Dobré životní podmínky zvířat

Když politici rozhodují...  (Týden 7, rok 2024)
Politici mají ambice zasahovat do ekonomických a obchodních otázek všude na světě. Společné je navíc také to, že jejich erudice je přinejmenším pochybná. Ukázkou toho, jak takový zásah může vypadat, jsou překvapivě Spojené státy americké - a konkrétně Kalifornie. V obzvláštní oblibě mají otázky spojené s welfare. Ty jsou na pohled líbivé a "rozumí tomu každý". Na začátku letošního roku tak začalo platit takzvané opatření 12, které schválil kalifornský parlament v roce 2018. Pod tímto názvem se skrývá zákon, který požaduje, aby veškeré maso prodávané v Kalifornii (bez ohledu na to, kde bylo vyprodukováno), pocházelo z chovů, kde mají prasnice k dispozici alespoň 24 čtverečních stop (7,31 m2). Vzhledem k tomu, že jde o prodej, musí se přizpůsobit všichni chovatelé, kteří do tohoto nejbohatšího státu USA dodávají.
Číst dál ...

Konec plnoroštů v Rakousku se skokem přiblížil  (Týden 6, rok 2024)
V roce 2022 prošel v Rakousku legislativním procesem zákon o welfare zvířat, který mimo jiné zakazuje plnoroštové podlahy v chovech prasat. Od počátku letošního roku platí zákaz pro veškeré nově postavené stáje. Pro ty existující však byla legislativou nastavena přechodná doba do roku 2040.
Číst dál ...

Evropská komise navrhuje zpřísnit pravidla pro transport zvířat  (Týden 50, rok 2023)
Letošní podzim měl být ve znamení revize veškeré legislativy (a samozřejmě jejího zpřísnění) ve vztahu k welfare zvířat. Celý plán se nakonec odkládá a Evropské komisi se podařilo připravit z celého balíku jen návrh pro změnu pravidel pro ochranu zvířat při dopravě.
Číst dál ...

Welfare v Německu dostalo těžkou ránu  (Týden 50, rok 2023)
V době koronavirové krize bylo v Německu schváleno zvýšení zadlužení o 60 miliard na vyrovnání se s následky COVID. Tyto peníze nebyly ale proti koronaviru využity a vláda je převedla do klimatického fondu, z něhož financuje zastropování cen energií a plánovala ho využít i na přestavby chovů hospodářských zvířat na nové standardy welfare. Německý Ústavní soud však v polovině listopadu rozhodl, že převod nevyčerpaných 60 miliard Euro je protiústavní, protože jde o účelově schválené zadlužení, jehož využití není možno měnit. Pro přestavby stájí na vysoký stupeň welfare tak nebudou k dispozici původně uvažované podpory.
Číst dál ...

Za welfare nechtějí lidé platit  (Týden 43, rok 2023)
Evropská komise zveřejnila další z Eurobarometrů - průzkumů veřejného mínění. Tentokrát byl tématem welfare hospodářských zvířat. Průzkum proběhl v celé EU a účastnilo se ho téměř 30 tisíc respondentů. Už dnes jeho výsledky využívají nevládní organizace prosazující zvyšování úrovně welfare. Velmi taktně se ale nezmiňují o jednom velmi zásadním výsledku tohoto průzkumu.
Číst dál ...

Načti další zprávy