IPPC

MŽP vydalo nové emisní faktory  (Týden 49, rok 2022)
Chovatelé, kteří spadají pod IPPC, si budou moci trochu oddechnout. Ministerstvo životního prostředí totiž vydalo v listopadovém věstníku nový metodický pokyn k ochraně ovzduší, jehož součástí jsou emisní faktory - informace o tom, kolik emisí amoniaku způsobují zvířata v jednotlivých kategoriích chovu.
Číst dál ...

Emise jsou dál v hledáčku  (Týden 45, rok 2022)
Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise z pěti odvětví dosud nezahrnutých do systému emisních povolenek o 40 procent proti hodnotám z roku 2005. Shodli se na tom v úterý večer zástupci českého předsednictví Rady EU a Evropského parlamentu. Předběžná dohoda zapadá do velmi ambiciózního balíčku Fit for 55. Až dosud EU předpokládala snížení emisí "jen" o 29%. Dohoda, která posunuje ambice ještě výrazně dál musí být ještě potvrzena Europarlamentem, aby se stala závaznou. Zemědělství je jednou z oblastí, které se tato dohoda týká.
Číst dál ...

Fotovoltaika na střechách? Často je to problém.  (Týden 32, rok 2022)
Chov prasat je energeticky velmi náročný. Podle interního šetření Svazu tvoří náklady na energie více než 5% z celkových nákladů. Současný růst ceny energií je proto pro celou řadu chovů velmi citelným problémem, který by ráda nějakým způsobem řešila. Cestu nabízí fond obnovy, který by měl pomoci podnikatelům instalovat fotovoltaické zdroje. Chovy prasat jsou pro takový program velmi vhodným cílem, protože plochy střech jsou ideálním místem pro instalaci panelů.
Číst dál ...

Podpora fotovoltaiky byla navýšena  (Týden 22, rok 2022)
V rámci Národního plánu obnovy vypsalo Ministerstvo průmyslu a obchodu podporu pro fotovoltaické systémy instalované na budovách určených k podnikání. Vzhledem k tomu, že chovy prasat disponují velkými plochami střech může to být jedna z cest, jak snížit náklady na energie.
Číst dál ...

Hlášení emisí se opět výrazně mění  (Týden 4, rok 2022)
Ministerstvo životního prostředí spustilo dne 3. 1. 2022 nový Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností (ISPOP), do něhož jsou povinně hlášeny emise u chovů, u nichž jejich produkce přesahuje 5 tun emisí ročně. Systém byl změněn proto, aby odpovídal aktuálním technologickým a legislativním požadavkům a splňoval požadavky e-governmentu a kyberbezpečnosti. Do nového systému ISPOP byla přenesena hlášení za rok 2018 a novější. V systému jsou všechny registry ze starého systému ISPOP včetně údajů o uživatelských účtech (stávající uživatelé nemusí provádět opětovnou registraci).
Číst dál ...

Načti další zprávy