Když politici rozhodují...  (Týden 7, rok 2024)
Politici mají ambice zasahovat do ekonomických a obchodních otázek všude na světě. Společné je navíc také to, že jejich erudice je přinejmenším pochybná. Ukázkou toho, jak takový zásah může vypadat, jsou překvapivě Spojené státy americké - a konkrétně Kalifornie. V obzvláštní oblibě mají otázky spojené s welfare. Ty jsou na pohled líbivé a "rozumí tomu každý". Na začátku letošního roku tak začalo platit takzvané opatření 12, které schválil kalifornský parlament v roce 2018. Pod tímto názvem se skrývá zákon, který požaduje, aby veškeré maso prodávané v Kalifornii (bez ohledu na to, kde bylo vyprodukováno), pocházelo z chovů, kde mají prasnice k dispozici alespoň 24 čtverečních stop (7,31 m2). Vzhledem k tomu, že jde o prodej, musí se přizpůsobit všichni chovatelé, kteří do tohoto nejbohatšího státu USA dodávají.
Číst dál ...

Rovnováha se v prvním pololetí udrží  (Týden 7, rok 2024)
Podle pravidelné čtvrtletní zprávy, kterou vydává Rabobank, se na trhu v prvním pololetí projeví několik klíčových faktorů. Na jedné straně se projeví výrazné snížení stavů v některých důležitých produkčních oblastech. V Dánsku klesly stavy o 20 %, v Nizozemí o 15 % a v Německu o 10 %. Ačkoli se zdá že momentální situace poklesy ukončila, budou porážky v prvním pololetí tímto poklesem rozhodně poznamenány. Snižování stavů navíc není jen záležitostí EU. Také v USA klesají stavy prasnic. Pokles je ale mírný a zvyšování produktivity ho vyrovná.
Číst dál ...

Konec plnoroštů v Rakousku se skokem přiblížil  (Týden 6, rok 2024)
V roce 2022 prošel v Rakousku legislativním procesem zákon o welfare zvířat, který mimo jiné zakazuje plnoroštové podlahy v chovech prasat. Od počátku letošního roku platí zákaz pro veškeré nově postavené stáje. Pro ty existující však byla legislativou nastavena přechodná doba do roku 2040.
Číst dál ...

Podle statistik se chov prasat dál zlepšuje  (Týden 6, rok 2024)
Těžká ekonomická krize i pandemie koronaviru zanechaly na chovu prasat stopy. Zdá se ale, že se je daří úspěšně zahlazovat. Pokud jde o ekonomiku, bude to chvíli trvat, ale stavy prasat i reprodukce se vydaly znovu tím správným směrem. Už od jara loňského roku ukazuje Ústřední evidence mírný růst stavů prasnic. Podle údajů, které ještě nejsou definitvní se zdá, že se počet prasnic znovu přehoupl nad 82.000 kusů (+7,5 %). ČSÚ potvrzuje nárůst, i když její čísla jsou výrazně střízlivější (79.000 prasnic a +3,3 %).
Číst dál ...

Čínský paradox  (Týden 5, rok 2024)
Podle oficiálních informací, zveřejněných minulý týden, dosáhla produkce vepřového masa v Číně nejvyšší úrovně od roku 2014. Chovatelé vyprodukovali téměř 58 milionů tun vepřového masa. To meziročně představuje +4,6 %. Lví podíl na tom mělo čtvrté čtvrtletí, v němž největší hráči informovali o nárůstu poptávky až o 25 %. To je v Číně velmi tradiční jev. V době svátků čínského nového roku se spotřeba vepřového vždy zmnohonásobuje.
Číst dál ...

Načti další zprávy