Holanďané v ulicích  (Týden 25, rok 2022)
Politická rozhodnutí, která směřují k zemědělství, nebudí emoce jen u nás. Minulý týden zkomplikovaly dopravu v Nizozemí tisíce traktorů. Na protest proti vládním plánům na redukci oxidů dusíku a čpavku zamířily na místní silnice a dálnice.
Číst dál ...

Evropa bude mít obilí dostatek  (Týden 24, rok 2022)
Ceny obilí jsou téměř na dvojnásobné úrovni, než tomu bylo před rokem. Z hlediska fyzického dostatku se přitom nic zásadního nezměnilo. Stále je využíváno obilí z loňské sklizně. Snad jen země jižní Evropy, které byly zvyklé na kontinuální dovoz ukrajinského obilí mohou strádat. Zbytek Unie má obilí dostatek a jen díky obchodním hrám na burzách se ceny dostaly tam, kde jsou nyní.
Číst dál ...

Místní produkty do školních jídelen  (Týden 23, rok 2022)
Nákup potravin do škol je dosud většinou v područí velkých dodavatelů. Změnu by mohlo přinést virtuální tržiště potravin, které od září spustí Jihočeský kraj. Prostřednictvím internetu na něm budou moci střední školy nakupovat produkty do jídelen od místních zemědělců. Na virtuálním tržišti budou moci nabízet produkty zemědělci a farmáři s potřebnými certifikáty. Každý prodejce si navíc může nastavit parametry, za kterých bude zboží poskytovat - například vzdálenost, do které bude produkty dodávat. Každý tak bude moci dodávat jen do takové vzdálenosti, aby se mu prodej i s dodáním zboží vyplatil.
Číst dál ...

Britské supermarkety pomáhají chovatelům  (Týden 23, rok 2022)
Zatímco v ČR si stěžujeme, že supermarkety jsou jedním z důvodů proč jsou zemědělští výrobci dlouhodobě ve velmi choulostivém postavení, ve Velké Británii zřejmě již pochopili, že bez zemědělců nebudou mít co prodávat. Rychlé zvyšování nákladů spolu s dopady Brexitu způsobilo, že se britští chovatelé potýkají s ještě většími problémy než jejich kolegové v EU. Britská asociace chovatelů prasat varovala maloobchody, že kvůli odchodu obrovského množství řezníků z Velké Británie bylo více než 40.000 prasat utraceno na chovech a zlikvidováno v kafileriích. Podobný osud navíc hrozí dalším 100.000 prasat, které na chovech čekají na porážku.
Číst dál ...

Obilí si hledá nové cesty  (Týden 20, rok 2022)
Vývoz obilí z Ukrajiny je, díky blokádě černomořských přístavů, prakticky nemožný. Tento problém zasahuje celý svět a ceny obilovin rostou skoro až do nebe. Obzvlášť postižené mohou být chudší země mimo EU, které jsou na dovozu závislé. Problém to však představuje i pro některé země jižní Evropy, které si na dovoz ukrajinského obilí zvykli. Za normální situace totiž vyvážela Ukrajina 4-5 milionů tun.
Číst dál ...

Načti další zprávy