20, rok 2022)
V posledních měsících si chovatelé zvykli, že jedním z určujících vlivů pro další vývoj chovu prasat je Španělsko - země s velkými exportními ambicemi. Je však tisíce kilometrů vzdálené a tak trochu tajemné.
Číst dál ...

Stavy prasat výrazně klesly  (Týden 19, rok 2022)
Český statistický úřad zveřejnil výsledky sčítání hospodářských zvířat k 1.4.2022. Je z nich bohužel jasně patrné, že posledních 20 měsíců ztrát si vybralo svoji daň. Počet prasnic se snížil na pouhých 80.756 kusů. To znamená, že jen od začátku roku klesly stavy o 6 tisíc kusů a při porovnání s loňským dubnem dokonce o 10 tisíc kusů (11%). Vzhledem k současné ekonomické situaci je navíc velmi reálné, že v příštích měsících dojde k další redukci.
Číst dál ...

Produkce prasat v Unii se sníží  (Týden 14, rok 2022)
Evropská unie zveřejnila krátkodobý výhled zemědělské produkce. Podle ní budou hlavními silami, které budou ovlivňovat v roce 2022 chov prasat, rychle rostoucí náklady, snižování exportu a šíření afrického moru prasat.
Číst dál ...

Export z EU dál vázne  (Týden 12, rok 2022)
Lednová čísla ukazují, jak velkému problému musí evropští chovatelé čelit. Export vepřového masa do zemí mimo EU se propadl na úroveň, na které byl naposledy v roce 2011. Vyvezeno bylo pouhých 211 tisíc tun. To je méně než polovina objemu z ledna loňského nebo předloňského roku.
Číst dál ...

Načti další zprávy